Προς το περιεχόμενο

Laptop με XP


ringboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγορασω ενα καινουργιο Laptop, αλλα απο οτι βλεπω ολα τα πουλανε ετοιμα με Vista. Εγω ομως θελω ΧΡ και απο οτι ξερω ειναι μεγαλη φασαρια να περασεις ΧΡ σε Laptop φορτωμενα με Vista λογω drivers κλπ. Υπαρχει περιπτωση να βρω καταστημα να πουλαει Laptop με ΧΡ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω ενα καινουργιο Laptop, αλλα απο οτι βλεπω ολα τα πουλανε ετοιμα με Vista. Εγω ομως θελω ΧΡ και απο οτι ξερω ειναι μεγαλη φασαρια να περασεις ΧΡ σε Laptop φορτωμενα με Vista λογω drivers κλπ. Υπαρχει περιπτωση να βρω καταστημα να πουλαει Laptop με ΧΡ?

 

Μην φοβάσαι τα Vista...μια χαρά είναι απλά θέλουν μια μικρή περίοδο προσαρμογής. Για να βρεις laptop με xp την παρούσα στιγμή λίγο δύσκολο αλλά μπορείς να τα περάσεις μόνος σου. Δεν είναι δύσκολη διαδικασία και drivers υπάρχουν σχεδόν για όλους τους υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον καλα το ειπες...αν δεν εισαι και πολυ σχετικος δεν προκειται να τους βρεις με τιποτα...

 

Εμεις εχουμε κολλησει με ενα sony vaio vgn-ar51j στην καρτα ηχου...εχουμε βρει ολα τα αλλα και αυτη τιποτα. Sigmatel High Definition Audio Codec....αφαντος μεχρι και email στειλαμε στην εταιρια αλλα δεν απαντησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σε ένα blog (δε θυμάμαι πιο:o) ότι κάποιοι κατασκευαστές δίνουν μαζί με το laptop και δισκάκι των XP χωρίς ή με ελάχιστη επιβάρυνση. Αν δεν κάνω λάθος η Fujitsu-Siemens είναι μια από αυτές.

 

Ακόμα κι αν δεν ισχύει το παραπάνω, τις περισσότερες φορές μπορείς να βρεις drives για τα XP. Ωστόσο, θα πρέπει να κάνεις τον Σέρλοκ Χόλμς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Vista δεν τα φοβαμαι, αλλα δεν τα θελω για τους γνωστους λογους που δεν θα αναφερω. Μαλλον πρεπει να εκβιασω καταστασεις για να παρω drivers για xp (αν υπαρχουν βεβαια) ωστε να μην ψαχνομαι μετα. Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον καλα το ειπες...αν δεν εισαι και πολυ σχετικος δεν προκειται να τους βρεις με τιποτα...

 

Εμεις εχουμε κολλησει με ενα sony vaio vgn-ar51j στην καρτα ηχου...εχουμε βρει ολα τα αλλα και αυτη τιποτα. Sigmatel High Definition Audio Codec....αφαντος μεχρι και email στειλαμε στην εταιρια αλλα δεν απαντησαν...

 

H SONY είναι η πιο περίεργη εταιρεία στο θέμα αυτό. Και εγώ παιδεύτηκα πολύ για να βρω τους drivers σε ενα FE που είχα με vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα εδώ και λίγους μήνες για λογαριασμό του πατέρα μου ο οποίος χρησημοποιεί εξειδικευμένο ελληνικής κατασκευής (sic) πρόγραμμα που είναι συμβατό μόνο με ΧΡ νομίζω ότι εάν ψάξεις αρκετά θα βρείς κάτι που να έχει ΧΡ εξαρχής.

 

Γενικά πάντως σε αυτή τη περίπτωση πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι να κάνεις μια επιλογή 5-6 φορητών που κατύπτουν τις ανάγκες σου ακόμα και αν είναι με Vista και μετά να δείς για ποιά από αυτά οι εταιρείες που τα παράγουν προσφέρουν οδηγούς και για ΧΡ. Εάν είσαι τυχερός και βρείς κάτι τότε επικοινώνησε με την όποια εταιρεία και ρώτησε εάν γίνεται να σου στείλουν τα Recovery Disks για το φορητό όχι όμως των Windows Vista αλλά των ΧΡ. Πιθανόν να σε αποτρέψουνε αρχικά. Γίνε λίγο πιεστικός εάν χρειαστεί. Δε χάνεις κάτι.

 

Εφόσων το επιβεβαιώσεις προχώρησε στην αγορά και κάλεσε ξανά την εταιρεία παραγωγής για να παραγγείλεις τα Recovery Disks των ΧΡ δίνοντας αυτή τη φορά serial και product number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Laptop με xp δινει η dell (βασικα τον φτιαχνεις οπως θελεις) και επισης μερικα (5-6) μοντελα της hp compaq ερχονται απο τη μανα τους με xp professional.

Συνηθως ειναι πιο επαγγελματικα και πιο ποιοτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Φίλε μου δεν μας λές ποιό φορητό θέλεις να πάρεις??

Ουπς. Συγγνωμη, τωρα ειδα το ποστ. Παρηγγειλα τελικα το HP G7020EV με αλλαγη απο VISTA σε XP απο το multirama. Δεν το πηρα ακομα, γιατι προσπαθουν εδω και 2-3 μερες να βαλουν τα XP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ginetai auto?Egw otan ixa zhthsei t idio ap ta multirama(piraia) m ipan dn ginetai klp..+fysika dn agorasa t laptop ; ixa ta lefta mazi alla dn yphrxe periptwsi na balw vista..Epeidh kati pulai mono me t onoma ts microsoft dn shmainei pws 8a to fame kiolas.Ta xp ine 100 fores pio elafria+leiturgika ap ta vista..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μήπως ξέρεις που έχουν κολλήσει στα MULTIRAMA;

Μέχρι στιγμής έχω καταφέρει και με τη βοήθεια του forum να περάσω XP σε φορητούς SONY, TOSHIBA, HP PAVILION και ACER. Θέλει κάμποσο ψάξιμο για τους οδηγούς αλλά πίστεψέ με αξίζει.

 

 

ΜΑΘΑΤΕ ΟΤΙ Ο BILL GATES ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΩΝ WINDOWS VISTA META ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ SERVICE PACK 1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...