Προς το περιεχόμενο

Σχόλια για τη σύνθεσή μου


teo64x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχάς, θέλω να μου πείτε αν υπάρχουν τίποτα ασυμβατότητες στην παρακάτω σύνθεσή μου. Και οποιοδήποτε άλλο σχόλιο, είναι ευπρόσδεκτο :-)

 

Να πω ότι το σύστημα προορίζεται προς το παρόν για DirectX 10 games και μελλοντικά (όταν τα φτύσει το υπάρχον) για κυρίως σύστημα. Επίσης, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, να πω ότι είναι παραπάνω από πιθανό ο Core2Quad να φάει overclocking... :devil:

 

Case: THERMALTAKE VB1000SWS SOPRANO WINDOW SILVER

Τροφοδοτικό: TRUST PW-5550 520W PRO LOW NOISE BIG FAN PSU

CPU: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX

CPU Fan: THERMALTAKE CL-P0378 SILENT 775D

RAM: TWINMOS 001-1066-TWI DDR3 CL6 1GB PC8500 (1066MHZ)

Motherboard: GIGABYTE P35T-DQ6

Graphics Card: GAINWARD 8798 BLISS 8600GT 1GB PCI-E RETAIL

Hard Disk: WESTERN DIGITAL 400GB 7200 16MB WD4000YR SATA RAID EDITION

CD/DVD Recorder: PIONEER DVR-212 SATA WHITE BULK

Mouse & Keyboard: MS DSP GREEK MULTIMEDIA OPTICAL DESKTOP

Screen: LG 17'' LCD L1718S-SN SILVER

OS: MS WIN VISTA HOME BASIC EDITION GR FULL DVD 32BIT DSP

 

Σύνολο: 1336.47 ? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Gia to kouti den mporw na pw kati gousta einai auta...

To trofodotiko den einai kalo...Trust? DEN...

CPU einai mia xara, boxed ara DEN xreiazesai extra cpu fan ektos an 8es na kaneis overclocking gia to opoio den proteinw thn sygkekrimenh psyktra...

Motherboard kalh den lew alla voleuesai kai me mia Abit IP35 Pro pou einai arketa f8hnotera kai arketa kalh...

VGA einai asta na pan makrya apo emas...xilies fores mia Radeon 3850 h 3870 h akoma kalytera GF 8800 GT...

Hard disk mikros gia ta lefta tou...me 7 euro parapanw pairneis 500ari Seagate h me 4 euro pio katw 500ari Samsung...

DVD-RW arketa kalo

mouse/keyboard gousta kai auta...

Monitor arketa mikro imo...pairneis kai 19ari xalara...

twra gia Vista no comment...apla den ta goustarw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τροφοδοτικό έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση;

EDIT: Ωραίος επίτροπε, ευχαριστώ...

 

Για το ανεμιστηράκι, αφού δεν κάνει για overclocking στο συγκεκριμένο επεξεργαστή θα μείνω προς το παρόν με αυτό του box και βλέπουμε αργότερα...

 

Τώρα για κάρτα... Η πρώτη που βλέπω σε 8800 είναι πάνω από το budget μου αυτή τη στιγμή... :-) Όσο για τις ATI, όσο καιρό τις είχα με έκαναν να το μετανιώσω εντελώς. Δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί από τότε, αλλά νομίζω δεν είναι ώρα να το διαπιστώσω ακόμα... Πάντως το κρατάω για να αλλάξω την 8600 σε 8800 κάποια στιγμή αργότερα.

 

Το σκληρό θα τον ξανακοιτάξω.

 

Απ' όσο ξέρω, τα Vista μόνο έχουν υποστήριξη DirectX 10, ούτε εγώ πετάω τη σκούφια μου που θα τα βάλω στο σύστημά μου, αλλά... :lol:

 

Μητρική άλλαξα σε: GIGABYTE P35T-DS3P

 

Ασυμβατότητες δεν υπάρχουν, έτσι;

 

Bonus ερώτηση: Στο μέλλον, θα μπορέσω να βάλω κάρτα PhysX ή θέλει άλλο τύπο υποδοχής; Μιλάω γι' αυτό: ASUS AGEIA PHYS-X P1 128MB RETAIL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. η 8600gt δεν πρόκειται να παίξει αξιοπρεπώς dx10...

 

2. καθόλου value επιλογές... με 1300 παίρνεις quad, p35 m/b, 2gb ram (ddr2 800 σου αρκούν), 8800gt, 20.1" tft, 750w psu επώνυμο...

 

3. gaming σε 17"?

 

4. με το budget αυτό μην πας σε ddr3, θα πάρεις συνολικά πολύ μικρότερες επιδόσεις από το να δώσεις τα χρήματα σε άλλα υποσυστήματα όπως σου λέω... κ με 800άρες με καμιά ψύχτρα <40 ευρώ (skythe mugen) θα είσαι εύκολα 9χ400=3600 για κάθε μέρα...

 

5. η physx δεν αξίζει ακόμα... ούτε τίτλοι υπάρχουν ούτε αξίζει η υλοποίηση στην πράξη. πάντως δε θα έχεις πρόβλημα να τη βάλεις...

 

6. τι έχετε πάθει όλοι οι insomniacs με το eshop? για να γλιτώσετε όλοι ένα ευρώ παίρνετε από ένα από τα χειρότερα ίσως μαγαζιά σε διαδικασίες rma και γενικά after sales συμπεριφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6. τι έχετε πάθει όλοι οι insomniacs με το eshop? για να γλιτώσετε όλοι ένα ευρώ παίρνετε από ένα από τα χειρότερα ίσως μαγαζιά σε διαδικασίες rma και γενικά after sales συμπεριφορά...

 

Του πρότεινα το τροφοδοτικό απ' το eshop επειδή επέλεξε αυτό για όλα τα υποσυστήματά του.Εγώ προσωπικά ταλαιπωρήθηκα μεχρι να μου κάνουν rma το δικό μου τροφοδοτικό, αλλα οταν το αγόραζα, δεν ήξερα (και δεν ρώτησα).Αλλιώς θα του πρότεινα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case: THERMALTAKE VB1000SWS SOPRANO WINDOW SILVER

 

Το κουτί είναι προσωπική επιλογή - 0,00?

 

Τροφοδοτικό: TRUST PW-5550 520W PRO LOW NOISE BIG FAN PSU

 

Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, ένα επώνυμο τροφοδοτικό είναι σαφώς προτιμότερο. Θα σου πρότεινα ένα επιπέδου Enermax 535W FMA2 - 75,00 ? και επειδή σπουδάζω ηλεκτρονικός, πίστεψε με, ένα καλό τροφοδοτικό είναι απαραίτητο. +15,00?

 

CPU: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX

 

Πολύ δυνατή cpu... Προτείνω ανεπιφύλακτα. 0,00?

 

CPU Fan: THERMALTAKE CL-P0378 SILENT 775D

 

Η box συσκευασίες κάνουν καλή δουλειά χωρίς overclock οπότε αυτήν δεν την χρειάζεσαι. Αν θες να κάνεις κάποια στιγμή σοβαρό overclock πάντως, πάρε πιό ακριβή ψήκτρα/ανεμιστήρα. -22,00?

 

RAM: TWINMOS 001-1066-TWI DDR3 CL6 1GB PC8500 (1066MHZ)

 

Επειδή έτυχε να κοιτάω για ένα μηχάνημα ενός παιδιού πρόσφατα, η λύση της DDR3 δεν συμφέρει καθόλου. Είναι πολύ καινούργιες και υπερβολικά υπερτιμημένες. Θα πρότεινα να πας σε DDR2 800MHz δηλαδή σε κάτι τέτοιο: Cellshock Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-12 - 120,00? άρα -40,00?

 

Motherboard: GIGABYTE P35T-DQ6

 

Για motherboard, (αφού μιλάω πια για DDR2) προτείνω μία κοντά στην τιμή που έχει αυτή που έχεις διαλέξει, την Asus P5K Premium WiFi-AP (s775, DDR2) - 188,00? η οποία είναι αρκετά τούμπανο... άρα -5,00?

 

Graphics Card: GAINWARD 8798 BLISS 8600GT 1GB PCI-E RETAIL

 

Η κάρτα που έχεις διαλέξει είναι μία χαρά. Απλά να κάνω μία παρατήρηση. Η motherboard που σου έχω επιλέξει, υποστηρίζει crossfire. Οπότε μπορείς να βάλεις μία ΑΤΙ κάρτα γραφικών και αργότερα (2-3 μήνες) να πας να πάρεις την ίδια στην μισή τιμή και να κάνει crossfire. Αποτέλεσμα, θα παίζεις με 30% μεγαλύτερη ταχύτητα με μικρό κόστος. Ο μόνος ενδοιασμός που έχω είναι ότι η AMD/ATI έχει οικονομικά προβλήματα και δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει στην αγορά αυτή την στιγμή... Μία λύση στα λεφτά σου είναι η Gecube SVGA PCI-X HD3850 256MB DDR3 - 165,00? άρα 0,00?

 

Hard Disk: WESTERN DIGITAL 400GB 7200 16MB WD4000YR SATA RAID EDITION

 

Στους σκληρούς δεν μπαίνω σε διαδικασία να κοιτάξω. Το μόνο που θα σου έλεγα από εμπειρία είναι ότι θα ήταν καλό για C: να πάρεις ένα σκληρό γύρω στα 160-200GB για πιο εύκολο format όταν χρειαστεί :P και έναν δεύτερο στα 400-500GB για αποθήκευση.

 

CD/DVD Recorder: PIONEER DVR-212 SATA WHITE BULK

 

Επίσης δεν θα ασχοληθώ. Θα πρότεινα NEC που είναι σκυλιά...

 

Mouse & Keyboard: MS DSP GREEK MULTIMEDIA OPTICAL DESKTOP

 

Επίσης δεν θα ασχοληθώ. Απλά να τονίσω ότι αφού είσαι gamer να κοιτάξεις την gaming σειρά της logitech. Αν βρεις κάπου το G3 (είναι παλιότερο) απλά πάρτο... Και καλύτερα να βάλεις logitech. Είναι πιό καλής κατασκευής.

 

Screen: LG 17'' LCD L1718S-SN SILVER

 

Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα την PHILIPS 200WS8FS SILVER - 223,00? η οποία είναι 20" και έχει 53,00? περισσότερα αλλά αξίζει. Επίσης αν θεωρείς πολύ ακριβή αυτή καλό είναι να δεις ή σε philips ή σε samsung. Την lg δεν την έχω σε ιδιαίτερη υπόληψη στις οθόνες... άρα +53,00?

 

OS: MS WIN VISTA HOME BASIC EDITION GR FULL DVD 32BIT DSP

 

Αν μπορείς απέφυγε το και βαλέ μαύρο δαγκωτό... Δική σου επιλογή...

 

Σύνολο: 1336.47 ? (Οι δικές μου επιλογές έχουν 1? παραπάνω)

 

Στην ουσία η μόνες αλλαγές που έχουν γίνει είναι στην μνήμη και κατ'επέκταση στο Motherboard και σε μία πολύ καλύτερη οθόνη για νη μην χαλάς τα μάτια σου... :fear:

 

Σε καλή μεριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε 2χ512 ram

 

rofl...se kanourio pc mono 1gb ram? no way...xalara ta diplasia...

 

Αν αθροίσουμε αυτά τα δύο σχόλια βγάζουμε το σωστό αποτέλεσμα... 2χ1024=2GB.

lol... Όλες οι καινούργιες βγαίνουν σε ζευγάρια γιατί είναι πιό φτηνές για όποιον δεν το ξέρει ήδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...