Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με εγκατασταση ubuntu


maria_smile

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια βοηθεια!!

εχω να κανω μια εργασια σε linux.προσπάθησα να εγκαταστήσω το ubuntu,αλλά μου βγαζει σφαλμα οτι του φαινεται σαν να μην ειναι συνδεδεμενη η οθονη...

ειμαι λιγο ασχετη απ αυτα,οπως θα καταλαβατε..

αλλα πρεπει να κανω την εργασια και δεν ξερω τι να κανω..

ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να το διορθωσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία... αν σου είναι εύκολο .... μετέφερέ μας το μήνυμα που σου βγαζει ακριβώς, και δώσε μας και τα χαρακτηριστικά του hardware που έχεις.. επίσης ποια έκδοση Ubuntu προσπαθείς να βάλεις και με ποιο τρόπο προσπαθείς να το εγκαταστήσεις... (livecd ή alternative cd)....

 

Αυτα.

Hasodikis

 

υ.γ. ρε παιδια.. ιδέα μου είναι ή όντως όλο και περισσότερο.. ακουω για λίνουξ στο εκπαιδευτικό μας σύστημα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην,ευχαριστω για την απαντηση..

μου βγαζει:"Failed to start the X server(your graphical interface).

It is likely that it is not set up correctly.Would you like to view the X server output to diagnose the problem?"

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το Wubi ubuntu 7.04.04

Τωρα για το harware φανταζομαι εννοεις μνημη κτλ;;; Συγνωμη αλλα ειπαμε δεν εχω και πολυ σχεση...

Αν εννοεις αυτό παντως.. μνημη 2 gb και χωρητικοτητα 160 gb. το ubuntu το βαλα να δουλεύει στα 10 gb..

και εχω windows vista

 

αν χρειαζεται καποιο αλλο στοιχειο πειτε μου

α ξεχασα.. το ubuntu το κατεβασα απο:http://wubi-installer.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν Μαρία,,, δεν είμαι χρήστης Ubuntu, και δεν ξέρω τίποτα για εγκατάσταση μεσω Wubi.

 

Αυτό που σου έβγαλε έχει να κάνει με τη σωστή ρύθμιση του Xserver του συστήματος γραφικών του λινουξ.

 

Ποιο πολύ θα με ενδιεφερε τι καρτα γραφικών έχεις..

 

Δοκίμασε το εξής όμως,

Πάτα ctrl+alt+f1

και δώσε την ακόλουθη εντολή

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

συνήθως αρκεί να απλά να πατας εντερ μέχρι να τελειώσει η ρύθμιση.

 

Καλυτερα όμως να περιμένεις απάντηση από κάποιον που είναι περισσότερο σχετικός με Ubuntu ενώ καλό θα ήταν να μας μεταφέρεις έστω και περιληπτικά το μήνυμα σφάλματος που δίνει.(Would you like to view the X server output to diagnose the problem)

 

Eπισης μπορείς να βρεις πολλά σε φορουμ του Ubuntu me μια απλή αναζήτηση

π.χ.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=231811

 

Αυτά προς το παρόν.

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mpa..de doulepse akoma..

μου βγαζει αυτο error message:

 

"Failed to start the X server (your graphical interface). It is likely that it is not set up correctly. Would you like to view the X server output to diagnose the problem?"

 

When I hit yes it gives me:

 

"X Window System Version 7.2.0

Release Date: 22 January 2007

X protocol Version 11, Revision 0, Release 7.2

Build Operating System: Linux Ubuntu

Current Operating System: Linux Ubuntu 2.6.20-15-generic #2 SMP Sun Apr 15 07:36:31 UTC 2007 i 686

Build Date: 04April 2007

Before Reporting problems, check http://wiki.X.org

to make sure that you have the latest version.

Module loader Present

Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,"

(++) from commande line,(!!) notice,(II) informational, (WW) warning,(EE)error,(NI) not implemented, (??) unknown

 

Fatal error:

Caught signal 11. Server aborting

 

Δοκιμασα το sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg, αλλά τζιφος....

υπαρχει καμια αλλη ιδεα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δές αυτό :

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!! **

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=219139

 

 

** η γνώμη μου είναι, για αρχή, Linux απο live cd .

και για εργασία

http://ilug.gr/iloog/el/

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία αυτό το πρόβλημα που σου εμφανίζεται το αντιμετώπισα με το Ubuntu 7.04 σε ένα λαπτοπ της ΑSUS του συγκατοικου μου οταν ήmουν Γερμανία. Με σχεδόν το ίδιο μήνυμα.

Τελικά δεν καταφέραμε να το λύσουμε.

Αν εξακολουθείς να θες Ubuntu πιστευω ότι η τωρινή έκδοση η 7.10 θα έχει λύσει το πρόβλημα. Κατέβασε το livecd τρέξε το να δεις αν όλα πάνε καλά.

Από εκεί και ύστερα μπορούμε πιστευω να σε βοηθήσουμε να κάνεις κανονικό install. Δεν είναι καθόλου δύσκολο και είναι ο καλύτερος τρόπος να έχεις ένα λειτουργικό.... λειτουργικό σύστημα...

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχ Μαρία μάλλον το βρήκαμε το πρόβλημα... ο πρώην συγκάτοικος είχε τον ASUS F3Jp. Αν έχεις το ίδιο ή παρεμφερές μείνε μακρια από UBUNTU 7.04.

Το κέρατο μας είχε βγάλει την πίστη στην γερμανία και τελικά δεν καταφέραμε τίποτα. Λογικά το πρόβλημα θα έχει διορθωθεί με την 7.10.

 

Επίσης μείνε μακρια από PCLinuxOS (καλά ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ οτι με βλέπω να το γραφω αυτό) ειδικα αν έχεις τον ASUS F3Jp

η έκδοση του PClinuxOS δεν είναι αρκετά σύγχρονη για το hardware του (θελει updated remastered).

 

Ayta

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poscaman εχει κάνει ήδη εγκατάσταση και δεν ξεκινάει ο X.

δεν είναι ζήτημα compiz. Ειναι το πρώτο της boot . Aν μάλιστα έχει και το ίδιο ή παρεμφερές με ASUS F3Jp τότε το πρόβλημα ειναι στο Ubuntu 7.04

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...