Προς το περιεχόμενο

Ο μοναδικός στο δρόμο που δεν έχει PCM και θέλω να πάω στη Forthnet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους σας. Χρειάζομαι τα φώτα των ειδικών εδώ μέσα, για να μην έχω πρόβλημα.

 

Έληξε το OnDsl Kit από την ΟΤΕΝΕΤ και από 26.50 πήγε 35.50 αυτόματα. Σκέφτομαι λοιπόν να τη διακόψω και να βάλω 2play της Forthnet, γιατί εδώ στην περιοχή μου δουλεύει πολύ καλά κι ας κλειδώνει στα 8Mbit σε όλο το δρόμο μας (2 χιλιόμετρα από το κτίριο του ΟΤΕ). Για να καταφέρω να βάλω ADSL περίμενα 1 χρόνο ακριβώς, καθώς μένω σε νεόδμητη περιοχή σε προάστιο της Αττικής, και όλες οι γραμμές ήταν PCM (με αναγνώριση). Αφού αγανάκτησα, και αφού είχα πάει άπειρες φορές στον ΟΤΕ, πήρα την απάντηση οτι μόνο ένα σπίτι δεν είχε PCM κι οτι αν ήθελα να βάλω ADSL θα έπρεπε να έρθω σε συμφωνία με τον ιδιοκτήτη εκείνης της γραμμής (στο ίδιο κουτί με εμένα) για να ανταλλάξουμε. Και μόνο έτσι έγινε. Τώρα είμαι μόνο εγώ που έχω ADSL σε όλο το δρόμο, και φοβάμαι οτι αν κάνω αίτηση στη Forthnet για φορητότητα (δεν θέλω να αλλάξω αριθμό) ο ΟΤΕ θα δώσει τη γραμμή μου σε κάποιον που περιμένει να συνδεθεί με το δίκτυό του, όπως είχε γίνει και στη δική μου περίπτωση.

 

Γι' αυτό σας ρωτάω. Υπάρχει τέτοια πιθανότητα, ή τσάμπα ανησυχώ; Αν δώσουν τη γραμμή μου σε άλλον κατά τη διάρκεια διακοπής από τον ΟΤΕ και ενεργοποίησης στη Forthnet (υπάρχουν 5 γείτονες απέναντι που περιμένουν μήνες για ADSL και δεν τους βάζει κανένας γιατί είναι όλοι σε PCM), δεν θα μπορώ τελικά να έχω καν internet. O τεχνικός του ΟΤΕ ήταν κατηγορηματικός τότε: 'αν θέλεις ADSL θα πρέπει να κάνει κάποιος διακοπή της δικής του γραμμής, για να την πάρεις εσύ'.

 

Επειδή επικοινωνώ καθημερινά στο εξωτερικό (Αγγλία), με εξυπηρετεί η νέα προσφορά της Forthnet καθώς σήμερα πληρώνω 100 ευρώ για διεθνείς κλήσεις. Λόγω δουλειάς, δεν μπορώ να μείνω χωρίς internet και φοβάμαι μην τη πατήσω.

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα πωs θα σου παρει ο ΟΤΕ την γραμμη απο την στιγμη που θα μεταφερθει απευθειαs στην φορθνετ;

αλλωστε δεν θα μεινειs σχεδον καθολου χωριs τηλεφωνο η ιντερνετ.

παρε την φορθνετ και αυτοι ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα στη Forthnet. Τους πήρα τηλέφωνο. Η κοπέλα που μίλησα με έβαλε στην αναμονή, μίλησε με κάποιον και μου είπε οτι καλύτερα πρώτα να κάνω διακοπή στην ΟΤΕΝΕΤ και μετά να κάνω την αίτηση.

 

Τι να πω. Μπορεί να μην ήξερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι θα κανεις με τη dsl, εισαι ειδικη περιπτωση,

 

Αν διακόψεις μονος σου την Οτενετ, και μετα πας στη Φορθνετ να κανεις αίτηση, πρόσεξε τι θα γίνει:

1. η οτενετ μπορει να το κάνει γρήγορα... σε ωρες ή μέρες να χασεις το ιντερνετ,

2. η 4νετ, ή μάλλον κάποιος υπάλληλος της θα πάρει την αιτηση σου. Ωραία; ναι ωραία! δεν σημαινει ομως οτι θα καταχωρηθεί κιόλας.

και οοοοοταν καταχωρηθεί, θααααα-ααα-ααα παει στον οτε, θααααα αποσυνδεθεις, θαααα απαντησουν, θαααα σε συνδέσουν, θαααααααα σε ειδοποιήσουν, και α!!! δε σου στειλαμε μοντεμ. Θαααα στο στείλουν...

Εχουν ολοι αυτοι οι εμπλεκόμενοι, κάτι μαγικά συρτάρια που μπαινουν οι αιτήσεις και "ψήνονται", σαν τα ταλέντα του Θρύλου. Αν δεν πας 23 δεν παίζεις ουτε σε φιλικό, μεχρι τα 26 εισαι άπειρος, και στα 29 είσαι "γέρος", ρεεεεεεε κάντε καμια μεταγραφή :)

3. μεσα στο γενικό χαμό των Θαααα, στην εχει στημένη ο οτε να σου πάρει τη γραμμή.

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 

καλύτερα αν θελεις να κανεις το εξής:

Αιτηση στη forthnet για 2play,

περιμένεις, περιμένεις, περιμένεις, αλλα δεν αγχώνεσαι γιατι οσο και να περιμενεις θα εχεις τηλ+νετ απο οτε + οτενετ. κυρίλα.

και οοοοοοταν σε συνδεσουν και δεις οτι ολα πάνε τέλεια,

 

με τον οτε δεν εχεις πια καμια δουλειά, απλα περιμενεις τον εκκαθαριστικό.

 

και μετά λες στη ΟΤΕΝΕΤ, να σε διακόψει. Καλύτερα γραπτώς με φαξ, για να μη σου λένε δικαιολογίες.

γιατι οι τεχνικοί του οτε φυσικά θα ξερουν οτι ανηκεις πια σε άλλο δικτυο, πιθανον να το ξερουν και τεχνικοι της οτενετ... δε λεω.

Αλλα αλλο αυτοι, και άλλο λογιστηρια και τμήματα λογαριασμών. Αυτοι που χρεώνουν δηλαδή. Οποτε τους συμφέρει, νομιζεις οτι δουλευουν σε διαφορετικές εταιρείες.

αυτα τα συμπεράσματα τα έβγαλα ψάχνοντας στο adslgr.com, αναζήτηση μόνο στην ενότητα Forthnet ADSL με τη λέξη OnDSL

πχ. ενα θέμα Μη διακοπή προηγούμενης σύδεσης

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

Αλλα οσο εισαι σε σταθερό ΟΤΕ, να μιλάς στο εξωτερικό με skype (επι πληρωμή ειναι προς σταθερά, αλλα καμια σχεση με το τι πληρώνεις τώρα),

αν σου φαίνεται περίπλοκο, πάρε προπληρωμένες κάρτες. Αυτες που αγοράζουν μετανάστες και μιλάνε με τις ώρες με πατρίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα αν θελεις να κανεις το εξής:

Αιτηση στη forthnet για 2play,

περιμένεις, περιμένεις, περιμένεις, αλλα δεν αγχώνεσαι γιατι οσο και να περιμενεις θα εχεις τηλ+νετ απο οτε + οτενετ. κυρίλα.

και οοοοοοταν σε συνδεσουν και δεις οτι ολα πάνε τέλεια,

 

με τον οτε δεν εχεις πια καμια δουλειά, απλα περιμενεις τον εκκαθαριστικό.

 

και μετά λες στη ΟΤΕΝΕΤ, να σε διακόψει. Καλύτερα γραπτώς με φαξ, για να μη σου λένε δικαιολογίες.

γιατι οι τεχνικοί του οτε φυσικά θα ξερουν οτι ανηκεις πια σε άλλο δικτυο, πιθανον να το ξερουν και τεχνικοι της οτενετ... δε λεω.

Αλλα αλλο αυτοι, και άλλο λογιστηρια και τμήματα λογαριασμών. Αυτοι που χρεώνουν δηλαδή. Οποτε τους συμφέρει, νομιζεις οτι δουλευουν σε διαφορετικές εταιρείες.

αυτα τα συμπεράσματα τα έβγαλα ψάχνοντας στο adslgr.com, αναζήτηση μόνο στην ενότητα Forthnet ADSL με τη λέξη OnDSL

πχ. ενα θέμα Μη διακοπή προηγούμενης σύδεσης

 

 

 

mou fainetai oti mporeis na eksiousiodotiseis tin forthnet, na kinisei oles tis diadikasies auti oste na diakopei i proigoumeni sou sindesi. etsi logika den tha meineis katholou xoris net i tilefwno. tha ginei kateutheian i metafora sou ooooootan ginei stin forthnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλομπερδέυτηκα να σας πω την αλήθεια. Kallair η Forthnet στην περιοχή μου ενεργοποιεί πολύ πολύ γρήγορα για κάποιο λογο. Έβαλε η κολλητή μας (200 μέτρα από το σπίτι μας) και σε 10 μέρες ήταν όλα ΟΚ. Και η μεταφορά από ΟΤΕ, και το DSL και όλα δουλεύουν ρολόι. Και άλλοι δύο που έβαλαν εδώ, το ίδιο. Με ΜΟΝΑΔΙΚΗ διαφορά ότι όλοι αυτοί κάλεσαν στο σπίτι τους υπάλληλο και υπέγραψαν την αίτηση επι τόπου.

 

Βέβαια έχω φίλο σε άλλη περιοχή της Αττικής ο οποίος πλήρωσε για να έρθει κάποιος και να του παραδώσει την άιτηση, αλλά δεν του απάντησε ποτέ κανείς. Και σταμάτησε εκεί.

 

Τι να πώ. Δεν ξέρω.

 

Αν τους ζητήσω νέα γραμμή, ανεξάρτητα από ΟΤΕ, τα πράγματα είναι πιο εύκολα; Σκεφτόμουν οτι αντί να ρισκάρω, καλύτερα να βάλω 2η γραμμή, και αν δουλεύει καλά, να διακόψω απλά τον ΟΤΕ και την ΟΤΕΝΕΤ. Αλλά είναι σημαντικό να προσπαθήσω να αποφυγω την αλλαγή αριθμού. Όμως είναι κι αυτό μια ιδέα, αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφφικτή. Δηλαδή αν δεν υπάρχουν γραμμές στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ για νέα τηλεφώνική σύνδεση-πλην PCM θα μου πούν από τη Forthnet οτι δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές; Δεν έχουν δικό τους δίκτυο όπως υποστηρίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

etsi ekana k egw. vasika otan erxetai kapoios k plirwneis, einai kapoios courier kapoias etaireias pou to kerdos tis apo to olo skiniko einai ta lefta pou dineis sto courier... etsi tin epatha. ekana tin aitisi teli iouli, tin piran teli augoustou k tin proothisan telos tou mina pou perase... gia mena min kaneis nea grammi. aplws kane aitisi gia 2play.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχολήσαι με το πως θα κάνεις την αίτηση, πηγαινε Καλλιθεα και δώστην μόνος σου.αυτος που ερχεται σπίτι σου, δεν ειναι υπάλληλος της forthnet για να κάνει κατι ιδιαίτερο να εχεις ειδικη μεταχείρηση.

Εγω εκει πηγα, και συνδεθηκα σε 40 μερες. Φιλη μου κάλεσε κουριερ, και για 2 μηνες, η αιτηση της δεν υπήρχε (στο online status). τωρα στη συμπλήρωση 3μηνου, ίσως ολοκληρώθηκε. Αλλος τα εκανε ολα με φαξ/τηλεφωνα, και το πηρε σε 23 μέρες.

αλλα και παλι, θεωρω τις διαφορές άσχετες με τα κουριερ. Πιθανοτερο οτι στην περιοχή της μεγαλης καθυστερησης δεν ειχαν πόρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi den prokite na xaseis tin grammi sou.o ote tha parei ton xalko sou apo to astiko kentro kai tha ton girisei pano stin forthnet.exo apo ta pcm kai oles autes tis blakies den tha piraxtei tipota.min agxonesai.i grammi pleon sou anikei me to xalko kai me auto tha pexeis.xeftila ta pcm.kathe fora pou blepo ena mou rxetai na to kopso kai na to petaxo sta skoupidia.idika neuriazo na blepo na exoun xeminei pcm se polikatoikies pou exoun balei pleon kainouria zeugei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi den prokite na xaseis tin grammi sou.o ote tha parei ton xalko sou apo to astiko kentro kai tha ton girisei pano stin forthnet.exo apo ta pcm kai oles autes tis blakies den tha piraxtei tipota....

 

Κι αυτό που λένε στον ΟΤΕ οτι την ημέρα που διακόπτεται η σύνδεση σ' αυτούς η σύνδεση δίνεται σε άλλον που περιμένει με PCM, δεν ισχύει; Εμένα γιατί η υπάλληλος στη Forthnet μου είπε οτι στην περίπτωσή μου είναι καλύτερο να διακόψω πρώτα από την ΟΤΕΝΕΤ και μετά να τους κάνω αίτηση;

 

Θα σας πω οτι σε φίλο μου στο Γέρακα ενώ έσκαψαν μπροστά στο δρόμο του, έκανε αίτηση στη Forthnet, η αίτηση εκκρεμεί απο τον Απρίλιο, και χτες ανακάλυψε οτι η δική του γραμμή είναι ακόμα PCM, αφού πήρε τηλέφωνο τη Forthnet. Σημειώστε οτι τον είχαν πάρει το καλοκαίρι τηλέφωνο για να του πουν οτι τελικά μπορεί να συνδεθεί, πλήρωσε 10 ευρώ στο courrier για την αίτηση, και τελικά δεν γίνεται.

 

Εμένα ο ΟΤΕ για να βάλω ADSL με ανάγκασε να περιμένω 12 μήνες. Είχα κάνει γραπτές αιτήσεις για μετατροπή της γραμμής σε κανονική, και είχα πάρει τη θεϊκή απάντηση από τον Προϊστάμενο των Τεχνικών της περιοχής: "Φίλε, εμείς, όταν κάνεις την αίτηση κοιτάμε αν γίνεται. Αν δεν γίνεται τη στιγμή που κάνεις την αίτηση, το αίτημά σου απορρίπτεται, και πρέπει να κάνεις εκ νέου αιτήσεις στο μέλλον. Δεν μπορούμε να ανατρέχουμε στις παλιές". Κι όταν ρώτησα αν είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να μου παρέχει κανονική γραμμή πλήρων δυνατοτήτων βάσει των δικαιωμάτων μου ως πολίτη στην ελεύθερη πρόσβαση στην επικοινωνία (μέχρι εκεί έφτασα...) μου απάντησε οτι ο ΟΤΕ υποχρεούται να σου παρέχει μόνο ΤΗΛΕΦΩΝΟ, δηλαδή τη δυνατότητα να πραγματοποιείς και να λαμβάνεις κλήσεις. Όλα τα άλλα είναι επιπλέον υπηρεσίες. Και κάτι άλλα, όπως, "ποιός θα έρθει να σκάψει να σου περάσει καλώδιο για 1 σύνδεση, κλπ. Και στο τέλος, τη λύση την έδωσα μόνος μου ανταλλάσσοντας γραμμή με άλλον, διαφορετικά θα σας έγραφα σήμερα απο μόντεμ. Δεν θέλω να γενικολογώ, αλλά θεωρώ αδιανόητο εν έτει 2007 να συμβαίνουν αυτά. Σίγουρα υπάρχουν και πρόθυμοι υπάλληλοι στον ΟΤΕ, αλλά η ουσία πάντα πρέπει να έγκειται στην εξυπηρέτηση του πολίτη-καταναλωτή. Άλλωστε, δεν χρησιμοποιούν όλοι το internet για να κατεβάζουν ταινίες και τραγούδια. Για πολλούς είναι εργαλείο. Για τους περισσότερους πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις διακοπή η γραμμή θα πάει στον πρώτο που περιμένει για adsl. Ο υπάλληλος της Forthnet δεν στα είπε καλά.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν είναι θέμα προθυμίας. Δυστυχώς ή ευτυχώς η απάντηση του προϊσταμένου είναι και αλήθεια και σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isos na eskapsan kai na perasan kalodio opos les alla na prepei na touspeis oti thes isdn gia na se rixoun sto new kalodio.poles

fores pernane kalodio alla tous afinoun sta pcm.to exo dei poles fores.b.panta oi aitiseis an den ginoun dektes ston ote

trone podi kai apla xanakaneis kai xanakaneis.kai genikos o gerakas ine poli ponemenos san perioxi.

 

 

kifinas an den kanei diakopi stin otenet kai kanei epitopou double play apla tha parei ton idio xalko ppou apla sto a/k tha girisei

pano sta mixanimata tou ekastote provider.sin oti akoma kai diakopi na kanei den simenei oti tha xasei tin grammi tou dioti

den ginete an iparxoun 10 zeugaria kai ine kai 10 pelates oloi na exoun adsl .apla den mpenoun ston kopo na rixoun

kapoion allon pano se pcm kai na bgaloun esena.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kifinas an den kanei diakopi stin otenet kai kanei epitopou double play apla tha parei ton idio xalko

Συμφωνούμε.

 

apla den mpenoun ston kopo na rixoun

kapoion allon pano se pcm kai na bgaloun esena.

Δεν το κάνουν για λόγους ηθικής. (μην βαρέσετε όλοι μαζί!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sosta mporei i giagia 80 xronon na balei adsl.afou den to kanoun gia logous ithikis gia logous ithikis as petaxoun ta pcm giati kamia mera den xero pote tha ta paro na ta pouliso sto monastiraki gia antikes i gia anakliklosi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...