Προς το περιεχόμενο

8800GT™ Society


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Imho χρειαζετε aftermarket, ειναι πολυ ιπσιλες 8ερμοκρασιες..Η 8800GT φ8ηρεται και εχει περιορισμενη ζωη με τιν δικι τις πσικτρα..Περνεις το cooler π εχω και εγω 30e, και μολις ζωριστει σε 1 χρονο στα νεα Gamez τις τραβας και ενα καλο O/C και τιν κρατας για 1 χρονο ακομα..Τα ακσιζει τα 30ε η δουλεια, ihmo παντα ;)

 

Maraki..

 

To PCB της είναι σχεδιασμένο να αντέχει και να λειτουργεί σωστά σε υψηλές θερμοκρασίες.

Το πρόβλημα με το εργοστασιακό cooler της GT είναι οτι "πετάει" την ζέστη μέσα στο κουτί,σε αντίθεση με τα αντίστοιχα των GTS/GTX/Ultra.Σίγουρα όμως όταν έχεις σκοπό να κάνεις OC θα σου χρειαστεί η after market.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
To PCB της είναι σχεδιασμένο να αντέχει και να λειτουργεί σωστά σε υψηλές θερμοκρασίες.

Το πρόβλημα με το εργοστασιακό cooler της GT είναι οτι "πετάει" την ζέστη μέσα στο κουτί,σε αντίθεση με τα αντίστοιχα των GTS/GTX/Ultra.Σίγουρα όμως όταν έχεις σκοπό να κάνεις OC θα σου χρειαστεί η after market.

 

Δηλαδή λες πως το stock cooler της GTS ή της GTX ειναί καλύτερα από την GT; Γιατί είμαι ανάμεσα σε GTS και GT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

προφανώς είναι καλύτερο...dual slot που βγάζει τον ζέστο αέρα απο την κάρτα γραφικών έξω από το κουτί ενώ της GT τον πετάει μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Take a look here->

 

Tested my temps with and without after-market cooler..

 

8800GT without Aftermarket(Sparkle):

 

Started @ 54C

7 Minutes..

Ended @ 73C

 

8800GT with Aftermarket(Tt DuOrb):

 

Started @ 32C

7 Minutes..

Ended @ 39C

 

Used ATITool..

 

Imho χρειαζετε aftermarket, ειναι πολυ ιπσιλες 8ερμοκρασιες..Η 8800GT φ8ηρεται και εχει περιορισμενη ζωη με τιν δικι τις πσικτρα..Περνεις το cooler π εχω και εγω 30e, και μολις ζωριστει σε 1 χρονο στα νεα Gamez τις τραβας και ενα καλο O/C και τιν κρατας για 1 χρονο ακομα..Τα ακσιζει τα 30ε η δουλεια, ihmo παντα ;)

 

Maraki..

 

Και σε μένα όμως η 6800Ultra σε idle κατάσταση χτυπάει τους 53c και σε Load πότε δεν ξεπερνά τους 67c και δουλέυει χωρίς κάνενα πρόβλημα, την έχω εδώ και 3 χρόνια (έκλεισε τα 3 χρόνια της προχτές :-D:-D).Οπότε, δεν πιστέυω οι 8800GT να έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με τέτοιες θερμοκρασίες, αν βέβαια κάποιος δεν κάνει o/c. Άλλα μάλλον για 8800GTS θα πάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η σειρά 8xxx είναι σχεδιασμένη να αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες. Το όριο πχ της GTX είναι οι 110 βαθμοί οπότε μην ανησυχείτε ;). Επίσης πέρα από την θερμοκρασία, ιδιαίτερο ρόλο παίζει και το chip στο οποίο θα πέσετε. Η δική μου GTX ενώ δεν ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από τους 70-75 βαθμούς σε full load, κολλάει όταν βάζω τον πυρήνα στα 640MHz (είναι το όριό της ανεξαρτήτως θερμοκρασίας).

 

PS: Όσο για τον θόρυβο ομολογώ ότι είμαι πολύ τυχερός... όταν είχα τον Athlon μου κοιμόμουν με το Volcano στο τέρμα και δεν με ενοχλούσε κιόλας. Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα όμως η 6800Ultra σε idle κατάσταση χτυπάει τους 53c και σε Load πότε δεν ξεπερνά τους 67c και δουλέυει χωρίς κάνενα πρόβλημα, την έχω εδώ και 3 χρόνια (έκλεισε τα 3 χρόνια της προχτές :-D:-D).Οπότε, δεν πιστέυω οι 8800GT να έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με τέτοιες θερμοκρασίες, αν βέβαια κάποιος δεν κάνει o/c.

 

Να παει και για O/C..y not? Σιγά το δυσκολο να την ανεβασεις λιγο να αντεξει και κανα 3μηνο ακομα στα High Texture Details των παιχνιδιων..

 

Και οκ περα απο αυτο..8α υπεν8ιμιζα οτι ο πυρηνας των GT ναι αντεχει μεχρι και 110C (Η πλακετα και ως 300C..)..Αλλα του τρώει την ζωή επιβαρύνοντας και το υπολοιπο συστιμα με καφτο αερα....

 

Και απο την αλλη ρε παιδια..Μιλαμε για 30 ευρο..Τα οποια 8α τα παιρνετε απο καρτα σε καρτα μεχρι να σπασει το ανεμιστιρακι (χροοοοοονια..), εγω απλα σας προτεινω ενα AfterMarket, εαν μου απαντατε "οχι αντεχει.." οκ τελος δν ειπα οτι δεν αντεχει..Απλα σας το προτεινω 100% με το δικο μου σκεπτικο..!

 

:-) Μεyes στους νέους κατόχους της Καρτας ! :-)

 

Maraki..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση η 8800 gt της sparkle με το cool pipe κανει δουλεια η ψυξη τετοιου τυπου

η θα χρειαστω να βαλω και ξεχωριστη ψυκτρα η καρτα θα δουλεψει χωρις o/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση η 8800 gt της sparkle με το cool pipe κανει δουλεια η ψυξη τετοιου τυπου

η θα χρειαστω να βαλω και ξεχωριστη ψυκτρα η καρτα θα δουλεψει χωρις o/c

 

Γι'αυτο εχει το Cool Pipe και τα 20-30? (όσα εχει..) παραπανω..Δεν τι8εται 8εμα..

 

Εγω 8α πρωτεινα δικιας σου επιλογης AfterMarket με τα ιδια λεφτα..Και την μαμα Sparkle των 117?..

 

To Aftermarket μετα απο 1-2 χρονια 8α το βαλεις και στην 9800 σου ;)

 

Τωρα εαν δεν κανεις ποτε O/C, και εχεις δυσκολιες στα οικονομικα σου..Μπορεις να την βγαλεις και χωρις AfterMarket ψυξη..Τα εχουμε πει παραπανω αυτα π 8α κερδιζες/εχανες και γτ ο περισσοτερος κοσμος επιλεγει ξενη ψυξη..Ας γινουν Sticky ρε παιδια....

 

Maraki..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...