Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια EBAY


kolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα αγοράσει απο το ebay 3 kingston ram. Μετά απο 1-2 εβδομαδες παραλαμβάνω 3 ''μά'ι'μού'' Kingston ram. Τον στέλνω μ'ηνυμα ότι οι καρτες που έστειλε δεν ηταν kingston αλλα μιας αλλης εταιρίας. Δέχετε να τις στείλω και να παρω τα χρήματά μου πισω αλλα δεν αναλαμβάνει τα παραπάνω μεταφορικά έξοδα. Αυτος χρειαστηκε 8euro για να τα στείλει και εγω θα χρειαστω 30.Τι να κανω? Μήπως υπαρχει καμια φθηνότερη λύση? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας ebay seller δεν δεχεται να πληρωσει τα εξοδα αποστολης.Αλλωστε, απο εκει βγαζουν τα περισσοτερα κερδη.

 

Το γραφει και στους ορους της πωλησης, κατα 99%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=197291

δεν νομιζω να χρειαζεται 30ε για μερικα γραμμαρια δεμα...στειλτο μεσω ελτα οχι courier

 

πως βγαζουν απο εξοδα αποστολης κερδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανεις αναστροφη πωλησης μεσω Paypal.

Οα ανοιξεις ενα dispute και θα ζητας τα χρηματα σου στο ακεραιο πισω.

Θα αναγκαστει να σε πιστωσει με το ακριβες αντιτιμο.Τωρα εαν πρπει να του τα στειλεις πισω θα επιβαρυνθεις τα μεταφορικα ,οσα και να ειναι δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως βγαζουν απο εξοδα αποστολης κερδη?

 

Σε προιοντα με πολυ χαμηλη τιμη, πχ 0.5$, τα μεταφορικα τους αφηνουν κερδος περιπου κατα 20-30%...Δλδ δηλωνουν πιο ακριβα μεταφορικα, εξου και βλεπεις σε αλλους sellers το ιδιο προιον να εχει πιο φθηνη ή πιο ακριβη μεταφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει απο το ebay 3 kingston ram. Μετά απο 1-2 εβδομαδες παραλαμβάνω 3 ''μά'ι'μού'' Kingston ram. Τον στέλνω μ'ηνυμα ότι οι καρτες που έστειλε δεν ηταν kingston αλλα μιας αλλης εταιρίας. Δέχετε να τις στείλω και να παρω τα χρήματά μου πισω αλλα δεν αναλαμβάνει τα παραπάνω μεταφορικά έξοδα. Αυτος χρειαστηκε 8euro για να τα στείλει και εγω θα χρειαστω 30.Τι να κανω? Μήπως υπαρχει καμια φθηνότερη λύση? Ευχαριστω.

1) Να του στειλεις πισω τις μαιμουδες με συστημμενη επιστολη ( η φτηνοτερη λυση )

2) Να μη κανεις dispute με paypal για τον απλο λογο οτι αν ο πωλητης ισχυριστει οτι δε τις παρελαβε, θα μπλεξεις με το paypal δεδομενου οτι το συστημενο δεν ειναι trackable και αν τους στειλεις την αποδειξη των ΕΛΤΑ δε θα καταλαβουν τιποτα.

3) Nα κανεις chargeback (να δηλωσεις δλδ στη τραπεζα οτι δε δεχεσαι τη συγκεκριμενη χρεωση της καρτας σου, εξηγωντας τους λογους και στελνοντας συνημμενα την αλληλογραφια που ειχες με το πωλητη και την αποδειξη των ΕΛΤΑ την οποια δεχεται σαν αποδεικτικο η τραπεζα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην του στείλεις τίποτα πίσω. Να ανοίξεις ένα dispute στο paypal αναφέροντας το πρόβλημα, "fake" . Νομίζω οτι η επιστροφή ισχύει αν η μνήμη δεν λειτουργεί. Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με ένα φλάς 4 gb που δεν ήταν ούτε 1 gb κ ο πωλητής μου επέστρεψε στο ακέραιο το πόσο, χωρίς φυσικά να ζητήσει πίσω το φλασάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην του στείλεις τίποτα πίσω. Να ανοίξεις ένα dispute στο paypal αναφέροντας το πρόβλημα, "fake" . Νομίζω οτι η επιστροφή ισχύει αν η μνήμη δεν λειτουργεί. Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με ένα φλάς 4 gb που δεν ήταν ούτε 1 gb κ ο πωλητής μου επέστρεψε στο ακέραιο το πόσο, χωρίς φυσικά να ζητήσει πίσω το φλασάκι.

Μη δινεις συμβουλες αν δεν εισαι σιγουρος πως λειτουργει το συστημα. Τι παει να πει να μη του στειλει τιποτα πισω? Αν ηταν ετσι απλα να λεμε fake, να το κραταμε και να παιρνουμε και τα λεφτα μας πισω, ολοι θ αγοραζαμε τσαμπα απο το ebay. Εφ οσον το προιον δε συμφωνει με τη περιγραφη τοτε για να παρει τα λεφτα του πισω με dispute, θα πρεπει αποδεδειγμενα να επιστρεψει πισω το προιον.Εσυ πηρες τα λεφτα σου πισω γιατι το ηθελε ο πωλητης και στα επεστρεψε, γιατι η αξια ηταν μικρη και ηδη ειχε βγαλει την αξια του φλας απο τα εξοδα αποστολης και για να αποφυγει τις φασαριες. Αν τραβαγε ομως το θεμα, θα επρεπε να του στειλεις πισω το φλας. Για δοκιμασε ν αγορασεις κατι ακριβο και να ισχυριστεις οτι ειναι fake, να δουμε αν θα σου επιστρεψει ετσι απλα ο πωλητης τα λεφτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δινεις συμβουλες αν δεν εισαι σιγουρος πως λειτουργει το συστημα. Τι παει να πει να μη του στειλει τιποτα πισω? Αν ηταν ετσι απλα να λεμε fake, να το κραταμε και να παιρνουμε και τα λεφτα μας πισω, ολοι θ αγοραζαμε τσαμπα απο το ebay. Εφ οσον το προιον δε συμφωνει με τη περιγραφη τοτε για να παρει τα λεφτα του πισω με dispute, θα πρεπει αποδεδειγμενα να επιστρεψει πισω το προιον.Εσυ πηρες τα λεφτα σου πισω γιατι το ηθελε ο πωλητης και στα επεστρεψε, γιατι η αξια ηταν μικρη και ηδη ειχε βγαλει την αξια του φλας απο τα εξοδα αποστολης και για να αποφυγει τις φασαριες. Αν τραβαγε ομως το θεμα, θα επρεπε να του στειλεις πισω το φλας. Για δοκιμασε ν αγορασεις κατι ακριβο και να ισχυριστεις οτι ειναι fake, να δουμε αν θα σου επιστρεψει ετσι απλα ο πωλητης τα λεφτα σου

 

Αποφεύγω να αγοραζω ακριβά πράγματα γι αυτό ακριβώς το λόγο. Όταν όμως αγοράζω, στην συγκεκριμμένη περίπτωση, ένα hacked flash κ όχι προβληματικό ή ελαττωματικό, γιατί θα πρέπει να επιβαρυνθώ τα έξοδα αποστολής εγώ; 'Ετσι και στην συγκεκριμμένη περίπτωση, αφού στην περιγραφή αναφέρονταν ως γνήσια kingston κ είναι μια φτηνή απομίμηση, γιατί να επιβαρυνθεί ο αγοραστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφεύγω να αγοραζω ακριβά πράγματα γι αυτό ακριβώς το λόγο. Όταν όμως αγοράζω, στην συγκεκριμμένη περίπτωση, ένα hacked flash κ όχι προβληματικό ή ελαττωματικό, γιατί θα πρέπει να επιβαρυνθώ τα έξοδα αποστολής εγώ; 'Ετσι και στην συγκεκριμμένη περίπτωση, αφού στην περιγραφή αναφέρονταν ως γνήσια kingston κ είναι μια φτηνή απομίμηση, γιατί να επιβαρυνθεί ο αγοραστής;

Για τον απλο λογο οτι ετσι ειναι οι κανονες οχι μονο του paypal αλλα και για μια αγορα που θα χρησιμοποιουσες απ ευθειας τη πιστωτικη καρτα. Και οπως σου εξηγησα,στη περιπτωση σου, ηθελε ο πωλητης και σου επεστρεψε τα χρηματα. Αν θα εκανες dispute ο πωλητης ειχε καθε δικαιωμα να ζητησει να του επιστραφει το ελαττωματικο η hacked προιον και φυσικα τα εξοδα της επιστροφης θα ηταν δικα σου. Και αυτα που γραφω δε τα βγαζω απ το κεφαλι μου, εχει συμβει σ εμενα παρομοιο περιστατικο με προιοντα μαιμουδες, τα οποια υποχρεωθηκα να επιστρεψω για να παρω τα λεφτα μου πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...