Προς το περιεχόμενο

πως κλειδωνω το speedtouch?


isspro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει η κοπελα μου ενα modem ή router (πως τα ξεχωριζουμε?) που συνδεεται και ενσυρματα αλλα και ασυρματα. ενσυρματα συνδεεται με ενα desktop pc και ασυρματα με ενα laptop. αυτο που θελω ειναι να κλειδωσω το ασυρματο Internet για να μην μπορει καποιος να χρησιμοποιησει την συνδεση της για τους γνωστους λογους....

 

δεν ξερω πολλα απο modem/router, οποτε οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη.

 

ΥΓ:το speedtouch 585 ν6 ειναι του οτε απο τα τελευταια μοντελα (κανα 6μηνο το εχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τετοιο modem router (αλλο μοντελλο)

 

Ελπιζω να ισχυουν τα ιδια..

 

Παει

 

http://192.168.1.254/

 

Μπαινει με το username κια το pasword της και μετα διαδοχικα παει

Home Network

Wireless:

Configuration

Configure

Interface Enabled και το κανει ανενεργο απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pane kai psaxe stis epiloges tou router kapou gia asfaleia kai epelexe na to klidoseis me WPA klidaki.

 

αυτες τις επιλογες/ρυθμισεις θα τις βρω απο το cd του router που θα εχω εγκαταστησει στο laptop ή σε καποια διευθυνση? σε περιπτωση που τα καταφερω αλλα κανω καμια βλακεια με κωδικους και τετοια και μπλεχτω τι λυσεις εχω? restart? και πως το κανω? για default settings παντα...

 

Δηλαδή ένα εξάμηνο τώρα όλη η γειτονιά σουλατσάρει ''τζάμπα και αβέρτα' :-D

 

ε καλα κ εσυ.. δεν το νομιζω. 768 εχει και οσες φορες εμπαινα και εγω, η συνδεση πηγαινε τερμα. περα απ' αυτο, μεχρι τι αποσταση πιανει το ασυρματο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τετοιο modem router (αλλο μοντελλο)

 

Ελπιζω να ισχυουν τα ιδια..

 

Παει

 

http://192.168.1.254/

 

Μπαινει με το username κια το pasword της και μετα διαδοχικα παει

Home Network

Wireless:

Configuration

Configure

Interface Enabled και το κανει ανενεργο απο εκει.

 

 

το κοιταζω φιλε μου (αυριο το απογευματακι) και ενημερωνω! σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει η κοπελα μου ενα modem ή router (πως τα ξεχωριζουμε?)

 

 

Modem ειναι κατι που μας συνδεει στο internet "χοντρικα" και modem router παλι "χοντρικα" ειναι το modem που πανω του συνδεοντε και αλλα pc με φισακι RJ45 και κανουν δικτυο και συνδεοντε και ολα μαζι στο internet.

 

Ετσι νομιζω τουλαχιστον.

 

Δηλαδή ένα εξάμηνο τώρα όλη η γειτονιά σουλατσάρει ''τζάμπα και αβέρτα' :-D

 

 

Μπορει γειτονας και ποσο κοντα πρεπει να ειναι για να κανει κατι τετοιο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες τις επιλογες/ρυθμισεις θα τις βρω απο το cd του router που θα εχω εγκαταστησει στο laptop ή σε καποια διευθυνση? σε περιπτωση που τα καταφερω αλλα κανω καμια βλακεια με κωδικους και τετοια και μπλεχτω τι λυσεις εχω? restart? και πως το κανω? για default settings παντα...

 

 

 

ε καλα κ εσυ.. δεν το νομιζω. 768 εχει και οσες φορες εμπαινα και εγω, η συνδεση πηγαινε τερμα. περα απ' αυτο, μεχρι τι αποσταση πιανει το ασυρματο?

 

analogos ta empodia.se eutheia mporei na piasei kai kamia 25-30-40 metra.me katethintiki pio makria.

se dieuthinsi oxi sto cd.oso ise me to kalodio oti kai na piraxeis sto wireless den pirazei.apla me to ena pc me kalodio tha kaneis allages me to allo pc me to wireless tha testareis.merikes kartes den pezoun me ola ta klidomata.px kapoies den sinergazontai me wpa opote isos xriastei na baleis wep.default ginetai me to koumpi sto piso meros tou router kai logika episis mesa apo to interface.

 

Εχω τετοιο modem router (αλλο μοντελλο)

 

Ελπιζω να ισχυουν τα ιδια..

 

Παει

 

http://192.168.1.254/

 

Μπαινει με το username κια το pasword της και μετα διαδοχικα παει

Home Network

Wireless:

Configuration

Configure

Interface Enabled και το κανει ανενεργο απο εκει.

auto tha klisei telios to wireless oso xero den tha balei pass.

 

Modem ειναι κατι που μας συνδεει στο internet "χοντρικα" και modem router παλι "χοντρικα" ειναι το modem που πανω του συνδεοντε και αλλα pc με φισακι RJ45 και κανουν δικτυο και συνδεοντε και ολα μαζι στο internet.

 

Ετσι νομιζω τουλαχιστον.

 

 

 

 

Μπορει γειτονας και ποσο κοντα πρεπει να ειναι για να κανει κατι τετοιο ???

 

router einai oti mporei na pexei san routed protokolo diladi na kanei mono tou klisi kai na mpei sto net.modem einai oti mpenei sto internet diameso ikonidiou.to rj45 den einai panta.to xpress link itan rj45 alla itan modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειναι δυνατον γειτονας που απεχει τουλαχιστον ενα οροφο ή ειναι διπλα ενα διαμερισμα να συνδεθε με το δικο μας router ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται... καλος η κακος... το router βλεπει συσκευες και δινει. γι αυτο το κλειδωνεις και οταν το εντοπισει ο αλλος οπως το εντοπιζεις και εσυ, ζηταει κωδικο.... αλλιως κανει παρτυ. το ιδιο ισχυει και για σενα προς 3ους... κλειδωσε το οπως εγω (αυριο τελικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται... καλος η κακος... το router βλεπει συσκευες και δινει. γι αυτο το κλειδωνεις και οταν το εντοπισει ο αλλος οπως το εντοπιζεις και εσυ, ζηταει κωδικο.... αλλιως κανει παρτυ. το ιδιο ισχυει και για σενα προς 3ους... κλειδωσε το οπως εγω (αυριο τελικα)

 

 

Και μπορει να συνδεθει γειτονας χωρις acces point ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γινεται....

 

οπως αυτα που διαφημιζουν διαφορες εταιρειες.. παρε ενα λαπτοπ στο κεντρο της αθηνας. κατσε σε ενα παγκακι. κανε ενα search για συνδεση (ασυρματη) και θα εκπλαγεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γινεται....

 

οπως αυτα που διαφημιζουν διαφορες εταιρειες.. παρε ενα λαπτοπ στο κεντρο της αθηνας. κατσε σε ενα παγκακι. κανε ενα search για συνδεση (ασυρματη) και θα εκπλαγεισς...

 

 

Ευχαριστω.Μιας και δεν εχω ασυρματο δικτυο το κλειδωσα καλου κακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...