Προς το περιεχόμενο

MΟDDED VF1000LED πανω σε 2900ΧΤ!


stm00192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα λοιπόν να ρισκάρω και να τοποθετήσω την VF1000LED στην 2900ΧΤ μου!

 

Τα αποτελέσματα?? Καλά έως πολύ καλά και πάνω απόλα ΑΘΟΡΥΒΑ!!!

ΔΟΚΙΜΗ 1η

Σε idle από τους 65C που κρατούσε η μαμίσια ψύκτρα στους 45C με την VF1000LED

Σε full με εργοστασικά ρολόγια από 82C στους 72C (μετα από κανένα δίωρο crysis)

Στα 833/1960MHz απο σχεδόν 100C και κολλήματα - restart μετά από κανένα μισάωρο CRYSIS στους 82C και σταθερότατη λειτουργία!

 

Πάλι όμως δεν είμουν ευχαριστημένος οπότε είπα να αρχίσω το modding!

 

Τοποθέτησα που λέτε δύο ακόμη αθόρυβα 80mm fans πάνω στην VF-1000 και τα στερέωσα με TIRE-UPS

ovqmidqanyaglp8xxupu.jpg

 

καθώς και ένα HDD cooler της AKASA στην πάνω μεριά της κάρτας για να φυσάει στα από πάνω hitsinks των μνημών!

 

aay8uanxzv96pr2skq5e.jpg

 

Τα αποτελέσματα????

42C σε IDLE

και σε full στα 833/1960MHz η εικόνα μιλά από μόνη της!

 

wm608wjzugrhyovg52c1.jpg

:confused::confused::confused::confused:

Οχι και άσχημα για αερόψυξη έτσι???

Sorry για το άθλιο των φωτογραφιών αλλά βαριόμουνα να ξανανοίξω το case και της έβγαλα πάνω από το window αύριο θα βάλω καλύτερες που να φαίνεται καλύτερα η μοντα!

 

Δυστυχώς η κάρτα δεν ανεβαίνει άλλο χωρίς να πειράξω ρεύματα! οπότε εν αναμονή μέχρι να αποφασίσω να μοντάρω και το BIOS!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Thanx Guys! Θα σας κρατήσω ενημερωμένους για το ποσο θα πάει με modded bios σε ανεκτές θερμοκρασίες!

Καμια συμβουλη για το πόσο ρευματάκι να ανεβάσω για αρχή????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx Guys! Θα σας κρατήσω ενημερωμένους για το ποσο θα πάει με modded bios σε ανεκτές θερμοκρασίες!

Καμια συμβουλη για το πόσο ρευματάκι να ανεβάσω για αρχή????

 

1.35v tou exw gia 940,twra gia sena analogos to anevasma panw katw einai ta parakatw

 

1.20v gia 850~865

1.25v gia 880~890

1.30v gia 900~915

1.35v gia 925~950

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες ποιος ΒΙΟS editor ειναι συμβατος με το R600???? Ο Rabit 2.2 που έχω εγω δεν ειναι!!!!

 

Δυστυχώς με 1,25V και ρολογια στα 850/1960 παρόλο που η θερμοκρασίες της κάρτας παραμένουν σχετικά χαμηλά! Core maximum σε load 72C!! Μετά από κανένα μισάωρο Gaming η οθόνη μαυρίζει και το pc κολλάει! Πιθανότατα τρώω πόρτα από το τροφοδοτικό μου, το οποίο είναι στα όρια του:cry:! Τι να σου κανει το καημένο το 500αράκι Chieftec (καλό, ποιοτικό αλλά την κάρτα παραπάνω δεν την σηκώνει:cry:!

 

Οποτε επιδή τώρα no money :o μάλλον μετά τα χριστούγεννα πάω για psu! Εχετε τπτ καλό να προτείνετε?? Σκεφτόμουν για το Etasis Gaming 750W!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα γιατί δεν έχει βγάλει καποιο extra πακέτο με hitsinks για μνημες και voltage regulators οπως έκανε για την 8800 οποτε και δεν μπορει να το υποστηρίξει επίσημα! (αυτα που έχει μέσα στο πακέτο δεν φτάνουν).

Ή ετοιμάζει κάποια καλύτερη ψύκτρα και για το R600 οπότε θα θέλει να πουλήσει εκείνη!

 

Επίσης όπως θα βλέπεις τα αποτελέσματα χωρίς την παραπάνω moda που έκανα είναι ναι μεν κάλα αλλά όχι και τα καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα γιατί δεν έχει βγάλει καποιο extra πακέτο με hitsinks για μνημες και voltage regulators οπως έκανε για την 8800 οποτε και δεν μπορει να το υποστηρίξει επίσημα! (αυτα που έχει μέσα στο πακέτο δεν φτάνουν).

Ή ετοιμάζει κάποια καλύτερη ψύκτρα και για το R600 οπότε θα θέλει να πουλήσει εκείνη!

 

Επίσης όπως θα βλέπεις τα αποτελέσματα χωρίς την παραπάνω moda που έκανα είναι ναι μεν κάλα αλλά όχι και τα καλύτερα!

 

Η 2900XT ακουγεται σαν πιστολακι μαλλιων, για την ακριβεια, μπορεις και να την χρησιμοποιησεις για να στεγνωσεις διαφορα πραγματα (Π.χ. ρουχα οταν βρεχει) το να καταφερεις να την εχεις ακομα και στα ιδια temp, αλλα αθορυβα ειναι κορυφαιο αποτελεσμα.

 

Τωρα, νομιζω οτι η vf1000 εχει 8 heatsinks για μνημες, δλδ φτανουν για 512Mb, voltage regulators δεν εχει γενικα (ουτε για τις 8800GT). Το θεμα ειναι οτι αλλος λεει, δεν γραφει την καρτα μου, δεν κουμπωνει, ειτε αν κουμπωσει δεν ειναι αρκετη για τα watts της και καποιος με 2900xt ειναι σιγουρο οτι θα το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 2900ΧΤ χρειάζεσαι 16hitsinks διότι έχει αλλά 8 chip μνήμης από την πάνω μεριά της κάρτας! (οταν θα βάλω καλύτερες photos θα τα δείς)!

Καθώς και γύρω στα 4 hitsinks για τα regulators!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και οι καλύτερες photo όπως είχα υποσχεθεί!

 

Η καρτα με την VF-1000led χωρίς την moda! (μπρος και πίσω)

img0635sh7.th.jpg

 

img0636lh9.th.jpg

 

Με την μοντα (δύο scythe 80mm fans + akasa HDD cooler το οποίο στερεώθηκε στη θέση του με ταινία διπλής όψεως)

 

img0638ag9.th.jpg

 

img0639yh6.th.jpg

 

Μοντα για τα fan controllers των scythe λογο έλειψης ελεύθερων θυρών pci!

 

img0642no0.th.jpg

 

Η κάρτα πάνω στο pc!!!

 

img0641hd8.th.jpg

 

Και το τελικό αποτελεσμα!

 

img0643pb6.th.jpg

 

img0647cs7.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό το moddarisma!

εγώ από την άλλη της έβαλα ένα thermalright hr-03 /r600 και με oc λίγο κάτω από τα max του catalyst πιάνω 51-52 βαθμούς στο crysis... καλύ μου φαίνεται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για την ΗR-03 ψαχνόμουν αλλά την εχει μόνο το checkmate και την έχει πανάκριβη(μαζι με τα μεταφορικά μου έβγαινε 60Ε, εεεε δεν έπαιζε)

 

Μόλις με 40Ε (τα scythe τα είχα από το παλιό μου case) έχω πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα με την HR-03!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...