Προς το περιεχόμενο

Χρηση RAM στα Windows XP και Vista


Lefteris29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα

Πριν λιγες ημερες εκανα αναβαθμιση του υπολογιστη μου και αλλαξα καρτα γραφικων, τροφοδοτικο και προσθεσα Ram.Αρχικα ειχα 2gb και με την αναβαθμιση προσθεσα αλλο 1gb. Εχω και τα 2 λειτουργικα και στα δυο ομως αντι να μου εμφανιζει 3gb μου εμφανιζει μονο 2.5gb.... Υπαρχει τροπος να εμφανισω και τα 3gb η πρεπει να δεχτω οτι θα εχω μονο 2.5????

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο ...

Γνωστό είναι ότι τα Windows XP υποστηρίζουν μέχρι 2 Gb RAM (οποιουδήποτε τύπου) και ότι τα Vista υποστηρίζουν πάρα πολλά (δε θυμάμαι πόσα ακριβώς). Άρα αδύνατο να σου λέει 2.5 Gb στα XP.

Όσο για τα Vista , περίεργο μου φαίνεται να σου λέει 2.5.

Κατέβασε το προγραμματάκι CPU-Z και βάλ'το να τρέχει στα XP. Πήγαινε στο Tab "Memory" και δες πόσα σου λέει στο κουτάκι "Size".

Μετά βάλ'το και στα Vista και δες πόσα σου λέει εκεί.

Πιστεύω πως τα XP θα έπρεπε να σου λένε 2 Gb , και τα Vista 3 , από κει και πέρα , κάνε αυτά που σου είπα και πες μας τα αποτελέσματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβασει σε ξενα sites και forums πριν την αναβαθμιση οτι ατομα που ειχαν βαλει 4gb ram τους διαβαζε μονο 3gb και ελεγαν οτι στα xp υπαρχει "4 GB of addressable memory space, which realistically means a 3.2 GB or so limit".

Με αυτην την λογικη επεμεινα στην αποφαση μου για αναβαθμιση τελικα σε 3GB περιμενοντας οτι θα τα δω να διαβαζονται.

Βασικα γινεται ενα μπερδεμα, καθως καποια αναφερουν για οριο 2GB και καποια αλλα για 3GB.Κανονικα η Microsoft δεν θα επρεπε να αναφερει επισημα καπου για το οριο της ram,ωστε να μην γινεται αυτο το μπερδεμα και να μην δινουμε ασκοπα χρηματα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 32bit xp κανουν adressing up to 4 GB. Ομως σε αύτο υπολογιζουν το adressign ολων των συσκεων, VGA (Φαντασου να εχει 768 ram), HDD, sound, usb, media. Τα πάντα. Οποτε ναι μπορεί να σου φυγεί και πανώ από 1Gb. Σε μερικά mobo υπαρχεί το memory remap option αλλα δεν μπορώ να πω ότι βοηθα σιγουρα. Η μονλη λύση είναι 64bit os

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και εγω μετα XP και τα Vista.Εχω 2χ1,και του εβαλα αλλα 2χ512 μπας και γινουν 3 GB, και ο π***της ο κομπιουτορας ειχε μουλαρωσει στα 2GB.Βγαζω το ενα 512 μπας και δει 2,5,αυτος εβλεπε 1,5.Δηλαδη το το δευτερο sim του 1GB, δεν το εβλεπε καθολου.Τελικα δεν βρεθηκε λυση.Επεστρεψα τα 2χ512,στο καταστημα,το οποιον και αυτο δεν μπορεσε να βρει λυση.Να σημειωσω δε,οτι οταν εβγαζα τα 2 sims του 1GB,και τον αφηνα με τα δυο των 512,τα εβλεπε κανονικα=1GB.Αββυσσος αι ψυχαι των PC's.Υπαρχει εξηγηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαστε να μειωσετε το page file

Παλι δεν εγινε τιποτα,με ενα sim 512.Μολις του το φοραω,τσουπ,παλι 1,5GB,αντι για 2,5.

Μονο του sigle channel,το βλεπει κανονικα 512.Σιγα μην κατσω να σκασω.Να πω εδω οτι η mobo ειναι DDR.Εχει σχεση αυτο με το προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο ...

Γνωστό είναι ότι τα Windows XP υποστηρίζουν μέχρι 2 Gb RAM (οποιουδήποτε τύπου) και ότι τα Vista υποστηρίζουν πάρα πολλά (δε θυμάμαι πόσα ακριβώς). Άρα αδύνατο να σου λέει 2.5 Gb στα XP.

Όσο για τα Vista , περίεργο μου φαίνεται να σου λέει 2.5.

Κατέβασε το προγραμματάκι CPU-Z και βάλ'το να τρέχει στα XP. Πήγαινε στο Tab "Memory" και δες πόσα σου λέει στο κουτάκι "Size".

Μετά βάλ'το και στα Vista και δες πόσα σου λέει εκεί.

Πιστεύω πως τα XP θα έπρεπε να σου λένε 2 Gb , και τα Vista 3 , από κει και πέρα , κάνε αυτά που σου είπα και πες μας τα αποτελέσματα ;)

 

Etrexa to cpu-z kai sta dio leitourgika kai edixe 2560mbytes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις επαθα ενα ελαφρυ εγκεφαλικο, ειδα απο cpu-z οτι στα 2 slots εχω απο 1GB εκαστος και στο τριτο slot εχω 512mb. Η αποδειξη εγραφε για 1GB ram και φυσικα πληρωσα για 1GB....

Και το θεμα ηταν οτι δεν την τοποθετησα εγω την μνημη αλλα εκεινοι μαζι με τα υπολοιπο hardware, που ηθελα για αναβαθμιση.

Το χειροτερο ειναι οτι δεν εχω κρατησει την αποδειξη και εχει περασει μια βδομαδα απο τοτε. ....##$#%$#@%

Το μαγαζι ηταν το Πλαισιο.(#@$%^)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...