Προς το περιεχόμενο

'Μην το ψάχνεις αλλού, μια είναι η λύση...'


21century

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην το ψάχνεις αλλού, μια είναι η λύση: ο κόσμος μακακίζεται και έχει πάθει κρίση...'’

- ΑΥΤΗ την αποστομωτική απάντηση μου έδωσε ένας γνωστός φίλος όταν τον ρώτησα για την κατάσταση με την ελληνική πραγματικότητα και τη γνωστή κόντρα Καρβέλα- Λαζόπουλου αλλά και τις πολιτικές εξελίξεις. Μάλιστα την ίδια ημέρα βρέθηκε η άδεια του…’αναψυκτηρίου’ του αποπεμφθέντα υπουργού κ. Μαγγίνα. Καλά τι ωραίο ‘αναψυκτήριο’ με βίλες,, πισίνες και πράσινο δεν ξαναείδα πότε στη ζωή μου!

Στο θέμα μας τώρα καθώς απόλαυσα την…συνέντευξη Καρβέλα στο γνωστό Μάκη. Εκείνο που δεν εξήγησε ο συμπαθής κατά τα άλλα Νικολάκης είναι πως από τους ‘Δαίμονες’ που παρουσίασε προ ετών ως έργο τέχνης, κατάφερε να ξεπέσει με ένα τραγούδι που τελικά δεν γνωρίζει γιατί το κατασκεύασε. Εκτός αν ποθεί δημοσιότητα. Αν θέλει με το κομμάτι του να προσανατολίσει την νεολαία, να προκαλέσει το κοινό αίσθημα, ή μήπως θέλει να μας δείξει ότι όλα είναι αχταρμάς σε αυτή την χώρα και όλοι μας είμαστε σαν τον συμπαθή και πάλι ‘Μακάκα’ που εκτός των άλλων είναι το σύμβολο της νέας ελληνικής πραγματικότητας. Έτσι θέλουν να το εκφράσουν ορισμένοι! Αναρωτήθηκα αν ήθελε να βοηθήσει ο Νικολάκης με τα.. καρβέλια του την νεολαία θα μπορούσε απλά με τόσα χρήματα που αποκόμισε τόσα έτη και μαζί με την κα Βίσση- να λείπει το βύσσινο λένε τώρα μερικοί- να δώσουν πακτωλό κονδυλίων άγιες μέρες που έρχονται στους νέους, στους φτωχούς, στους αναξιοπαθούντες, στους συνανθρώπους μας βρε αδερφέ να ξέρουμε κι εμείς ότι οι καλλιτέχνες πάνω από όλα επιτελούν κοινωνικό έργο! Έτσι τους γουστάρουμε εμείς, όχι ως πομποί να προσφέρουν λύσεις. Εξάλλου αν στα σημεία των καιρών ο στίχος και το τραγούδι έχουν χάσει την αξία τους, μπορούν να ενισχύσουν το φιλόμουσο κοινό με τραγούδια όπως λόγου χάρη των Going Through που τους…πάω πολύ! Ωστόσο ο στίχος του φίλου μου τα λέει όλα για την κρίση ταυτότητας, ιδεών, αξιών, πορεία του σύγχρονου Έλληνα! Χθές βράδυ πάντως ο Λαζό απάντησε στο Νικόλα και με ένα ωραίο ανέκδοτο με χιμπαντζήδες. Από την άλλη είδα και μια εκπομπή για την Μαλβίνα Κάραλη που τα έχωνε κανονικά με στύλ την δεκαετία του 80 αλλά καταπολεμήθηκε από το σύστημα! Η σάτυρα πρέπει να είναι διαχρονική παίδες. Θυμάμαι και έχω ακόμα στη κατοχή μου τους δίσκους του Χάρρυ Κλύνν που ήταν σουξέ της εποχής-τα θυμάστε λαήθεια με τα τραγουδάκια του- και ο αθυρόστομος τα έλεγε κανονικά. Ο Λάκης μας φταίει τώρα κυρία μου;

Τελικά κατάλαβα ότι σε τούτη την χώρα μετράνε η εξουσία, τα χρήματα, το άλλο αφήστε γιατί τελικά το καταντήσαμε σαν εξιλαστήριο θύμα για ότι συμβαίνει γύρω μας. Βρε μήπως ο Νικολάκης ήθελε να εκφράσει ότι με τόσα.. μπούτια, στήθη και υπονοούμενα που βλέπουμε στην τηλεόραση και άλλες τόσες μαμακίες κάποιοι δημιουργούν πρότυπα και τα έχουν ξεφτιλίσει τελείως; Α, όλα και όλα τα συμπεράσματα δικά σας φίλοι μου. Απλά θέτω κάποιες βάσεις για προβληματισμό. Και καθώς τελειώνει η χρονιά ας κάνουν μερικοί μερικοί την αυτοκριτική τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μανος Χατζηδακις ελεγε: η επανασταση χωρις ταλεντο ειναι για να κοιμασαι και οχι για να λιθοβολεις

Νομιζω ταιριαζει απολυτα στην περιπτωση Καρβελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ο Νικολάκης η κάθε Γαρμπή και ο κάθε άλλος τουρκογενής έχει χιλιάδες πωλήσεις, είναι δικαιολογημένος να λέει ότι του καπνίσει.

Γιατί το πρόβλημα δεν είναι αυτός ο ίδιος τελικά.

 

 

Υ.Γ

Αφού άκουσες τι είπε. Ότι η κακή κριτική του Λαζόπουλου για τα τραγούδια του δεν στέκει, εφόσον υπάρχουν χιλιάδες που τα ακούνε. Να του πεις τώρα ότι έχει άδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόναδική ΜΑΛΑΚΙΑ στην ελληνική πραγματικότητα ειναι οτι με τη χρήση νεολογισμών όπως Μακάκας, Λακαμάς, Μαμάκας, Καλαμάς, κλπ, μερικοί νομίζουν οτι φτιάχνουν ομελέτες χωρίς να σπάνε αυγά.

Ακριβώς αυτή ειναι και η νοοτροπία Μαγγίνα, απλά εκφρασμένη σε άλλο πεδίο.

Ολα τα άλλα ειναι τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόναδική ΜΑΛΑΚΙΑ στην ελληνική πραγματικότητα ειναι οτι με τη χρήση νεολογισμών όπως Μακάκας, Λακαμάς, Μαμάκας, Καλαμάς, κλπ, μερικοί νομίζουν οτι φτιάχνουν ομελέτες χωρίς να σπάνε αυγά.

Ακριβώς αυτή ειναι και η νοοτροπία Μαγγίνα, απλά εκφρασμένη σε άλλο πεδίο.

Ολα τα άλλα ειναι τέλεια.

KAI ΛΕΩ ΚΑΙ ΓΩ!!!

 

Ο μονος ειμαι στην κωλοχωρα που βριζει???Εγω και ο LL μειναμε?

 

Τι παπαριες ειναι αυτες ρε??Κυριε Λαζοπουλε ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ειστε εσεις αν νομιζετε πως με το να λετε τον πιθηκα ΜΑΚΑΚΑ και οχι ΜΑΛΑΚΑ κανετε σχολιο και δεν προσβαλετε

 

ΠΟΥΣΤΗΣ ειστε εσεις κυριε Καρβελα επειδη δεν εχετε τα @@ να βρισετε τουλαχιστον αντρικεια τον αλλο και λετε ΦΟΥΣΤΗΣ!!ΤΙ ΠΙΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ??

Απο ποτε το βρισιμο εχει επιπεδο?Εγω μεγαλωσα οπως ολα τα παιδια, και εμαθα οτι οταν θελω να βρισω θα ειναι γιατι α. ΑΞΙΖΕΙ να βρισω και β. θα βρισω κανονικα, οχι πουστικα, αλλαζωντας την λεξη. Στα ισια. Και θα μου ριξουν και μπουκετο. Και θα ριξω και γω. Τα αλλα ειναι για τις αδελφες. Ή βριζεις γιατι ετσι πιστευεις Ή οχι, λες κατι αλλο, "ανοητος" πχ

Ή μηπως ειναι για τα παιδακια?Γιατι τι πιστευετε?Οτι το παιδακι δεν θα ρωτησει τι ειναι φουστης?Και αντε και δεν ρωταει. Τι σου λεει οτι το φουστης δεν θα παρει σε λιγα χρονια την θεση του πουστης και πλεον το 2ο θαναι η παραφραση?Αυτες τις γελοιοτητες τις ξεκινησαν κατι Νιτρο, κατι Free κατι τετοια τσουτσεκοπεριοδικα που νομιζαν οτι ετσι κανουν τους μαγκες. Οχι ρε. μαγκας ειναι αυτος που λεει αυτο που θελει και πληρωνει τις συνεπειες, τα αλλα ειναι δικηγοριστικες πουτανιες. Αι σιχτιρ, ο καθενας πλεον σου βριζει την μανα αλλα επειδη λεει "Η μανα σου ειναι ταναπου' νομιζει οτι στο ειπε εξυπνα και δεν πρεπει και να προσβληθεις και ειναι πολιτισμενος. Βαρεθηκα υπουλοι υποκριτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

random δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα αυτό που λες, πάντως το μακάκα ο λαζόπουλος δεν το λέει για να ναι καλλυμένος από το ΕΣΡ, άλλα κι άλλα έχει πει.

 

Όσον αφορά τον καρβέλα, άμα σου λέει ότι χιλιάδες μ' ακούνε άρα έχω δίκιο εγώ μπορώ να συμπαιράνω ότι δεν ξέρει τι λέει και περιμένει να κρίνει από τις αντιδράσεις ποιος είναι. Αχταρμάς καμαρωτός με πασπαλισμένα κουραφέξαλα

 

edit: συμφωνω με kaizersoze (δεν σε πρόλαβα) με την προσθήκη ότι συνήθως αυτά (όχι στο επίπεδο τηλεόρασης αλλά παρέας) λέγονται για πλάκα, όχι αναγκαστικά για να κρυφτούν και, δυστυχώς, κολλάνε

 

Η μεγαλύτερη υποκρισία είναι το ζήτημα των παιδιών, καλύτερα να τον πει ο πατέρας του μαλάκα τον πιτσιρίκο παρά να ακούει πρωι βραδυ λακαμίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα σου λέει ότι χιλιάδες μ' ακούνε άρα έχω δίκιο

 

Oσοι εχουν τετοια επιχειρηματα καλο ειναι να μαθουν πχ με τι ποσοστο και αν εκλεγηκε δημοκρατικα ο Χιτλερ ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Αι σιχτιρ, ο καθενας πλεον σου βριζει την μανα αλλα επειδη λεει "Η μανα σου ειναι ταναπου' νομιζει οτι στο ειπε εξυπνα και δεν πρεπει και να προσβληθεις και ειναι πολιτισμενος. Βαρεθηκα υπουλοι υποκριτες

 

Φαίνεται είμαι μόνος στο να νομίζω ότι το effect είναι ακριβώς το ίδιο, όπως και να το πεις το "μαλάκας" (το ίδιο ισχύει και με όλα τα υπόλοιπα). Ποιος δηλαδή δεν θα πειραχτεί πλέον αν τον πεις μακάκα, και θα πειραχτεί με το μαλάκα -ενώ είναι προφανές ότι το χρησιμοποιείς για τον ίδιο ακριβώς σκοπό; Δεν υπάρχει ύπουλη τακτική ή υποκρισία. Δυστυχώς επικρατεί η τάση να είμαστε ευρηματικοί στο βρισίδι.

 

Οι τηλεοπτικές βρισιές υποθέτω υπαγορεύονται και από ένα ραδιοτηλεοπτικό... (αν και στο Λαζόπουλο -παράδειγμα φέρνω τώρα- δεν είναι λίγες οι φορές που έχει ακουστεί καθαρά και το μαλάκας και άλλα - και όχι τα γνωστά υποκατάστατά τους. Και πάλι νομίζω ότι το μακάκας -δεδομένης της παραπομπής στον πίθηκο και στο συγκεκριμένο βίντεο- είναι συγκριτικά έξυπνη λύση (σε σχέση με φούστης, ταναπου κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAI ΛΕΩ ΚΑΙ ΓΩ!!!

 

Ο μονος ειμαι στην κωλοχωρα που βριζει???Εγω και ο LL μειναμε?

 

Τι παπαριες ειναι αυτες ρε??Κυριε Λαζοπουλε ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ειστε εσεις αν νομιζετε πως με το να λετε τον πιθηκα ΜΑΚΑΚΑ και οχι ΜΑΛΑΚΑ κανετε σχολιο και δεν προσβαλετε

 

ΠΟΥΣΤΗΣ ειστε εσεις κυριε Καρβελα επειδη δεν εχετε τα @@ να βρισετε τουλαχιστον αντρικεια τον αλλο και λετε ΦΟΥΣΤΗΣ!!ΤΙ ΠΙΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ??

Απο ποτε το βρισιμο εχει επιπεδο?Εγω μεγαλωσα οπως ολα τα παιδια, και εμαθα οτι οταν θελω να βρισω θα ειναι γιατι α. ΑΞΙΖΕΙ να βρισω και β. θα βρισω κανονικα, οχι πουστικα, αλλαζωντας την λεξη. Στα ισια. Και θα μου ριξουν και μπουκετο. Και θα ριξω και γω. Τα αλλα ειναι για τις αδελφες. Ή βριζεις γιατι ετσι πιστευεις Ή οχι, λες κατι αλλο, "ανοητος" πχ

Ή μηπως ειναι για τα παιδακια?Γιατι τι πιστευετε?Οτι το παιδακι δεν θα ρωτησει τι ειναι φουστης?Και αντε και δεν ρωταει. Τι σου λεει οτι το φουστης δεν θα παρει σε λιγα χρονια την θεση του πουστης και πλεον το 2ο θαναι η παραφραση?Αυτες τις γελοιοτητες τις ξεκινησαν κατι Νιτρο, κατι Free κατι τετοια τσουτσεκοπεριοδικα που νομιζαν οτι ετσι κανουν τους μαγκες. Οχι ρε. μαγκας ειναι αυτος που λεει αυτο που θελει και πληρωνει τις συνεπειες, τα αλλα ειναι δικηγοριστικες πουτανιες. Αι σιχτιρ, ο καθενας πλεον σου βριζει την μανα αλλα επειδη λεει "Η μανα σου ειναι ταναπου' νομιζει οτι στο ειπε εξυπνα και δεν πρεπει και να προσβληθεις και ειναι πολιτισμενος. Βαρεθηκα υπουλοι υποκριτες

 

Σωστός!

_______

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται είμαι μόνος στο να νομίζω ότι το effect είναι ακριβώς το ίδιο, όπως και να το πεις το "μαλάκας" (το ίδιο ισχύει και με όλα τα υπόλοιπα).

Μα η διαφορα ειναι στον ομιλοντα, οχι σε αυτον που τα ακουει. Ο ομιλον ειναι που νομιζει οτι με το "μακακα" ειπε κατι εξυπνο

 

Δεν υπάρχει ύπουλη τακτική ή υποκρισία. Δυστυχώς επικρατεί η τάση να είμαστε ευρηματικοί στο βρισίδι.

Μπα, ευρηματικο ειναι το "Ρε υπαρχεις για να σε βλεπει ο κοσμος και να λεει πως να, κοιτα και τα χειροτερα". Τα μακακα, τα ταναπου, τα φουστης ειναι ΕΞΥΠΝΑΚΙΣΤΙΚΕΣ ΠΙΠΕΣ επιπεδου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ!!Και μαλιστα το φουστης δεν ειναι τυχαιο, ειναι απο παναρχαιο ανεκδοτο "Πειτε κατι απο Φι,παιδακια-Φουτσος-Μα Τοτε, δεν υπαρχει λεξη Φουτσος-Υφαρχει,υφαρχει"

Να οπου ναναι θα ακουσουμε και για πιτσες απο τις Ριμανιες και αλλα χαριτωμενα που τα κοψαμε οταν ανακαλυψαμε τι ηταν εκεινο το τριτο χερακι και γιατι δεν μεγαλωνει οσο τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...