Προς το περιεχόμενο

The Kingdom


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κριμμμααααααααααααα....

 

Στην αρχη τοχα για τις φαπες. Μετα ειδα καστ. Λεω, χμ καλη περιπετεια. Μετα διαβαζω κριτικη και υποθεση στο imdb. Καλα παμε. Μετα βλεπω producer:Michael Mann

ΩΠΑ ΛΕΩ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!

 

Μετα βαζω να το δω. Εκπληκτικοι τιτλοι αρχης και φανταστικο πρωτο 20λεπτο-30λεπτο. Πορωση. Και ξαφνικα ολα καταρραουν

 

Ενα πολιτικο θριλερ δρασης πανω σε ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΘΕΜΑ(τις παρα πολυ "χαμογελαστες" σχεσεις Σ.Αραβιας και ΗΠΑ που εχουν αιματοκυλησει την μιση Ασια αλλα ως νο1 καταναλωτης πετρελαιου του κοσμου ολα ειναι μελι γαλα με τον νο1 παραγωγο πετρελαιου του κοσμου, την Σ.Α. ουτε τρομοκρατια, ουτε ανθρ.δικαιωματα, ουτε φονταμενταλισμος, για την Αμερικη ολα ειναι υπεροχα στην Σ.Α. γυρρω γυρω Σαββατο στην μεση Κυριακη που λεμε) ....

 

ΞΑΦΝΙΚΑ γινεται μια μπαμ μπουμ Αστυνομικη/Στρατιωτικη περιπετεια ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Παρε το 24, βαλε τον Τζακ Μπαουερ στην ομαδα του τπου απο το The Unit, και στειλτους στην Σ.Α. Τους εστειλες?Οκ, τωρα ΒΓΑΛΕ το πολιτικο παρασκηνιο του 24 και στην θεση του βαλε τον Γκρισομ απο το CSI. Ετοιμο το πακετο.

 

Λιγοτερο, ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ πολιτικο απο το Συριανα (φαινεται τελικα το θεμα παραεκαιγε), με λιγοτερη δραση απο το Predator αρα τι?Μονο το μαθημα φωτογραφιας, εικονοληψιας και στησιματος σκηνης του Μαν στον σκηνοθετη Μπεργκ

 

5/10 και αυτο για 4-5 καλες σκηνες και μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γαμώτο, μόλις μου κατέστρεψες τις μεγάλες προσδοκίες που είχα...

 

... και μόλις ήρθε από παραγγελία η ταινία στον υπολογιστή μου.

 

ΦΤΟΥ... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, εχει τα καλα του και τα κακα του

 

Τα κακα στα ειπα, αν εχει πορωθει καμια Δευτερα βραδυ, εχεις ετοιμασει ποπκορνια, εχεις ορεξη και θες να δεις ταινιαρα τυπου Συριανα ή Επιμονος Κηπουρος με μπολικο μπονους πιστολιδι ξεχασε το.

 

Απο την αλλη αν το παρεις αποφαση και θες να βαλεις κατι να παιζει για να περασει η βραδια και να μην σε πειραζει αν σε παρει ο υπνος_το_τελειωνεις_και_αυριο, τοτε μολις απεκτησες αλλη μια επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να πω ότι το βρήκα βαρετό... είχε αρκετή δράση και σκηνές έντασης. Το ότι δεν είναι αρκετά πολιτική η ταινία όπως το Syriana δε με χάλασε κιόλας (αν και η εισαγωγή της ήταν 100% πολιτική). Προσωπικά τη βρήκα αρκετά καλή στο είδος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να πω ότι το βρήκα βαρετό... είχε αρκετή δράση και σκηνές έντασης.
Μα ουτε εγω βαρεθηκα. Απλα ειπα οτι μονο αυτο ειχε
Το ότι δεν είναι αρκετά πολιτική η ταινία όπως το Syriana δε με χάλασε κιόλας

Και βεβαια. Αποψεις και γνωμες λεμε. Εγω μιλησα προσωπικα για μενα και λεω οτι περιμενα να τα συνδιαζει, δεν το εκανε, εμενα με χαλασε, εσενα οχι, πιθανως αν το εκανε να αλλαζαμε ρολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Κοιτα, εχει τα καλα του και τα κακα του

 

Τα κακα στα ειπα, αν εχει πορωθει καμια Δευτερα βραδυ, εχεις ετοιμασει ποπκορνια, εχεις ορεξη και θες να δεις ταινιαρα τυπου Συριανα ή Επιμονος Κηπουρος με μπολικο μπονους πιστολιδι ξεχασε το.

 

Απο την αλλη αν το παρεις αποφαση και θες να βαλεις κατι να παιζει για να περασει η βραδια και να μην σε πειραζει αν σε παρει ο υπνος_το_τελειωνεις_και_αυριο, τοτε μολις απεκτησες αλλη μια επιλογη

 

H αλήθεια είναι ότι πιο πολύ θα γούσταρα ένα Syriana ή ένα Constant Gardener με πιστολίδι. :-)

 

Αλλά μία καθαρή περιπέτεια δεν με χαλάει. Απλώς αλλάζει κάπως τον τρόπο διασκέδασης αλλά όχι τη διασκέδαση.

 

Τhanks for the heads-up. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια. Αποψεις και γνωμες λεμε. Εγω μιλησα προσωπικα για μενα και λεω οτι περιμενα να τα συνδιαζει, δεν το εκανε, εμενα με χαλασε, εσενα οχι, πιθανως αν το εκανε να αλλαζαμε ρολους

 

Ναι αλίμονο, δεν ξέρω αν φάνηκε επιθετικός ο τόνος μου, αν ναι, δεν ήταν η πρόθεση μου τέτοια. Απλά να διευκρινήσω ότι επίσης δε θα με χάλαγε κι αν ήταν στο στυλ του Syriana την οποία θεωρώ μια εξαιρετική ταινία. Απλά είδα το kingdom χωρίς να έχω κάποια απαίτηση ή προσμονή αν θέλεις, να είναι πολιτική. That's all:-)

Είναι επιλογή μου τα τελευταία χρόνια να παρακολουθώ ταινίες προσπαθώντας να μη διαβάζω/ακούω τίποτα σχετικό με αυτές πριν τις δω και έχω ανακαλύψει ότι τις ευχαριστιέμαι περισσότερο έτσι;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη περίμενα την Garner να ρίχνει και λίγο ξύλο όπως έριχνε σαν Sidney....

 

Πέρα από την πλάκα εάν ΔΕΝ ήταν ταινία του Michael Mann δεν θα είχα τόσο υψηλές προσδοκίες. Μου άρεσε, αλλά περίμενα κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη περίμενα την Garner να ρίχνει και λίγο ξύλο όπως έριχνε σαν Sidney....

 

Πέρα από την πλάκα εάν ΔΕΝ ήταν ταινία του Michael Mann δεν θα είχα τόσο υψηλές προσδοκίες. Μου άρεσε, αλλά περίμενα κάτι καλύτερο.

 

Και εγώ αυτό περίμενα αλλά περισσότερο ξύλο έφαγε παρά έδωσε.

 

Δυστυχώς μία μέτρια ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω παλι να πω την αληθεια την περιμενα πολυ χειροτερη.. Γενικα ο φοξ δεν μου αρεσει καθολου και περιμενα μια κλασσικη αμερικλανια για ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ θεμα..Και σε ταινια 1.30 ωρας τι να πρωτοχωρεσει..

Αν και ειμαι τρομερα αμερολεπτος στην συγκεκριμενη συγκρουση (ξερετε, φωτια στους αμερικανους, καλα τους κανουν, οσαμα ζεις (μαλλον) εσυ μας οδηγεις) και περιμενα την κλασσικη προπαγανδα, τελικα δεν το ΠΑΡΑκανανε...

Φυσικα η τελευταια σκηνη, αρκετα καλη να πω την αληθεια, ειναι σαν να θελει να μας πει ο ποιητης "ολοι φταινε σε αυτη την συγκρουση". Σε γενικες γραμμες, ευχαριστη 1,30 ωρα, χωρις να σε βαζει σε σκεψεις εκτος απο μια γενικη ιδεα οτι τελικα και οι σαουδαραβες δεν ειναι τοσο καλα παιδια οσο φαινονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...