Προς το περιεχόμενο

Καταστημα για μελανια για να γεμισω τις κεφαλες μου ?


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει βρει κανεις ετοιμα μελανια?

τα εργοστασιακα εχουν 40ε οσο πειρα κ τον εκτυπωτη δηλ.+οτι εχουν λιγοτερα Ml.

εχουν τσιπ κ δεν βρισκω.μεχρι τωρα εβρισκα απο το byron shop αλλα μαλλον εκλεισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cartridge world καλό, δοκιμασμένο και από ότι θυμάμαι στα 5 γεμίσματα σου δίνει 1 δώρο, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη. Μπορείς πάντως εναλλακτικά να πάρει Refill kit και να τα γεμίζεις μόνος σου, που είναι πολύ οικονομικότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιο resetter για Epson ειναι για 7 επαφες ενω τα καινουρια Epson εχουν 9 επαφες γι' αυτο δεν κανει...

Σχετικα με τις κεφαλες που "χαλανε", λαθος το αποδιδετε στα μελανια. Μια απλη ερωτηση να εκανα εδω για το ποσοι εχουν πεταξει τους Epson τους επειδη δεν τυπωνε η κεφαλη, χωρις ποτε να γεμισουν μελανια, θα παρω δεκαδες απαντησεις.

Αυτο που φταιει ειναι αυτη καθεαυτη η πιεζοηλεκτρικη κεφαλη των Epson. Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι φραζει απο τα μελανια των καταστηματων αναγομωσης. Εγω προκαλω οποιον εχει τετοια κεφαλη και τη θεωρει φραγμενη, να την βγαλει (αν μπορει) και να "σπρωξει" μελανι με μια συριγγα μεσα στη κεφαλη και να μου πως αν ψεκαζει κανονικα απο τα ακροφυσια. Ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν θα βρεθει ουτε ενας που να πει οτι οσο και να εσπρωξε μελανι, η κεφαλη δεν ψεκασε.

 

Το προβλημα εντοπιζεται στην τεχνολογια που χρησιμοποιει η Epson, η οποια "παραστρατησε" και εφαρμοζει δικη της, αντισυμβατικη τεχνολογια, στις κεφαλες της. Ολοι οι υπολοιποι κατασκευαστες εχουν κατασταλαξει στις θερμικες κεφαλες, οι οποιες, κατα τη γνωμη μου, ειναι αρκετα καλυτερες σε λειτουργια απο τις πιεζοηλεκτρικες της Epson, ειδικοτερα σε διαρκεια ζωης.

 

Περισσοτερα εχω αναφερει σε αλλο ποστ σχετικα με τις πιεζοηλεκτρικες κεφαλες της Epson. Περιληπτικα αναφερω μονο οτι η κεφαλη εχει ενα πιεζοηλεκτρικο κρυσταλλο, αυτος παλλεται οταν φορτιστει και δημιουργωντας πιεση εκτιναζει το μελανι απο τα ακροφυσια. Αυτος ο κρυσταλλος και φθειρεται με τον καιρο και χανει τις ιδιοτητες του αλλα ΚΑΙ αν αφησεις τη κεφαλη αρκετο καιρο χωρις να τυπωσεις, τα μελανια πηζουν και δεν μπορει να κινηθει ο κρυσταλλος σωστα.

Ενας απλος ελεγχος σε μηχανημα που δεν εχει γεμισει ποτε μελανια, θα σε πεισει για το οτι ΟΛΑ πηζουν. Δες κατω απο το σημειο που παρκαρουν τα δοχεια ή η κεφαλη (πιο ευκολο σε HP) να δεις...ομορφιες. Αν και τοτε δεν εχεις πεισθει, βγαλε απο ενα γνησιο δοχειο μελανι και ριξε το σε ενα σφουγγαρι, ασε το εκτεθειμενο σε θερμοκρασια δωματιου επι 1-2 μηνες και μετα προσπαθησε να το πιασεις, να δεις οτι δεν ειναι πια υγρο...

Σε παλιοτερο μου post εχω δωσει και ενα video, σε αυτο μπορεις να δεις ποσο πηζουν τα μελανια, αν και ο σκοπος του βιντεο δεν ηταν αυτος, φαινεται οτι το υγρο μελανι εχει γινει ενα στοιχειο με πυκνοτητα σχεδον που εχει το μελι!

Επισης να γνωριζετε οτι οι εκτυπωτες κανουν καθαρισμο κεφαλης καθε που πατατε το ON και πριν τυπωσουν, γι' αυτο ακριβως το λογο, για να βγαλουν το μελανι που πιθανως να εχει πηξει πανω στην κεφαλη. Αν αφαιρεσετε το συστημα καθαρισμου απο τον εκτυπωτη σας, θα κανετε 2-3 μερες εκτυπωσεις, την επομενη ομως δεν θα τυπωνει τιποτα.

Ετσι που λετε με τα γνησια μελανια που δεν πηζουν...

Οσο για τους Epson, να με συγχωρεσουν οι ιδιοκτητες τους, αλλα τους θεωρω πεταμενα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι,εχω εναν εκτυπωτη hp.Μου ειχαν κανει δωρο ενα σετ με μπουκαλες για γεμισμα αλλα ενω γεμιζα το cartige μετα απο 1-2 γεμισματα εδειχνε το software τις hp οτι το μελανι ηταν αδειο ενω το εχα γεμισει.Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μπλοκαρει με καποιον τροπο το software της hp τον εκτυπωτη μου και να μην εχω σωστη εκτυπωση (ξεθωριασμενα χρωματα,λευκες γραμμες).Υπαρχει λυση για να ξεπεραστει αυτο το προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι,εχω εναν εκτυπωτη hp.Μου ειχαν κανει δωρο ενα σετ με μπουκαλες για γεμισμα αλλα ενω γεμιζα το cartige μετα απο 1-2 γεμισματα εδειχνε το software τις hp οτι το μελανι ηταν αδειο ενω το εχα γεμισει.Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μπλοκαρει με καποιον τροπο το software της hp τον εκτυπωτη μου και να μην εχω σωστη εκτυπωση (ξεθωριασμενα χρωματα,λευκες γραμμες).Υπαρχει λυση για να ξεπεραστει αυτο το προβλημα;

 

Δεν εχει μπλοκαρει ο εκτυπωτης σου, ουτε το software του εκτυπωτη σου. Τα δοχεια δειχνουν φυσιολογικα αδεια.

Ξεθωριασμενα χρωματα και λευκες γραμμες εχεις γιατι δεν καθαριζεις τις κεφαλες στο δοχεια. Εαν μονο εβαζες μελανι, χωρις παραλληλο καθαρισμο των κεφαλων, πιθανως να μην ειναι πια αναστρεψιμη η κατασταση.

Εαν παλι δεν εχεις ενα ΣΩΣΤΟ τροπο να καθαριζεις τις κεφαλες (οπου σωστος ΔΕΝ ειναι το...οινοπνευμα, το βρασιμο τους σε μπρικι και αλλα ωραια που εχω ακουσει), πρεπει να αγορασεις νεα δοχεια και να τα γεμιζεις παλι μεχρι να φτασεις στο ιδιο σημειο και ετσι να πορευεσαι.

Ενας σχετικα ευκολος τροπος καθαρισμου ειναι ο ατμος. Εαν εχεις ατμοκαθαριστη ευκαιρο, μπορεις να δοκιμασεις. Εαν δεν κανει δουλεια, θες νεα δοχεια τα οποια θα τα γεμιζεις αλλα ΚΑΘΕ φορα θα καθαριζεις με ατμο την κεφαλη.

Τελευταιο. Τα δοχεια σου θελουν αδειασμα πριν το γεμισμα. Και εννοω αδειασμα μεχρι να μην εχει σταγονα. Διαφορετικα το μονο που κανεις ειναι να βαζεις ολο και λιγοτερο μελανι, λογω της συσσωρευσης του αερα μεσα στο σφουγγαρι, που μπορει και να ειναι ο λογος που εχεις ξεθωριασμενα χρωματα, απο την ελλειψη ικανης ποσοτητας ενος απο τα 3 χρωματα ωστε να ψεκαζει σωστα η κεφαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προτείνω το Cardrigde World...

 

Επανηλυμενα προβληματα με δοχεια hp350 k 350xl (τα εβλεπε ο εκτυπωτης ως "κατεστραμενα").

Και καμια απαντηση εκ μερους τους οταν τους εστειλα σχετικο e-mail...

 

Απο μενα...Μαυρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει μπλοκαρει ο εκτυπωτης σου, ουτε το software του εκτυπωτη σου. Τα δοχεια δειχνουν φυσιολογικα αδεια.

Ξεθωριασμενα χρωματα και λευκες γραμμες εχεις γιατι δεν καθαριζεις τις κεφαλες στο δοχεια. Εαν μονο εβαζες μελανι, χωρις παραλληλο καθαρισμο των κεφαλων, πιθανως να μην ειναι πια αναστρεψιμη η κατασταση.

Εαν παλι δεν εχεις ενα ΣΩΣΤΟ τροπο να καθαριζεις τις κεφαλες (οπου σωστος ΔΕΝ ειναι το...οινοπνευμα, το βρασιμο τους σε μπρικι και αλλα ωραια που εχω ακουσει), πρεπει να αγορασεις νεα δοχεια και να τα γεμιζεις παλι μεχρι να φτασεις στο ιδιο σημειο και ετσι να πορευεσαι.

Ενας σχετικα ευκολος τροπος καθαρισμου ειναι ο ατμος. Εαν εχεις ατμοκαθαριστη ευκαιρο, μπορεις να δοκιμασεις. Εαν δεν κανει δουλεια, θες νεα δοχεια τα οποια θα τα γεμιζεις αλλα ΚΑΘΕ φορα θα καθαριζεις με ατμο την κεφαλη.

Τελευταιο. Τα δοχεια σου θελουν αδειασμα πριν το γεμισμα. Και εννοω αδειασμα μεχρι να μην εχει σταγονα. Διαφορετικα το μονο που κανεις ειναι να βαζεις ολο και λιγοτερο μελανι, λογω της συσσωρευσης του αερα μεσα στο σφουγγαρι, που μπορει και να ειναι ο λογος που εχεις ξεθωριασμενα χρωματα, απο την ελλειψη ικανης ποσοτητας ενος απο τα 3 χρωματα ωστε να ψεκαζει σωστα η κεφαλη.

νομιζω με καλυψες απολυτα,ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανηλυμενα προβληματα με δοχεια hp350 k 350xl (τα εβλεπε ο εκτυπωτης ως "κατεστραμενα").

Και καμια απαντηση εκ μερους τους οταν τους εστειλα σχετικο e-mail...

 

Απο μενα...Μαυρο!

 

Η επιλογη δικη σου. Παντως δεν φταιει το καταστημα. Τα δοχεια της HP "βραχυκυκλωνουν" και καιγονται. Αρκετοι απο εμας εχουμε αντιμετωπισει αυτο το προβλημα χωρις να εχουμε γεμισει δοχεια (με 339+344 σε Deskjet 5940).

Ειναι και αυτος ενας λογος που δεν ξανασχοληθηκα με εκτυπωτες HP και οσους ειχα τους ξεφορτωθηκα.

Οι λογοι ειναι αρκετοι. Ο πιο συνηθισμενος ειναι η αυξομειωση τασης στον εκτυπωτη. Αν γινει αυτο, για οποιονδηποτε λογο (αυξομειωση τασης στο δικτυο, π.χ. σε καταιγιδα), ακομα και αν εχεις τον εκτυπωτη σε UPS παλι θα στα καψει. Τα δικα μου τα τιναξαν και τα 2 σε καταιγιδα που προκαλεσε την διακοπη της παροχης ρευματος απο τη ΔΕΗ.

Αλλος συνηθισμενος λογος ειναι να τα εχεις πολυ καιρο πανω στο μηχανημα χωρις να τα χρησιμοποιεις. Ολο και καποιο χτυπημα τασης τρωνε.

Βεβαια αν το καταστημα ειχε μυαλο, θα τα ειχε δοκιμασει ΠΡΙΝ στα γεμισει, για να μπορουσε να σου πει οτι ηταν ηδη καμμενα, πριν ακομα τα αναγομωσει.

Τα δοχεια δεν τα καινε τα καταστηματα αναγομωσης, ουτε κανουν κατι που προκαλει κατι τετοιο, εκτος και αν δεν συμπεριφερονται επαγγελματικα. Και εννοω οτι αν σεβονται τον εαυτο τους θα χρησιμοποιουν καποιου ειδους αντιστατικα μεσα ωστε να μην επιτρεπουν να καει το δοχειο ακομα και απο στατικο ηλεκτρισμο, αυτος ειναι ο δευτερος πιο συνηθης λογος. Αυτο με το στατικο μπορεις να το προκαλεσεις και εσυ, εαν βγαζοντας τα πιασεις στις επαφες ή ακομα και αν ακουμπησουν οι επαφες με οτιδηποτε μεταλλικο (π.χ. σε τσεπη ή τσαντα με κλειδια).

Επισης σημαντικος λογος ειναι η οξειδωση των επαφων. Εαν ειναι αρκετη, δεν κανουν επαφη τα δοχεια με τις επαφες του εκτυπωτη. Αν εχεις κατι να τις τριψεις, μπορει να ανακαλυψεις οτι δεν εχουν απολυτως κανενα προβλημα τα δοχεια. Αλλωστε για το συγκεκριμενο μηνυμα (βγαλτε και ελεγξτε το ταδε μελανοδοχειο), το τριψιμο και καθαρισμα των επαφων το δινει και η HP στα θεματα υποστηριξης (αφορα το συγκεκριμενο μηνυμα) σαν πρωτη αποπειρα διαγνωσης του προβληματος. Παλι ομως, ο μη καθαρισμος των επαφων μου δειχνει καταστημα που δεν σεβεται τον εαυτο του...

Αλλα και παλι, σημασια δεν εχει τι λεω εγω, σημασια εχει να εχεις τα κοτσια να το προκαλεσεις ο ιδιος στα δοχεια, για να δεις τι εστι...HP. Και το λεω αυτο γιατι και τα Lexmark εχουν κυκλωμα πανω τους με επαφες, αλλα δεν καιγονται. Και ας θεωρω τη Lexmark μαζι με την Epson, οτι χειροτερο υπαρχει σε εκτυπωτες. Τουλαχιστον τα δοχεια δεν καιγονται. Ενω η HP το εχει αναγαγει σε τεχνη αυξησης...τζιρου (αν με πιανεις)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Καλύτερα να αγοράζεις Imitation έτοιμο δοχείο, και όχι γεμισμένο, ούτε χύμα μελάνι για να το γεμίσεις μόνος σου.

 

αυτο μου χαν πει και στο πλαίσιο για εναν ip4200 canon που έχω. μου έδειξαν τα αυθεντικά μελάνια στα 13ευρώ ( !!! ) και μετά μου λέει και η πιο συμφέρουσα λύση στα 6 ευρώ τα τάδε imitation.

 

Προτείνεις δηλαδή καλύτερα την αγορά imitation μελανιών παρά να πάω τα άδεια δοχεία σε κάποιο catridge να τα γεμίσουν. (παντως αυτο με το refill όπου και να εχω διαβάσει , δεν έχω δει και κάτι θετικό.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...