Προς το περιεχόμενο

Cl110 Siemens Vs Sagem 1500 wg


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτησούλα παιδιά. Έχω το ασύρματο 1500 wg και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα το χρησιμοποιούσα για σύνδεση 1 mb. Τώρα άλλαξα σε forthnet και μου δώσαν το cl 110 το οποίο δεν είναι ασύρματο. Καθαρά και μόνο για πρακτικό λόγο θέλω το ασύρματο. Το θέμα είναι αν το 1500 wg θα με καλύψει για 24άρα γραμμή ή δεν κάνει? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

kapoio montelo sagem to ekane pantos nomizo gia adsl2+.ego pantos epidi to sagem to theoro fiat ka ito siemens ferrari tha erixna to siemens pano sto sagem.to siemens tha ekane tin klisi kai tha mpene internet pou ine oti pio stathero iparxei kai simbato kai to sagem apla tha peze san access point.gia na pexei san access point thelei 2 pragmata.a.tou klineis ton dhcp.b.tou dineis alli ip ektos apo tin 192.168.1.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς τι πρέπει να κάνω? Το sagem είπαμε είναι ασύρματο ενώ το siemens όχι. Θέλω αν είναι δυνατόν να επικοινωνώ με το internet ασύρματα. Κατάλαβα αυτό που λες να βάλω το siemens να επικοινωνεί απευθείας με το internet και μετά να παρεμωάλεται το sagem και να κάνει το σήμα ασύρματο. Σωστά? Μπορεί όμως το 1500 wg να μεταδώσει τα 24mbit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta xanaleme.sto sagem ip 192.168.1.2 kai o dhcp klistos.to simens setarete kanonika kai meta to koumponeis me ethernet pano sto sagem.to sagem den kanei auto tin klisi sto internet apla pernei apo to siemens.opote den mas niazei an exei modem pano adsl i adsl2+ dioti den kanei auto tin klisi.auto pou mas niazei ine oti to sagem pezei mexri 54 mbps sto wireless.opote esi megisto ftaneis 24 mbit.to sagem den xerei oti auto pou lambanei ine internet i ine traffic diktiou.auto leei ego perno kati stin ethernet mou kai mporo na to stilo me 54 mbps.fantasou diladi oti tha pexei san ena wireless switch.xexna oti einai modem.otan baleis to ssiemens den tha pezei kan san modem.apla san ena access point.kai ta pc pou theloun na pexoun me kalodio tha paroun apo tis ethernet tou sagem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επιστρέφω σήμερα μετά από την προσπάθειά μου να κάνω τα παραπάνω. Δυσρηχώς δε μπορώ να βρω το "dhcp" πουθενά στο sagem. Έψαξα παντού αλλά τζίφος. Το θετικό είναι ότι συνδέομαι με το siemens ασύρματα μέσω του sagem, αλλά μάλον επειδή δεν μπορώ να βρω αυτό που λέει ο poulinos, από internet τίποτα. Πού είναι το "dhcp" ακριβώς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως ειναι στην καρτελλα lan.τωρα δεν εχω και κανα sagem να σου πω που ειναι.τωρα αν δεν μπορεις να βρεις τον dhcp τοτε αφησε τον ανοιχτο απλα 8α πας στα pc kai 8α δωσεις καρφωτα ip με gateway tin ip siemens και οχι του sagem που 8α παρουν απο default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε poulinos δυστυχώς καμία τύχη. Τελικά το βρήκα το dhcp, ήταν στο lan όπως είπες. Στραβομάρα. Το απενεργοποίησα αλλά πάλι δεν έχω internet. Είμαι στην ίδια φάση με εχθές. Φτάνω να δω το siemens ασύρματα, αλλά δεν έχω Internet. Και όλα φένεται να δουλεύουν σωστά ρε γαμώτο, γιατί με το siemens μπαίνω στη στις ρυθμίσεις εκεί που λέει να συνδεθεί, πατάω σύμδεση και λέει πως συνδ'εθηκε. Παρόλα αυτά όμως, internet γιοκ. Τι δεν κάνω καλά? Αν μπορείς πες μου αναλυτικά τι πρέπει να κάνω. Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις ακόμα να δοκιμάσεις να βάλεις χειροκίνητα το ip:

Διεύθυνση ip:192.168.1.3

Μάσκα υποδικτύου:255.255.255.0

Προεπιλεγμένη πύλη:192.168.1.2

 

Προτιμώμενος διακομιστής dns:192.168.1.1

 

(φαντάζομαι άλλαξες ip στο sagem όπως είπε o poulinos και την έβαλες 192.198.1.2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις ακόμα να δοκιμάσεις να βάλεις χειροκίνητα το ip:

Διεύθυνση ip:192.168.1.3

Μάσκα υποδικτύου:255.255.255.0

Προεπιλεγμένη πύλη:192.168.1.2

 

Προτιμώμενος διακομιστής dns:192.168.1.1

 

(φαντάζομαι άλλαξες ip στο sagem όπως είπε o poulinos και την έβαλες 192.198.1.2)

 

 

οχι ρε παιδια.σαν gateway den 8a mpei to sagem.8α μπει i ip του ρουτερ ποθ μπενει στο ιντερνετ δηλαδη του σιεμενς για αυτο τον κλεινουμε τον dhcp sto sagem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε παιδια.σαν gateway den 8a mpei to sagem.8α μπει i ip του ρουτερ ποθ μπενει στο ιντερνετ δηλαδη του σιεμενς για αυτο τον κλεινουμε τον dhcp sto sagem.

 

Oπς:o:o λάθος μου κοιμάμαι ορθιος τώρα κλείνουν τα μάτια δεν λειτουργώ..

να το σωστό

 

Διεύθυνση ip:192.168.1.3

Μάσκα υποδικτύου:255.255.255.0

Προεπιλεγμένη πύλη:192.168.1.1

 

Προτιμώμενος διακομιστής dns:192.168.1.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...