Προς το περιεχόμενο

Ubuntu και XP


johnykim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας!

Θέλω να βάλω τα Ubuntu 7.10 σε έναν δίσκο που έχω 3 particion.Στα 2 έχω Win XP και στο τρίτο θέλω τα Ubuntu.Οταν πάω να κάνω την εγκατάσταση στην πρώτη επιλογή "νέο μέγεθος" τη βάζω 100% αλλα μου λέει οτι "απέτυχε η μεταβολή μεγέθους".Όταν πήγα στην "διαχείριση με το χέρι" μου έβγαλε τα particion αλλά ο,τι φορμάτ και να το έκανα όταν πήγαινα μπροστά μου έλεγε"δεν έχει οριστεί βασικό σύστημα αρχείων".

Αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια μπάρα που επιλέγεις τον χώρο που θα κάνεις την εγκατάσταση του ubuntu.Ρύθμισε τον χώρο και προχώρα την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπάρα είναι η πρώτη επιλογή που είπα.Την βάζω 100% για να πάρει όλο το χώρο του particion, αλλά λέει μετά "απέτυχε η μεταβολή μεγέθους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η μπάρα δεν σου φτιάχνει χώρο για το partition αλλά για τον δίσκο.Από την στιγμή που ο δίσκος σου έχει και άλλα λειτουργικά δεν μπορείς να τα διαγράψεις και αν πάρει το ubuntu το 100% γιαυτό γίνετε failed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο chek2fire, στη φάση που θα σε ρωτάει για τους δίσκους, επιλέγεις το "με το χέρι" (? εγώ manual το ξέρω αλλά υποθέτω είναι το ίδιο).

 

Απ' εκεί θα επιλέξεις το partition που θέλεις να βάλεις το ubuntu. Νομίζω εκεί, θα πρέπει να κάνεις delete το partition, (γιατί από κάπου πρέπει να πάρεις το χώρο για το swap), και στο free space που θα δημιουργηθεί θα δημιουργήσεις (όπως σου λέει και από κάτω) ένα partition τύπου swap (σου λέει από κάτω minimum πόσο χώρο θέλει - νομίζω 256ΜΒ), και στο υπόλοιπο χώρο που θα σου μείνει, θα κάνεις ένα partition ext3, με mount point το "/".

 

Αν δεν έκανες το mount point σε "/" ίσως γι' αυτό σου έβγαζε το "δεν έχει οριστεί βασικό σύστημα αρχείων".

 

Αν κάπου λέω βλακείες διορθώστε οι πιο έμπειροι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!

Τελικά έφταιγε οτι δεν είχα το particion ext3 σε "/".Είναι απαραίτητο να έχω και το particion "swap"?

Επίσης παρατήρησα οτι όταν μπαίνω στα Windows δεν φαίνεται το particion του Ubuntu,ενώ όταν μπαίνω στα Ubuntu φαίνεται κανονικά του Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το particion "swap" που χρησιμεύει?Επίσης,μπορώ να έχω particion NTFS?

Είμαι καινούργιος με τα linux:)

 

1)το swap ειναι σαν το page file των windows μονο που βρισκεται σε ξεχωριστο partition.

2)μπορεις να εχεις partition σε NTFS,"οχι" ομως το partition του λειτουργικου.

 

(τα παντα γινονται,αλλα τωρα δεν ειναι το καταλληλο τοπικ για να συζητησουμε κατι τετοιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να κάνω το ίδιο σε έναν άλλο δίσκο αλλά δεν με αφήνει να κάνω particion.Όταν χωρίζω το particion που θέλω να βάλω τα Ubuntu, γίνεται κανονικά ο διαμερισμός των GB αλλά το ένα particion μου βγάζει οτι είναι "ακατάλληλο"και δεν μπορώ να το "πειράξω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...