Προς το περιεχόμενο

firefox vs safari


vageli!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι δύο έχουνε τα υπέρ και τα κατά. Προσωπική μου προτίμηση είναι ο Safari (αν και δεν παίζει και πολύ καλά σε κάποια δυναμικά JavaScript). Από την άλλη ο Firefox έχει πολλά περισσότερα plugins. Νομίζω ότι είναι θέμα προτιμήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο έχουνε τα υπέρ και τα κατά. Προσωπική μου προτίμηση είναι ο Safari (αν και δεν παίζει και πολύ καλά σε κάποια δυναμικά JavaScript). Από την άλλη ο Firefox έχει πολλά περισσότερα plugins. Νομίζω ότι είναι θέμα προτιμήσεων.

 

Kαι εγώ προτιμώ τον Safari ,λογω της αίσθησης απλότητας που σου προσφέρει ....

Οπου συναντησω καποιο προβλημα τοτε μονο χρησιμοποιω Firefox ,αλλα και αυτος δεν ειναι 100% συμβατος με ολα ....(ατιμη MS...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Safari ρε παιδιά ? Πρώτη φορά τον ακούω αυτόν!

 

Υπάρχει ένα link μήπως να δω και εγώ ?

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ Opera! :P

 

Ο safari είναι ο browser της mac.

Τελευταία έχει βγει και για pc.

http://www.apple.com/safari/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Safari for live ! Οκ αυτο ακουγετε λιγο hardcore .

Γενικα εχω τον safari, αλλα μερικα sites (οπως το admin του wordpress πχ) δεν παιζουν τοσο καλα με τον Safari, εκει ειναι που ερχετε ο Firefox, και μαλιστα οχι ο Firefox αλλα το BonEcho (google it).

Ο Firefox κατα εμε, ειναι πολυ αργος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εχω τον safari, αλλα μερικα sites (οπως το admin του wordpress πχ) δεν παιζουν τοσο καλα με τον Safari, εκει ειναι που ερχετε ο Firefox, και μαλιστα οχι ο Firefox αλλα το BonEcho (google it).

 

Και στο blogspot τα ίδια προβλήματα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O sAFari ine anwteros alla ine closed source.Basika ine xtismenos panw sto WebKit mono auto leei arketa.T arnhtiko tu ine oti trwei polus porus+gustarei th ram!Epishs ine gnwsto pws o Firefox dn exei perasei to Acid2Test ( an kai nomizw pws o Safari ine o monos pu t exei perasei) .Telos ena akoma arnhtiko tu Safari ine oti dn ine se kamia periptwsi toso parametropoihsimos oso o Firefox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε windoze ειχα παντα firefox. ηταν γενικως κορυφη.

οταν πηρα το mac μου χρησιμοποιησα για πρωτη φορα safari (στο macosx). κατοπιν εγκατεστησα κ ff για να υπαρχει κ ενας secondary browser αλλα δεν τον εχω ανοιξει ουτε μια φορα. δε λεω οτι ειμαι μισαλοδοξος κ κατα των αλλων browsers στο osx αλλα σοβαρα, με τιν ταχυτητα κ την απλοτητα του ο safari δε μου εχει δημιουργησει ουτε καν την επιθυμια να τσεκαρω κατι αλλο... lol!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως είναι περισσότερο θέμα προτιμήσεων παρά κάποιων δυνατοτήτων που "φορούν" ο κάθε browser.

Δεν υπάρχει αμφιβολία πως το Safari είναι αρκετά απλό και γρήγορο αλλά λείπουν κάποιες "αρετές" που έχει το firefox, όπως είναι τα διάφορα plugins και addons (adblock plus, fasterfox κ.ο.κ) που έχει. Στα συν του firefox θα πρέπει να θεωρηθεί το γεγονός ότι κάνει καλή διαχείρηση - ρύθμιση - των cookies. Δηλαδή με το κλείσιμο του browser (έτσι το ρύθμισα) διαγράφονται όλα τα cookies κάτι το οποίο δεν συμβαίνει με το Safari παρά μόνο χειροκίνητα.

Κοντολογής, αυτή την στιγμή, δουλεύω με το firefox και ο οποίος μου τρέχει πολύ καλά δίχως κανένα απολύτως πρόβλημα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Firefox διότι χρησιμοποιώ και PC με Win και κάνω συγχρονισμό bookmarks ενώ επίσης έχω και καμιά 20αριά extensions για πραγματικά πλήρες και advanced browsing χωρίς τα οποία (νομίζω πως) δεν κάνω. Ζηλεύω την ταχύτητα του Safari όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firefox διότι χρησιμοποιώ και PC με Win και κάνω συγχρονισμό bookmarks ενώ επίσης έχω και καμιά 20αριά extensions για πραγματικά πλήρες και advanced browsing χωρίς τα οποία (νομίζω πως) δεν κάνω.

+1.

Αλλη φαση τα extensions

 

 

Ζηλεύω την ταχύτητα του Safari όμως...

Ναι,πραγματι ο firefox για mac os x ειναι καπως αργος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηλεύω την ταχύτητα του Safari όμως...

 

O Firefox 3 (προς το παρόν βρίσκεται στην έκδοση Beta 2) είναι αισθητά βελτιωμένος στην ταχύτητα. Γενικά, είναι αισθητά βελτιωμένος σε πολλά πράγματα.

 

Firefox διότι χρησιμοποιώ και PC με Win και κάνω συγχρονισμό bookmarks

 

Προβλέπω ότι ο συγχρονισμός σελιδοδεικτών είναι ένα θέμα που θα κάνει κάποιους να μείνουν λίγο παραπάνω στον Firefox 2. Το φορμάτ με το οποίο αποθηκεύονται οι σελιδοδείκτες στον Firefox 3 είναι τελείως διαφορετικό και, απʼ όσο έχω δει, ούτε το Foxmarks ούτε το Google Browser Sync έχουν κάνει κάτι μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...