Προς το περιεχόμενο

Overclocking Q6600 πάνω από 3,6 Ghz


Apanepai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά με το σύστημα της υπογραφής έχω καταφέρει και έχω φτάσει άνετα μέχρι τα 3600. Με θερμοκρασίες δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είμαι σε iddle με 35 και σε full load με 54. Το σύστημα το έχω σε 1,4950 τάση και είναι 100% stable.

 

Από εδώ και πέρα κάθε φορά που πάω να ανεβάσω fsb δεν με βάζει στα windows καθότι παίρνω μπλε οθόνη μετά το φόρτωμα των XP. Υποψιάζομαι ότι μάλλον είναι θέμα μνήμης. Είναι ασφαλές να δώσεις τάση πάνω από 1,8 στις μνήμες?

Και εαν δεν είναι οι μνήμες τι άλλο μπορεί να είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν είπα οτι δεν είμαι μια χαρά και μάλλον σε αυτά τα νούμερα θα το αφήσω το pc αλλά θέλω να δω μέχρι που μπορεί να φτάσει.

 

Δηλαδή είναι θέμα μνήμης και θέλουμε παραπάνω τάση στις μνήμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι που αρχίζει το σκάλωμα καθότι δεν ξέρω τι παίζει με τις τάσης από τις μνήμες και τα συναφή. Με τη step πειράζουμε την τάση στις μνήμες τη βαθμός επικινδυνότητας και όλα τα σχετικά που πρέπει να γνωρίζουμε.

 

Κάποιος να μας ρίξει τα φώτα του ή κάποιο σχετικό άρθρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 χ 9 είναι.

1:1 διαιρέτης

 

Έχω ήδη δώσει 1,8 στις μνήμες σύμφωνα με την τάση λειτουργίας τους.

 

La8os. Gia o/c kanis den dini mono 1,8volt's.

O kataskeuastis mnimwn lei gia ddr2@800 CL5-5-5-15 ~1,9V, stis dikes mou ddr2@800 CL4-4-4-12 2.0-2,2Volt's.

Gia DDr2@1000 CL 5-5-5-15 2,3Volts.

 

Dose 2,0-2,2 volts.

 

Mexri 2,25-2,3 volt's einai safe, 100% dokimasmeno.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

La8os. Gia o/c kanis den dini mono 1,8volt's.

O kataskeuastis mnimwn lei gia ddr2@800 CL5-5-5-15 ~1,9V, stis dikes mou ddr2@800 CL4-4-4-12 2.0-2,2Volt's.

Gia DDr2@1000 CL 5-5-5-15 2,3Volts.

 

Dose 2,0-2,2 volts.

 

Mexri 2,25-2,3 volt's einai safe, 100% dokimasmeno.

 

Στο επίσημο site της εταιρίας δίνει σαν default τάση σωστής λειτουργίας την 1,8 και όχι 2 ή 2,2 όπως λες. Θα διαφέρουν οι τιμές ανάλογα με το module κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώσε 2,2 στις μνήμες σου και κράτα τον Default και 1,51 στον cpu και άρχισε να ανεβάζεις το board τα 500 τα έχει για πλάκα αν τα έχει και ο επεξεργαστής σου θα τα πάει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...