Προς το περιεχόμενο

κάμερα με miniDV ή dvd;


molina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να αγοράσω ψηφιακή βιντεοκάμερα και χρειάζομαι κάποια βοήθεια. Τί να επιλέξω; Με κασέτα ή dvd; Στα καταστήματα το μόνο που ακούω από τους πωλητές είναι ό,τι πρόκειται για "το ίδιο πράμα".... Ποιότητα εικόνας, τρόπος μεταφοράς στον υπολογιστη, οποιαδληποτε άλλη πληροφορία θα ήτανε ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

minidv.

 

πολύ πιο εύκολη μεταφορά στο pc για επεξεργασία και φθηνότερα μέσα αποθήκευσης στην κάμερα.

 

και αν είσαι και ψείρας με την ποιότητα ένας λόγος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για ktiniatro, το μονο + της dvd ειναι οτι το βγαζεις και το παιζεις στο dvd σου, το ιδιο κανεις βεβαια και με τη minidv αλλα θες ολη την καμερα γι αυτο, αρα minidv η καλυτερη επιλογη

 

Και σιγουρα δεν ειναι το ιδιο πραγμα, εχουν διαφορες στη συμπιεση στο μεσο, καλυτερη ποιοτητα στη minidv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οπτικο zoom ειναι σημαντικο, η ποιοτητα του φακου παιζει μεγαλο ρολο, η αναλυση του αισθητηρα, ο κατασκευαστης φυσικα, η μπαταρια(που λογικα αυτες που εχουν ολες πανω κρατανε γυρω στη μια ωρα εξαρταται πολυ βεβαια κι απο τη χρηση) κοιτας και τι εξοδους εισοδους εχουν αναλογα με τις αναγκες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MiniDV και πάλι miniDV.

Η διαφορά στην ποιότητα είναι μεγάλη. Και στην ευκολία επεξεργασίας, επίσης. Ακόμα σηκώνει περισσότερη ταλαιπωρία, ταρακούνημα, κακομεταχείρηση, κλπ, μιάς και είναι λιγότερο ευαίσθητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια αυτό που δεν ανέφερε κανείς είναι ότι οι κάμερες με dvd σε γρήγορες σκηνές τον πίνουν. Σαφώς κάμερα με mini dv αν σε ενδιαφέρει η καλύτερη ποιότητα και η ευκολότερη επεξεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια είναι τα κριτήρια αγοράς μιας κάμερας;

 

Σαφως το αισθητηρας ειναι το πρωτο. Ποσο καλος ειναι και ποσο "μεγαλος"

 

Οσο μεγαλυτερο οπτικο ζουμ τοσο το καλυτερο αλλα ακομα καλυτερα να εχει και σταθεροποιηση γιατι οσο μεγαλυτερο το ζουμ τοσο πιο "ευαισθητη" σε μικροκινησεις γινεται

Τι να το κανεις το 10χ αν τελικα σε πιανει ναυτια απο την κουνημενη εικονα?

 

Για μενα σημαντικο θεμα ειναι και η μπαταρια. Ποσο κραταει αυτη που εχει και ποσο κανει η εξτρα.

 

Αν παιρνει και καμια καρτα sd για καμια φωτογραφια ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτήν εδώ τι λέτε ?

SONY MINIDV DCR-HC96 (~550 ευρώ)

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=7745&catid=299

 

Εσείς που ξέρετε από κάμερες, λέει τίποτα ? Υπάρχει κάτι αντίστοιχο/καλύτερο σε ανάλογη τιμή και χαρακτηριστικά σε Canon ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτήν εδώ τι λέτε ?

SONY MINIDV DCR-HC96 (~550 ευρώ)

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=7745&catid=299

 

Εσείς που ξέρετε από κάμερες, λέει τίποτα ? Υπάρχει κάτι αντίστοιχο/καλύτερο σε ανάλογη τιμή και χαρακτηριστικά σε Canon ?

μαλλον περασες στο ντουκου το μηνυμα μου για 3CCD:devil:

κοιτα αυτη και δεν θα το μετανιωσεις

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=7969&catid=355

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλες οι κάμερες που μου προτείνατε παιδιά. Θέλει σκέψη όμως το πράμα και ακόμη περισσότερο ψάξιμο. ούτε καν γνωρίζω τι είναι το firewire που μου λέτε... Δεν είμαι και τόσο πολύ μυημένος στην τεχνολογία... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...