Προς το περιεχόμενο

Η αξια του χρηματος


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες ειχα μια κουβεντα με το Γερο μου αν και στο παρελθον εχουμε κανει αναλογες.

Για τα ρημαδια τα λεφτα ΓΚΡ....:mad:

Ακολουθει διαλογος:

- Διοριστηκα το 1962 στον ΟΤΕ Λαρισας με μισθο 1620 δραχμες. Ενοικιο πληρωνα 800 δραχμες το σπιτι ηταν καινουριο με θερμανση.

- Μπραβο.... Εσυ μας κακομαθες. Ποσο περιπου κοστιζαν καποια αγαθα αν θυμασαι?

- Ενα κουτι γαλα πρεπει να εκανε γυρω στις 9 δεκαρες.

- Καλα αφου το μισο μηνιατικο το εσκαγες στο ενοικιο τα περναγατε καλα?

- Ναι παρολο που μετα γεννηθηκε ο αδελφος σου κι η μητερα σου δεν εργαζοταν. Κατεβαιναμε και στις γιορτες Πασχα, Xmas στο χωριο να βλεπουμε τους γονεις.

 

Εδω σταματαει η κουβεντα.

Για πειτε μου εσεις γιατι εχω παρει τοσες αναποδες και μου ερχεται να κανω βιδες....

ΓΚΡ....

Ποσοι πρωτοδιοριζομενοι υπαλληλοι (χωρις να δουλευει η γυναικα τους) ταιζουν κι ενα νιανιαρο, πληρωνουν ακριβο σπιτι και περνανε γενικως καλα???

Αρχιστε και τα λεμε σε λιγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου διαφεύγει ότι εκείνα τα χρόνια, για να περνάει μια οικογένεια καλά, δεν χρειαζόταν να πληρώνει:

-χ κινητά, όπου χ τα μέλη της οικογένειας

-1 συνδρομή internet (καμιά φορά και παραπάνω)

-1 συνδρομή filmnet, nova κλπ

-δόσεις για τουλάχιστον 2 αυτοκίνητα, καμιά φορά και παραπάνω, από τα οποία το παλιότερο είναι 5ετίας (και ανήκει στον μπαμπά)

-δόσεις για ένα διακοποδάνειο για τις διακοπές που πήγαμε πέρυσι τέτοιον καιρό

-αγγλικά, γερμανικά, κιθάρα και γυμναστήριο για τα παιδιά

-...

-...

-... (συμπληρώστε κι άλλα)

 

Απλά πέσαμε στις παγίδες τους, και ο μισθός έχει μοιραστεί και ξοδευτεί πριν καλά καλά μπει στην τσέπη μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι επισης αληθεια οτι μερικες δεκαετιες πισω, ο Ελληνας δεν ειχε την "αναγκη" να βγαινει και να τα σπαει στα μπουζουκια, κλαμπ κτλ ...

Δεν ξερω τι εκαναν για να διασκεδασουν, αλλα στην πλειοψηφια μας σημερα, ειμαι σιγουρος οτι την διασκεδαση την πληρωνουμε πολυ ακριβοτερα απο αυτους...

 

Ξερω ατομα που χρωστανε λεφτα, αλλα το σαββατο θα κανουν αναληψη απο πιστωτικη καρτα, για να τα καταθεσουν στο πλησιεστερο νυχτερινο μαγαζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leftermann το οτι η ζωη εχει περισσοτερα εξοδα σε σχεση με οταν ο father ηταν στα χρονια μου ναι ειναι αληθεια. Ομως ας μην ξεχναμε τον καταναλωτισμο και τη μανια "γιατι ο ταδε εχει καλο αμαξι να παρω κι εγω" (λεω ενα παραδειγμα) και βαζουν δανεια.

Αλλα και για να παω κοντυτερα (ΟΚ το 1960 αμαξια εβλεπες σε κατι ταινειες του Κωνστανταρα) το 1987 ο φαδερ βγηκε στη συνταξη.

135000 δραχμουλες δηλαδη 402 Ε.

Τωρα μετα απο 20 χρονια δεν εχει παιδια να ταισει και παιρνει 1080 Ε μηνιαιως.

Με απλη αριθμητικουλα ο μισθος του αυξηθηκε 2.68 φορες.

Εχεις την εντυπωση οτι τα αγαθα μεσα σε αυτη την 20ετια αυξηθηκαν καπου εκει???

Δηλαδη εστω να τριπλασιαστηκαν οι τιμες τους???

Ας σου δωσω ενα παραδειγμα το Marlboro (το 1988 πρωταρχισα την κ**οσυνηθεια) κοστιζε 200 δραχμες. Σε μια 20ετια ανεβηκε στα 3Ε δηλαδη 1000 δραχμες (περιπου) ---> πενταπλασιαστηκε. Το οτι δεν ειχαμε Ιντερνετ πριν 20 χρονια δεν ειναι λογος γιατι και τοτε αγοραζε ο κοσμος αυτοκινητα, πληρωνε την παραπαιδεια κι ολα τα αλλα που ανεφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλώς,οι μισθοί είναι στάσιμοι εδώ και μια δεκαετία (τουλάχιστον) και τα αγαθά έχουν φάει αυξήσεις της τάξεως του 300% κατα μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σήμερα έχει καλλιεργηθεί η λανθασμένη αντίληψη ότι για να είσαι ευτυχισμένος, για να διασκεδάζεις, για να κάνεις οτιδήποτε, πρέπει να ξοδεύεις λεφτά.

 

Και το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι ότι μας παίρνουν τα λεφτά έτσι. Είναι ότι δεν είναι και κανείς ευτυχισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, ασχέτως των ρυθμών μεταβολής των απόλυτων αριθμών (μισθοί, συντάξεις, τιμές), η αγοραστική μας δύναμη μικραίνει, σε μια χώρα (ή σε έναν κόσμο, αν προτιμάτε) όπου ο υπερκαταναλωτισμός προβάλλεται ως στάση ζωής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εδώ εμφανίζεται το εξής παράδοξο:

-οι μισθοί ανεβαίνουν πολύ λιγότερο από ότι οι τιμές των αγαθών,

-η αγοραστική μας δύναμη σταθερά μικραίνει,

-η αγοραστική ας μανία σταθερά αυξάνεται,

-η κατανάλωση αγαθών εκτοξεύθηκε στα ύψη.

 

Πως γίνεται;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλως κυριοι νομιζω οτι εγινε σαφες γιατι ανοιξα το θεμα αυτο. :-)

Βλεπω οτι πανω κατω φαινεται να συμφωνουμε οτι το χρημα καπως εχει χασει την αξια του. Δηλαδη εκεινες οι αναθεματισμενες λεξεις (πληθωρισμος-τιμαριθμος) μου μοιαζουν μουφες. Λεει οτι ο τιμαριθμος κινειται καπου στο 3-4% για την περσυνη χρονια.

Δε νομιζω οτι ο μεσος ορος των προιοντων/υπηρεσιων να αυξηθηκε κατα το ποσο αυτο. :rolleyes:

Αυτο που λεει ο leftermann μπορει να εξηγηθει με τον υπερμετρο δανεισμο. Ουκ ολιγα νοικοκυρια καταφευγουν σε δανεια. Ή βοηθανε οι ταλαιπωροι γονεις με την αναλογη στερηση.

Πχ καμποσοι παππουδες (ειδικα απο αυτους που μενουν στην επαρχια) στελνουν καποια χρηματα ή φυλανε τα εγγονια τους, τα φιλοξενουν τις διακοπες κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλως κυριοι νομιζω οτι εγινε σαφες γιατι ανοιξα το θεμα αυτο. :-)

Βλεπω οτι πανω κατω φαινεται να συμφωνουμε οτι το χρημα καπως εχει χασει την αξια του.

Στην Ελλαδα ναι συμφωνο.Αλλα οχι και δω που ζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εδώ εμφανίζεται το εξής παράδοξο:

-οι μισθοί ανεβαίνουν πολύ λιγότερο από ότι οι τιμές των αγαθών,

-η αγοραστική μας δύναμη σταθερά μικραίνει,

-η αγοραστική ας μανία σταθερά αυξάνεται,

-η κατανάλωση αγαθών εκτοξεύθηκε στα ύψη.

 

Πως γίνεται;;;

 

Η χώρα μας αυτή την στιγμή βασίζεται πάρα πολύ στους δημοσίους υπαλλήλους. Αυτοί είναι που κινούν την αγορά με τα μισθά τους. Δυστυχώς, το ΜΠΑΜ κατά την γνώμη μου που θα κάνουμε ως χώρα λόγω δανείων είναι πολύ κοντά... Ανταγωνιστικότητα δεν έχουμε (τούλαχιστον όπως την εννοούν αυτοί που κυβερνούν), οι εξαγωγές είναι λιγότερες απο τις εισαγωγές και τέλος πάντων για να μην σας ζαλίζω κιόλας όπως λέει και η Ελληνοφρένεια, "Επειδή η δουλειά είναι χαρά σύνταξη στα 70" κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης καλα να περασεις τις αγιες αυτες ημερες. :-)

Οντως η Ολλανδια ειναι σε καλυτερη μοιρα απο το Ελλαδισταν τωρα ποτε θα φτασουμε κι εμεις σε ενα αποδεκτο επιπεδο το θεωρω απιθανο (καλα να γινουμε μια οικονομικα προοδευμενη χωρα οπως η Γερμανια δε το νομιζω, παντως το ευχομαι ολοψυχα να διαψευσθω). Απλα κι εγω προβληματιζομαι ορισμενες φορες προς τα που πανε τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνο με το χρόνο η πλούσιοι πλουσιότεροι και οι φτωχοί φτωχότεροι;

Μόλις ανακαλύψατε την θεωρία του καπιταλισμού.

 

 

 

Υ.Γ

Ο μικρομεσαίος αμερικανός πάντως διακατέχεται από τους ίδιους προβληματισμούς. Εκτός αν ξέρει κανείς πολλές αμερικανίδες μαμάδες που να κάθονται στα παιδιά τους και να μην χρειάζεται να εργάζονται και οι δύο. Κι όμως, πριν 30 χρόνια κι αυτές ήταν πιο νοικοκυρές και επίσης με μικρότερο μισθό αγόραζαν περισσότερα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...