Προς το περιεχόμενο

HOL DoublePlay - OFF ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε nske εξωτικές είναι οι μπανάνες, οι φοίνικες, οι καρύδες κτλ... Ίσως αυτά είχες στο μυαλό σου ή κάποιο ταξίδι στην Καραϊβική.

 

Τα προβλήματα λογισμικού μπορούν να είναι πιο εξωτικά από οποιοδήποτε φρούτο -νόμιζα ότι ειδικά οι πελάτες της Microsoft το γνώριζαν καλά- :-)

 

Αντί να πω "εκτός και αν υπάρχει κάποιο εξωτικό πρόβλημα με το Fritz σου", θα μπορούσα να πώ "εκτός αν το πρόβλημα των χαμηλών ταχυτήτων οφείλεται στη λειτουργία του Fritz ως router, το οποίο θεωρώ αρκετά απίθανο", αν σου αρέσει περισσότερο. Έπρεπε να το πω όχι για να το παίξω έξυπνος αλλά γιατί είχα στο νου μου τουλάχιστον μια περίπτωση που έχω συναντήσει, στην οποία υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, το οποίο δε θα εκδηλωνόταν με απευθείας σύνδεση από PC μέσω PPPoE απλά και μόνο επειδή το PC έχει τεράστια επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με το hardware του Fritz (οφειλόταν σε ένα worm που είχε κολλήσει μηχάνημα του δικτύου με windows, το οποίο έστελνε με τέτοιο ρυθμό πακέτα IP που ο embedded router, τουλάχιστον με το default configuration, παρουσίαζε προβλήματα καθυστέρησης, όχι λόγω φόρτου δικτύου αλλά λόγω ανεπάρκειας πόρων hardware).

 

τηλεφώνησα στην HOL και με ενημέρωσαν ότι τελικά τα 24mbps θα έρθουν στην περιοχή μου αρχές Φεβρουαρίου και όχι αρχές Σεπτεμβρίου 2007 όπως μου είχαν πει τηλεφωνικώς...Ωραία εταιρεία..

 

Απαράδεκτη η HOL για τις ψεύτικες υποσχέσεις της (και δεν είναι η μόνη, παρόμοιες ψευδής υποσχέσεις σχετικά με την κάλυψη του δικτύου τους έχουν διατυπώσει στο παρελθόν και άλλοι πάροχοι). Μην βασίζεις τις επιλογές σου στις υποσχέσεις καμιας εταιρίας για να είσαι σίγουρος. Υποθέτω ότι αυτή τη στιγμή η περιοχή σου δεν καλύπτεται από το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL και συνδέεσαι μέσω ARYS ΟΤΕ, όπως αναφέρει η παρακάτω πρόβλεψη της σύμβασης, έτσι;

 

Σε περίπτωση που προσωρινά το δίκτυο της hellas online δεν έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας, μπορείτε να επωφεληθείτε από τα μοναδικά προνόμια της υπηρεσίας hol double-play με:

 

ADSL σύνδεση στο internet μέσω δικτύου ΟΤΕ με ταχύτητα μέχρι 1Mbps

 

Και για να σου λυθεί η περιέργεια το αρχείο το κατέβαζα από την microsoft αν αυτό σου λέει κάτι.

Δεν έχω καμία περιέργεια. Αν έχεις αποκλείσει όλους τους άλλους παράγοντες στους οποίους μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα που παρατηρείς και έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όντως φταίει το δίκτυο της HOL, εμένα μου περισεύει. Πάντως, αν τυχόν εσύ είσαι καθόλου περίεργος για το πρόβλημα που σε αφορά, για να είσαι αρκετά σίγουρος ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στο δίκτυο της HOL, θα πρέπει τουλάχιστον:

 

- Η κίνηση προς το Internet την ώρα που κάνεις τη μέτρηση να είναι μηδενική (προσοχή σε καλόβουλα ή κακόβουλα προγράμματα που ενδεχομένως να εκτελούνται στο background και κάνουν χρήση του Internet).

 

- Ο host στον οποίο συνδέεσαι να διαθέτει επαρκή διαθέσιμη χωρητικότητα (αυτό λογικά ισχύει μιας και κατεβάζεις από μεγάλο server, αν και προσωπικά θα το επιβεβαίωνα κάνοντας δοκιμές από περισσότερους servers εσωτερικού και εξωτερικού).

 

- Το modem να συγχρονίζει κοντά στην ονομαστική συχνότητα και να αναφέρει καλής ποιότητας σύνδεση DSL δικτύου (μικρό attenuation, λίγα σφάλματα). Στο Fritz μπορείς να τα δεις από το menu "Internet > DSL Information".

 

- Να μην υπάρχουν απώλειες ανάμεσα στο Fritz και τον υπολογιστή (κάτι αρκετά πιθανό αν τα έχεις συνδέσει ασύρματα).

 

 

Ευχαριστώ πάντως για την ...πολύτιμη βοήθειά σου.

Συγγνώμη που δε σου έδωσα τη συνταγή για να δουλέψουν όλα τέλεια μόνα τους. Είναι proprietary.. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα λογισμικού μπορούν να είναι πιο εξωτικά από οποιοδήποτε φρούτο -νόμιζα ότι ειδικά οι πελάτες της Microsoft το γνώριζαν καλά- :-)

 

Αντί να πω "εκτός και αν υπάρχει κάποιο εξωτικό πρόβλημα με το Fritz σου", θα μπορούσα να πώ "εκτός αν το πρόβλημα των χαμηλών ταχυτήτων οφείλεται στη λειτουργία του Fritz ως router, το οποίο θεωρώ αρκετά απίθανο", αν σου αρέσει περισσότερο. Έπρεπε να το πω όχι για να το παίξω έξυπνος αλλά γιατί είχα στο νου μου τουλάχιστον μια περίπτωση που έχω συναντήσει, στην οποία υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, το οποίο δε θα εκδηλωνόταν με απευθείας σύνδεση από PC μέσω PPPoE απλά και μόνο επειδή το PC έχει τεράστια επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με το hardware του Fritz (οφειλόταν σε ένα worm που είχε κολλήσει μηχάνημα του δικτύου με windows, το οποίο έστελνε με τέτοιο ρυθμό πακέτα IP που ο embedded router, τουλάχιστον με το default configuration, παρουσίαζε προβλήματα καθυστέρησης, όχι λόγω φόρτου δικτύου αλλά λόγω ανεπάρκειας πόρων hardware).

 

auto logika fainetai kateutheian mesa apo to energy monitor.

 

systemenergyny7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...