Προς το περιεχόμενο

minidv και firewire


dimar01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Αγορασα προσφατα μια βιντεοκαμερα sony hc35 και χρησιμοποιω καλωδιο usb για να περναω τις ληψεις στο pc.

Καπου διαβασα οτι μεσω καλωδιου και θυρας firewire η ταινια μεταφερεται με καλυτερη ποιοτητα. Επειδη ομως δεν εχω τετοια θυρα κι ουτε ξερω πως να την συνδεσω αν την αγορασω μπορει να γινει το ιδιο με εναν ανταπτορα firewire to usb που βρηακα στο ebay?

Η καμερα εχει θυρα firewire. Θα δω καποια διαφορα στην ποιοτητα η τζαμπα ο κοπος;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω η διαφορά θα είναι στην ταχύτητα μόνο και όχι στην ποιότητα. Εκτός αν χρησιμοποιείς την κάμερα σε streaming εγγραφή ή κάτι τέτοιο. Αν απλώς περνάς τα βιντεο από την minidv κασέτα στο pc η ποιότητα θα είναι ίδια αφού η ίδια πληροφορία μεταφέρεται και στις δύο περιπτώσεις. Στο θέμα αντάπτορα δε θα δεις διαφορά ούτε σε ταχύτητα μεταφοράς. μόνο με pci κάρτα θα γίνει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την ιδια καμερα φιλε(νομιζα οτι εχει καταργηθει το μοντελο) και μεταφερω τις ταινιες μεσω firewire μονο!

Η διαφορα στην ποιοτητα απο αυτη που δινει η usb ειναι τεραστια.

Προτεινω οπωσδηποτε να αγορασεις μια καρτα firewire για το pc σου μιας και δεν εχεις ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια σχεση η μεταφορα usb με firewire. Ειναι η μερα με τη νυχτα στην ποιοτητα και στην ταχυτητα

 

Αγορασε μια pci καρτα firewire η διαφορα ειναι χαοτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την ιδια καμερα φιλε(νομιζα οτι εχει καταργηθει το μοντελο) και μεταφερω τις ταινιες μεσω firewire μονο!

Η διαφορα στην ποιοτητα απο αυτη που δινει η usb ειναι τεραστια.

Προτεινω οπωσδηποτε να αγορασεις μια καρτα firewire για το pc σου μιας και δεν εχεις ηδη.

 

 

Εχω και εγω δυο Sony mini dv (η μια HD) και συμφωνω απολυτα !!!! Εξ αλλου μια καρτα firewire δεν κοστιζει και τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή η USB μας λέτε ότι θα περάσει το ιδιο βίντεο στον ίδιο χρόνο, οπότε αναγκαστικά θα χαμηλώσει το bitrate? Γιατί νομίζω ότι κάνετε λάθος?

 

βασικα κανεις δεν ειπε κατι τετοιο νομιζω, αλλα ουτε καταλαβα τι ακριβως θες να πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω η διαφορά θα είναι στην ταχύτητα μόνο και όχι στην ποιότητα. Εκτός αν χρησιμοποιείς την κάμερα σε streaming εγγραφή ή κάτι τέτοιο. Αν απλώς περνάς τα βιντεο από την minidv κασέτα στο pc η ποιότητα θα είναι ίδια αφού η ίδια πληροφορία μεταφέρεται και στις δύο περιπτώσεις. Στο θέμα αντάπτορα δε θα δεις διαφορά ούτε σε ταχύτητα μεταφοράς. μόνο με pci κάρτα θα γίνει δουλειά.

 

frenzy η διαφορα ειναι μεγαλη στην ποιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή η USB μας λέτε ότι θα περάσει το ιδιο βίντεο στον ίδιο χρόνο, οπότε αναγκαστικά θα χαμηλώσει το bitrate? Γιατί νομίζω ότι κάνετε λάθος?

 

 

Εγω πηρα μια HD με σκληρο απο Πλαισιο και δοκιμασα με usb και ηταν απαραδεκτη η ποιοτητα και την πηγα πισω και πηρα μια mini dv με firewire και ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα με firewire ο χρονος μεταφορας στον δισκο ειναι ισος με την διαρκεια του video.Λενε οτι σε αυτες με δισκο ειναι πιο γρηγορη η μεταφορα αλλα δεν εχω δοκιμασει.Επισης δεν ξερω αν υπαρχει καμερα με δισκο και firewire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα με firewire ο χρονος μεταφορας στον δισκο ειναι ισος με την διαρκει του video.

 

Ετσι γινεται, σωστο

 

Νομιζω στην περιπτωση σου με την HD σε σκληρο η διαφορα ηταν στην συμπιεση του video σε σχεση με μια minidv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν μπορούσατε να μου πείτε πως και που συνδέεται η καρτα firewire η υπαρχει καποιο site που θα με βοηθήσει θα σας το χρωστάω.

 

Thanks again.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν μπορούσατε να μου πείτε πως και που συνδέεται η καρτα firewire η υπαρχει καποιο site που θα με βοηθήσει θα σας το χρωστάω.

 

Thanks again.

 

 

Ειναι μια απλη pci καρτα (οπως η καρτα ηχου) και μπαινει πανω στην μητρικη πανευκολα αρκει να εχεις διαθεσιμο χωρο.Μπορεις να παρεις και καρτα cobo (ετσι νομιζω λεγεται) που να εχει και firewire και usb θυρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω στη μητρικη σου εχει θυρες οι οποιες λεγονται pci, και σχηματικα μοιαζουν με τη θυρα που ειναι συνδεδεμενη η καρτα γραφικων σου, και βρισκονται κατω απο αυτη. Συνδεεις την καρτα σου σε μια απο αυτες και βγαζεις παραλληλα το προστατευτικο που εχει πισω το κουτι σου διπλα στη συγκεκριμενη θυρα για να ελευθερωθει χωρος ωστε οι θυρες firewire να εχουν διεξοδο στο εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα κανεις δεν ειπε κατι τετοιο νομιζω, αλλα ουτε καταλαβα τι ακριβως θες να πεις

 

εννοώ, ότι αν περάσουμε το ίδιο βίντεο (πχ ένα βίντεο διάρκειας 3 λεπτών) το USB και το Firewire θα μας το περάσουν στον ίδιο χρόνο, αλλά το USB για να το καταφέρει αυτό θα ρίξει την ποιότητα? Πιο λογικό είναι το USB να χρειαστεί περισσότερο χρόνο, και να περάσει το βίντεο με την αρχική ποιότητα του. Ποιος ο λόγος να το ρίξει σε ποιότητα προκειμένου να το περάσει γρήγορα στο PC... Δεν μου φαίνεται λογικό..

Δεν ξέρω σίγουρα, υποθέσεις κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...