Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει διέξοδος εδώ;


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας αγόρια, κάνω κάτι σκέψεις τελευταία:

 

Έχω το σύστημα της υπογραφής: Athlon64 socket 939 3700+ ο οποίος δουλεύει μόνιμα στα 2830MHz, 1GB RAM DDR και την X1950pro 512MB. Τροφοδοτικό έχω το Heroilchi 425Watt.

 

Προσπαθώ να κρατήσω το σύστημα όσο γίνεται περισσότερο αλλά το πρόβλημα είναι ότι κάνω πολλές παραχωρήσεις στα παιχνίδια εδώ και καιρό και αυτό με έχει κουράσει. Το θέμα όμως είναι ότι δεν μπορώ να αλλάξω κάτι μόνο του αλλά αναγκαστικά θα πάρει πολλά η μπάλα.

 

Αν θέλω να αλλάξω επεξεργαστή θα πρέπει να αλλάξω και μητρική άρα και μνήμες. Ειδικά αν αλλάξω και κάρτα γραφικών, τότε και το τροφοδοτικό θέλει επίσης αλλαγή. Ήδη έχω μια εντύπωση πως το τροφοδοτικό μου σηκώνει οριακά το σύστημα. Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1) Μπορώ να βάλω μια ανώτερη κάρτα γραφικών στο σύστημά μου; Θα την σηκώσει το τροφοδοτικό; Οι κάρτες HD3870 και 8800GT όσον αφορά την τροφοδοσία, πού βρίσκονται σε σχέση με την X1950pro που έχω;

 

2) Ο μονοπύρηνος επεξεργαστής μου στα 2830MHz που δουλεύει θα τραβάει πίσω τη νέα κάρτα γραφικών; Στην πράξη τα νέα παιχνίδια εκμεταλλεύονται τους πολυπύρηνους επεξεργαστές;

 

3) Θα δω διαφορά δηλαδή ή @ρχίδι@;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και θα δείς διαφορά! Το συστηματάκι σου αναβαθμίζεται και αναβαθμίζεται καλα εφόσον έχεις θύρα pci-e! Ψάξε βρές έναν Athlon64 4200+ ή 4400+ Χ2 (υπάρχουν ακόμη σε κάποια μαγαζιά σε τίμες γύρω στα 70-80 Ε) άλλο 1GB μνήμης και μία HD3870 και θα είσαι άρχοντας!

 

Εγώ για παράδειγμα είχα τον ίδιο επεξεργαστή με σένα και μία 6800GS και 1GB RAM. Με το πυ τέλειωσα το στρατιωτικό μου προμηθεύτικα ένα 4200+ Χ2 μία ΗD2900XT και άλλο 1GB RAM και αυτή την στιγμή τρέχω ακόμη και το CRYSIS στα HIGH options me 27-30 + fps!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai AMD 4200+, kai 30+ FPS (diladi posa ftanis 35-40??)... lol - lol

 

Ligo eos "POLY" uperesiodokso se kovo...

 

Και εγώ έτσι πίστευα αλλά στα 1280Χ1024 που είναι και η μάγιστη ανάλυση της οθονης μου γίνεται και παραγίνεται (παρόλο που με εξέπληξε και εμένα το γεγονός:shock::P:whistle:)

 

5u4684tfc2o3akuhoozn.jpg

 

 

yd8yf2es2y94r62ztmgr.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείνετε στο θέμα σας παρακαλώ και μην αρχίσετε πάλι καυγάδες.

 

stm00192, το έχω σκεφτεί κι εγώ έτσι αλλά το θέμα είναι ότι 1GB DDR κοστίζει παραπάνω από 2GB DDR2. Επίσης τον s939 επεξεργαστή επίσης θα τον πληρώσω υπερτιμημένο σε σχέση με έναν AM2 και θα μείνω και με παλιά τεχνολογία στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγώ σου πρότεινα αυτή τη λύση ως την πιο οικονομική και αρκετα αποτελεσματικη!

 

4200+ 64E

1GB RAM 55E

HD 3870 195Ε

Σύνολο 315Ε

Σύνολο

Για μένα αξίζει! Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί μια χαρά μηχανιματάκι θα είναι1

 

Τωρα άμα πας σε πλήρη αναβαθμιση περνοντας mobo, cpu, ram, vga και psu κρατόντας όλα τα υπολοιπα απο το τωρινό σου pc μιλάμε για του λαχιστον μια 600Ε για σωστο μηχάνημα!

 

πχ.

yo1vfu8fsejrk68wu6dg.jpg

 

Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις τι μπορείς να δώσεις και πέρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καταρχήν αμφιβάλλω για το visionstudio και γενικότερα αν καταφέρω να βρω s939 επεξεργαστή.

2) Για να βάλω άλλο 1GB RAM και να έχω dual channel θα πρέπει να βάλω άλλα 2 dim μνήμης, οπότε μετά υπάρχει dual channel συμβατότητα; Δεν βολεύει.

3) Δεν θα χρειαστώ έξτρα τροφοδοτικό έτσι;

4) Μπορεί κάποιος να μου πει που κυμαίνονται οι HD3870 και 8800GT σε σχέση με την X1950pro σε κατανάλωση ρεύματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καταρχήν αμφιβάλλω για το visionstudio και γενικότερα αν καταφέρω να βρω s939 επεξεργαστή.

2) Για να βάλω άλλο 1GB RAM και να έχω dual channel θα πρέπει να βάλω άλλα 2 dim μνήμης, οπότε μετά υπάρχει dual channel συμβατότητα; Δεν βολεύει.

3) Δεν θα χρειαστώ έξτρα τροφοδοτικό έτσι;

4) Μπορεί κάποιος να μου πει που κυμαίνονται οι HD3870 και 8800GT σε σχέση με την X1950pro σε κατανάλωση ρεύματος;

 

1. To vision studio έχει και εγώ από εκεί τον πήρα!

2.Λογικά η mobo σου θα υποστηρίζει κανονικότατα dual channel ακομη και αν είναι γεμάτα και τα 4 slot μνημης (EDIT: οχι μάλλον σίγουρα το υποστηρίζει υποστηρίζει!).

3. Δεν θα χρειαστείς έξτρα τροφοδοτικό. Εδώ εγώ τρέχω την 2900 με chieftec 500W εσύ με ΗΕC 425W δεν θα τρέξεις την 3870 που έχει τις μισές ίσος και λιγότερες απο τις μισές ενεργειακές απαιτήσεις από την δικιά μου!

4.X1950pro-----> 94w

8800GT------->120W

HD3870------>100W

 

Αμα θες να δεις σε γενικες γραμες τις ενεργειακές απαιτήσεις οποιουδήποτε συστήματος click me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εγώ τον δουλεύω στα 2755Mhz με 1,45V με zalman 9500 και είμαι σε idle στους 30C και full στους 59C.

Ο επεξαργαστης ανεβένει και άλλο (σταθερος στα 3000Mhz πανω σε DFI lanparty φίλου) αλλά εγω δυστυχώς τρώω πόρτα απο mobo που δεν με αφήνει με τπτ να ανέβω πάνω απο 250 fsb λόγω ενός bug στο BIOS που ποτέ η MSI δεν αξιώθηκε να διωρθώσει!

 

Με την μαμά ψύκτρα θα κάνεις κανονικά την δουλειά σου! Ιδιες είναι ετσι και αλλιώς! Αλλά μην περιμένεις να φτάσεις ψηλά σε oc!

 

 

Να δω πότε θα αποφασίσει ο φίλος μου να παρει καινούργιο σύστημα να την τσιμπίσω την DFI! ;-p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για παράδειγμα είχα τον ίδιο επεξεργαστή με σένα και μία 6800GS και 1GB RAM. Με το πυ τέλειωσα το στρατιωτικό μου προμηθεύτικα ένα 4200+ Χ2 μία ΗD2900XT και άλλο 1GB RAM και αυτή την στιγμή τρέχω ακόμη και το CRYSIS στα HIGH options me 27-30 + fps!

 

νομίζω οτι όλα σου τα κέρδη ήρθαν απο την αλλαγή VGA.

για δες εδώ 2900 vs 6800 (Ultra)

http://www23.tomshardware.com/graphics_2007.html?modelx=33&model1=857&model2=720&chart=318

καμία σχέση. η 2900 ειναι 2 γενιές νεώτερη.

Η δαπανη για επεξεργαστη και μνήμη, είχε ελαχιστη επιπτωση (ΑΝ ΕΙΧΕ, καθολου) στα frames.

 

ο χ2-4200 ναι, σε Μ.Ο. απόδοσης απο μια ποικιλια εφαρμογών, φυσικα ειναι ανωτερος του 3700, και θα το δειχνει οτα ν τρεχεις 4-5 ταυτόχρονα.

Αλλα αν κανεις αναβαθμιση μονο για τα παιχνιδια, δεν σε ενδιαφέρει τι κανει ο Χ2 στο video encoding !!! η ανωτερώτητα του ειναι αμφισβητίσιμη. κι αν δεις καποια διαφορά ειναι μικρή.

 

ο 4200 ειναι στα 2.2 Ghz, το ιδιο και ο 3700. ναι, εσυ τον ανεβασες στα 2755, αλλα αν βαζαμε στοιχημα για 2 αγνωστες cpu, ποια θα ανεβει, θα πόνταρα στον μονοπύρηνο. O planetman τα έχει σίγουρα τα 2830 του.

 

Γνώμη μου, αν το τωρινο σου psu σηκώνει μοντέρνα κάρτα, να πάρεις μονο VGA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

random, ακριβώς αυτή την απορία είχα. Αν βάλω δηλαδή έναν 4200+ αν θα δω βελτίωση σε παιχνίδια σε σχέση με τον 3700+; Απ' ότι λες όχι.

 

Από την άλλη, τα 425W του Heroilchi αρκούν για μια γρηγορότερη καρτούλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι όλα σου τα κέρδη ήρθαν απο την αλλαγή VGA.

για δες εδώ 2900 vs 6800 (Ultra)

http://www23.tomshardware.com/graphics_2007.html?modelx=33&model1=857&model2=720&chart=318

καμία σχέση. η 2900 ειναι 2 γενιές νεώτερη.

Η δαπανη για επεξεργαστη και μνήμη, είχε ελαχιστη επιπτωση (ΑΝ ΕΙΧΕ, καθολου) στα frames.

 

ο χ2-4200 ναι, σε Μ.Ο. απόδοσης απο μια ποικιλια εφαρμογών, φυσικα ειναι ανωτερος του 3700, και θα το δειχνει οτα ν τρεχεις 4-5 ταυτόχρονα.

Αλλα αν κανεις αναβαθμιση μονο για τα παιχνιδια, δεν σε ενδιαφέρει τι κανει ο Χ2 στο video encoding !!! η ανωτερώτητα του ειναι αμφισβητίσιμη. κι αν δεις καποια διαφορά ειναι μικρή.

 

ο 4200 ειναι στα 2.2 Ghz, το ιδιο και ο 3700. ναι, εσυ τον ανεβασες στα 2755, αλλα αν βαζαμε στοιχημα για 2 αγνωστες cpu, ποια θα ανεβει, θα πόνταρα στον μονοπύρηνο. O planetman τα έχει σίγουρα τα 2830 του.

 

Γνώμη μου, αν το τωρινο σου psu σηκώνει μοντέρνα κάρτα, να πάρεις μονο VGA.

 

 

Ρε σύ δεν το συζητάμε, το 90% των επιδόσεων το κέρδισα αδιαμφισβήτητα από την κάρτα! Αλλά δεν μπορώ να πιστέψω οτι τα νέα games δεν επωφελούνται από την ύπαρξη δύο πυρήνων και τουλάχιστον 2gb ram! Αυτό το 10% το επιδόσεων που πήρα από επεξεργαστή και RAM σε παιχνίδια της τάξεως του Crysis πχ είναι σημαντικότατη μιας και 3-5 fps παραπάνω μπορουν να κάνουν τη διαφορά όταν είσαι κοντά στο όριο των 25fps.

Και πέρα από τα games ένα pc οπως και να το κάνουμε έχει πάμπολλες ακόμη χρήσης που βελτιώνονται απο την ποσοτητα RAM και την ύπαρξη 2ου πυρήνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθως ειναι διαφορετικών γενεών, δεν εχει πολλά συγκριτικά και με τις δύο μαζί.. για να ειναι πανω στο ιδιο συστημα.

βρήκα ένα

Crysis, 1280x1024, fps....8800GT = 35,00 / X1950 = 8,50

και ενα πιο παλιο.. FEAR .... 8800GT = 96 / X1950 = 46

http://firingsquad.com/hardware/nvidia_geforce_8800_gt_performance/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...