Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με grub (Ubuntu 7.10 + Windows XP)


christ0ssss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα windows και εκανα εγκατασταση τα ubuntu σε ενα partition του δισκου. Oλα λειτουργουσαν μια χαρα. Αλλαξα το grub ετσι ώστε να ξεκινούν τα windows με το που ανοιγω τον υπολογιστη(τα εβαλα δηλαδη πανω πανω στην λιστα) και δεν παταω τιποτα...

(/boot/grub/menu.lst)

Ολα καλα μεχρι εδω. Μολις εκανα update apo Ubuntu 7.04 se 7.10

Αλλαξε την grub list και πλεον δεν μου βγαζει στο grub Καθολου τα windows...

Σαν εξυπνος και εγω δν δημιουργησα backup της λιστας...Προσπαθω να προσθεσω τα windows στην λιστα αλλα τιποτα...

 

Επειτα (2η εξυπναδα σε λιγα λεπτα) ειπα να παω στο recovery console των windows και να φτιαξω απο εκει το boot. Επειτα βγηκε εναν μηνυμα

 

Disk error

Press any key to restart

 

Ακολουθησα τις οδηγιεσ καποιου απο ξενογλωσσο forum αλλα τελικα κατεληξα να ξεκιναει το pc(δοξα τον Θεο πρεπει να λεω) αλλα ξεκιναει με το grub(δηλαδη να πρεπει να δωσω εντολες στο grub grub>)

 

Ειναι σημαντικο να μην κανω format γιατι στον δισκο(ειναι laptop ο υολογιστης) παιζουν απειρα προγραμματα(μπορουν να ξαναγινουν εγκατασταση θα μου πειτε) αλλα και παααρα πολλες εργασιες στις οποιες συμπεριλαμβανεται και η πρακτικη μου(2 μηνες δουλεια μεχρι τωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

christ0ssss

 

δεν χρειάζεται να κάνεις format

 

για αρχή διάβασε το:

YABT - Yet Another Bootloader Topic: Οδηγός ρύθμισης lilo/GRUB

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=877644&postcount=1

 

αφού μπαίνεις σε Linux, θα διορθώσεις το αρχείο menu.lst (/boot/grub/menu.lst), σύμφωνα με τις οδηγίες του apoikos.

 

μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά και απο το livecd του ubuntu

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...