Προς το περιεχόμενο

κάμερα με miniDV ή dvd;


molina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το firewire (IEEE1394) ειναι πρωτοκολλο μεταφορας δεδομενων οπως ειναι το usb, αλλα πιο αξιοπιστο και γρηγορο, δλδ με αυτον τον τροπο θα περνας το video σου απο την κασετα στο στο pc σου και δεν εχει καμια σχεση με μεταφορα μεσω usb. H sony το ονομαζει i-link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι mini dv εχουν ποιοτητα 10 στην εγγραφη των κασετων ενω αυτες που γραφουν σε Dvd 7 λογω συμπιεσης δεδομενων.Εχοντας κανει σχετικη ερευνα αγορασα μια σονυ σταμινα mini dv και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος αν εξαιρεσεις το ηχο του μοτερ που ακουγεται σε πληρη ησυχια.

 

 

Commodore 64-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος για τα 3ccd. Απολυτως καμια σχεση με το 1.

 

Αν πας σε minidv και θα χρησημοποιησεις pc για editing το firewire ειναι μονοδρομος. Και πολυ γρηγορα περναει στο pc και χωρις απωλειες.

 

Ομως αν τελικα χρησημοποιησεις pc οποτε θα καταληξεις να γραφεις σε dvd ισως δεν θα εχει μεγαλη διαφορα στο τελος αν εισαι σε minidv ή απ ευθειας dvd/hdd καμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον περασες στο ντουκου το μηνυμα μου για 3CCD:devil:

κοιτα αυτη και δεν θα το μετανιωσεις

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=7969&catid=355

 

Προς το παρόν προσανατολίζομαι να πάρω την PANASONIC NV-GS320EF-S MINIDV που πρότεινε ο bujinkan.

Ηθελα όμως να ρωτήσω τα εξής ακόμα:

 

1. ΟΚ, καταλάβαμε ότι το firewire υπερτερεί πολύ του USB. Τι γίνεται όμως με το HDMI vs firewire ? Πιο είναι καλύτερο, και κατά πόσο ?

 

2. Διαβάζοντας τα σχετικά thread, όλοι επίσης συμφωνούν ότι miniDV υπερτερεί του DVD. Σχετικά όμως με το miniDV vs HD (hard disk recording, ή ακόμα και κάρτας, πχ SD), δεν έχω καταλάβει αν επίσης υπάρχει μεγάλη διαφορά. Είναι η καταγραφή στο HD πολύ χαμηλότερη του miniDV ? Μήπως μπορούν να αλλάξουν τα settings ή το format (AVCHD, HDV), και τελικώς το ανθρώπινο μάτι να μην καταλαβαίνει ουσιαστικά διαφορά στην ποιότητα (miniDV & HD), παρόλο που το bitrate διαφέρει πολύ ?

 

3. Μήπως είναι δύσκολη η μεταφορά miniDV παρά από HD (hard disk)?

 

4. Επίσης, μήπως το να γράφει κανείς σε HD, είναι πιο πρακτικό από το να γράφει σε κασέτες miniDV ? (σε σχέση δλδ με το κουβάλα κασέτες, άλλαξε κασέτα, κτλ).

 

Για παράδειγμα βλέπω την Panasonic HDC-SD5 AVCHD

http://www.amazon.com/Panasonic-HDC-SD5-Definition-Camcorder-Stabilization/dp/B000TVSYMQ

και αναρωτιέμαι αν αξίζει τα λεφτά σε σχέση με την NV-GS320EF-S που προσανατολίζομαι τώρα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικότερο σε μια βιντεοκάμερα είναι το τσιπ που μετατρέπει το αναλογικό φως σε ψηφιακό σήμα, το λεγόμενο CCD. Όσο μεγαλύτερο είναι αυτό τόσο καλύτερα γίνεται η μετατροπή ακόμα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Το μέγεθος τους ξεκινά από τα 800Κ και φτάνει το 1,4Μ περίπου.

Μερικές εταιρίες, με πρώτη την Panasonic, χρησιμοποιούν 3 CCD (1 για κάθε συνιστώσα RGB του φωτός) με αποτέλεσμα να έχουν πολύ καλή απόδοση χρωμάτων. Όμως επειδή τα τσιπ είναι μικρά (800) υστερούν σε χαμηλό φωτισμό (ένα φωτισμένο δωμάτιο για ερασιτεχνική κάμερα είναι «χαμηλός φωτισμός»).

Οι Sony, από την άλλη έχουν μεγάλα τσιπ και καλούς φακούς (Carl Zeiss Vario Sonar). Επίσης, εάν και τα CCD τους είναι interlaced, γράφουν πολύ καλά και σε progressive.

 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα σε σχέση με το 1 vs 3 CCD. Σε forum βρήκα το παραπάνω quoted σχόλιο. Ισχύει αυτό που αναφέρεται για το φωτισμό και την ποιότητα ?

Μήπως δηλαδή είναι τελικά προτιμότερο το 1 CCD υψηλότερης ποιότητας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ακόμα σε σχέση με το 1 vs 3 CCD. Σε forum βρήκα το παραπάνω quoted σχόλιο. Ισχύει αυτό που αναφέρεται για το φωτισμό και την ποιότητα ?

Μήπως δηλαδή είναι τελικά προτιμότερο το 1 CCD υψηλότερης ποιότητας ?

 

Για να μη σου λεω βλακειες δεν εχω αποψη απο εικονα 3CCD, πολυ απλα γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει, οσο μεγαλυτερη αναλυση βγαζουν βεβαια τοσο το καλυτερο, αλλα δεν εχω ιδεα για το τελικο αποτελεσμα. Το μονο που μπορω να σου ποω ειναι οτι εγω εχω μια SONY CCD 2 megapixels και η εικονα της ειναι παρα πολυ καλη και σε συνθηκες δωματιου αλλα εκει που πραγματικα εντυπωσιαζει ειναι σε συνθηκες μερας, ομως εχω κανει ικανοποιητικες ληψεις και σε συνθηκες ελαχιστου φωτισμου με nightshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καταληγουν στο ποιος χρησημοποιει την καμερα, ή πιο σωστα τις απαιτησεις του. Για τον μεσο χρηση σαν εμενα που θα παρει το video στο pc για να κανει το dvd του ειτε ειναι minidv ειτε dvd ειτε hd μικρη η διαφορα.

 

Ως προς τον φακο το 1 ccd σου δινει αποδεκτη εικονα που δεν θα σε ενοχλει. Οσο ομως ζορισουν οι συνθηκες που τραβας μεγαλωνουν και οι απωλιες. Αλλα και παλι εισαι στα ορια του ικανοποητικου. Αν σου φτανει το χρημα και πας σε 3 ccd θα εχεις πιο ζωντανα χρωματα στις ιδιες συνθηκες. Η διαφορα ειναι πραγματικα αξιοσημειωτη αλλα δεν μπορω να σου πω αν αξιζει τα παραπανω λεφτα. Συνηθως παντως στα μαγαζια οι καμερες ειναι εν ενεργεια και μπορεις να τραβηξεις λιγο με καθε μια για να συγκρινεις στις ιδιες συνθηκες

 

Ειμαι παντως και εγω στην διαδικασια ψαξιματος για καμερα και ειμαι στην κατευθηνση 3ccd , hdd και απο εκει και περα οσο μεγαλυτερη αναλυση μπορω, σταθεροποιητη και night vision ειναι στα +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καταληγουν στο ποιος χρησημοποιει την καμερα, ή πιο σωστα τις απαιτησεις του. Για τον μεσο χρηση σαν εμενα που θα παρει το video στο pc για να κανει το dvd του ειτε ειναι minidv ειτε dvd ειτε hd μικρη η διαφορα.

 

Ως προς τον φακο το 1 ccd σου δινει αποδεκτη εικονα που δεν θα σε ενοχλει. Οσο ομως ζορισουν οι συνθηκες που τραβας μεγαλωνουν και οι απωλιες. Αλλα και παλι εισαι στα ορια του ικανοποητικου. Αν σου φτανει το χρημα και πας σε 3 ccd θα εχεις πιο ζωντανα χρωματα στις ιδιες συνθηκες. Η διαφορα ειναι πραγματικα αξιοσημειωτη αλλα δεν μπορω να σου πω αν αξιζει τα παραπανω λεφτα. Συνηθως παντως στα μαγαζια οι καμερες ειναι εν ενεργεια και μπορεις να τραβηξεις λιγο με καθε μια για να συγκρινεις στις ιδιες συνθηκες

 

Ειμαι παντως και εγω στην διαδικασια ψαξιματος για καμερα και ειμαι στην κατευθηνση 3ccd , hdd και απο εκει και περα οσο μεγαλυτερη αναλυση μπορω, σταθεροποιητη και night vision ειναι στα +

 

Δυστυχως αν δεν εχεις tv να προβαλεις αυτο που τραβηξες δεν μπορεις να εχεις αποψη για την ποιοτητα της εικονας παντως με minidv καμερα 2mpixels και πανω δεν εχεις να φοβηθεις τπτ απο αποψη εικονας ακομα και στο απλο CCD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...