Προς το περιεχόμενο

Νέο Skoda fabia! Γνώμες


astrat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες ήρθε η ώρα να πάρω το πρώτο μου καινούργιο τουτού! Ήμουν μεταξύ Seat Ibiza, Mazda 3 και Skoda fabia και τελικά επέλεξα το τελευταίο. Υπάρχει κάποιος που να το έχει οδηγήσει ήδη και να έχει θετικές/αρνητικές εντυπώσεις; Κατά την γνώμη σας έπραξα σωστά η θα χτυπάω το κεφάλι μου στον αερόσακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας και που ρίχνεις το βάρος σε ένα αμάξι. Ποιες είναι οι προτεραιότητές σου.Από εκεί ξεκινούν όλα. Επίσης τα έχεις δει και τα 3 εσωτερικά φαντάζομε ε; Έχεις οδηγήσει κανένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω οδηγήσει το fabia και το ibiza. Τώρα από προτεραιότητες δεν με ενδιαφέρει το πολύ γκάζι (άντε για καμιά προσπέραση) αλλά περισσότερο η εργονομία και τα gadgets μέσα στην καμπίνα όπως και η αξιοπιστία του αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ ibiza και fabia για εμένα καλά έκανες. Νομίζω ότι το fabia έχει το καινούριο σκαρί που θα πατήσουν πάνω και τα polo και ibiza που θα βγούν στο μέλλον.

Τώρα για το mazda3 έχω την εντύπωση ότι είναι σε άλλη κατηγορία από το fabia όσο και να το μεγάλωσαν το τελευταίο. Εγώ μάλλον αν το έφτανα το mazda για αυτό θα πήγαινα αλλά εξαρτάται και τι ψάχνεις γιατί μεταξύ διαφορετικών κατηγοριών παίζουν μεγάλο ρόλο και οι απαιτήσεις σου, σε χώρο, σε στήσιμο, αν θα είσαι πόλη, κατανάλωση κτλ.

Οδήγησέ τα πριν πάρεις κάποιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έχεις παραγγείλει ήδη, κακώς ρωτάς. Χωρίς να λέω ότι έκανες λάθος επιλογή.

 

Εννοείς ότι παίζει να απογοητευτώ εαν τα σχόλια είναι αρνητικά αφού δεν μπορώ να το ακυρώσω ή ότι είναι ανούσιο το να ζητάω γνώμη εφόσον έχω ήδη πάρει μια απόφαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά λέω ότι δεν έχει νόημα πλέον η γνώμη μας, έχεις ήδη δώσει την παραγγελία.

 

Να, ο φίλος προτείνει Mazda 2... Δε βγαίνει άκρη, ειδικά για κάτι που δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι εννοείς. Πάντως με ενδιαφέρει να δω κατά πόσο άλλοι θα έκαναν την ίδια επιλογή με εμένα (η όχι) και γιατί. Κατά πάσα πιθανότητα θα με βοηθήσει στην επόμενη αγορά μου (εχμ..όχι και τόσο σύντομα βέβαια) αλλά ίσως και να βοηθήσει άλλους υποψήφιους αγοραστές! Πάντως σίγουρα είναι πολύτιμη η γνώμη ανθρώπων που το έχουν οδηγήσει ήδη και έχουν βρει τυχόν προβλήματα (ελπίζω όχι πολλά!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το είχα καταλάβει ότι το παρήγγειλες νόμιζα ότι είχες αποφασίσει και έκανες εδώ την τελική διερεύνησή σου. Anyway για το mazda2 ή το 3 είχες υπόψην τελικά?

Καλοτάξιδο λοιπόν, θα το ευχαριστηθείς αλλά και εσύ χωρίς test drive??! Εδώ καρπούζι παίρνεις από το γύφτο και σου το ανοίγει να δοκιμάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το είχα καταλάβει ότι το παρήγγειλες νόμιζα ότι είχες αποφασίσει και έκανες εδώ την τελική διερεύνησή σου. Anyway για το mazda2 ή το 3 είχες υπόψην τελικά?

Καλοτάξιδο λοιπόν, θα το ευχαριστηθείς αλλά και εσύ χωρίς test drive??! Εδώ καρπούζι παίρνεις από το γύφτο και σου το ανοίγει να δοκιμάσεις!

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Έχεις δίκιο ανέφερα αρχικά το mazda 3 λανθασμένα. Είναι το mazda 2 που σκεφτόμουν. Test drive έκανα στο fabia και το ibiza και πήρα μια γεύση (Όσο γίνεται να πάρεις από μια βόλτα 15 λεπτών). Όσο για το καρπούζι είμαι 100% μαζί σου!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a ok μετά. Έτσι για την ιστορία μεταξύ mazda2 και fabia και εγώ στο fabia θα πήγαινα. Όσο μου αρέσουν γενικά τα mazda δε μου αρέσει καθόλου το 2.

Πάντως για το test drive θέλει να τους πιέσεις λίγο για να δοκιμάσεις το αμάξι σε κανονικές συνθήκες.

Το πιο περίεργο που μου έχει συμβεί σε μια VW που είχα πάρει το golf tsi test drive μου έδωσαν τα κλειδιά και έφυγα μόνος μου!!! Στους κόφτες το tsi γινότανε να μην το πάρουμε μετά!

Αντίθετα στο focus που δε με άφηνε να ανέβω πάνω από 3000στροφές δεν θα το έπαιρνα ποτέ τουλάχιστον χωρίς να του το έλεγα. Είναι δυνατόν αμάξι αγοράζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από tsi σε skoda1.4...λίγο ξενέρα ειδικά αν έκανες τα test σε κοντινό χρονικό διάστημα.

Κατά τη γνώμη μου καλά έκανες. Καλό είναι. Θα σε ικανοποιήσει αφού δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σε ενδιαφέρουν τα εσωτερικά καλούδια τότε καλώς που πήρες το Fabia είναι σχετικά τουμπανιασμένο αν και προσωπικά δεν μου αρέσει εμφανισιακά (κατ' εμέ... αποτυχημένη αντιγραφή Cooper σε αντίθεση με το Swift που είναι γλυκό) είναι και αρκετά βαρύ και ακριβότερο από το Ibiza (το οποίο είναι όμως φτωχό εσωτερικά). Γι' αυτό και κατέληξα στο τελευταίο.

 

Πάντως πως και δεν είδες και το Suzuki Swift?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...