Προς το περιεχόμενο

Δίσκος σε κουτί "Fantec media player" και αλαμπουρνέζικοι υπότιτλοι


aja803916

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα το εξής κουτί:

Fantec 3.5" IDE & SATA Media Player

( http://www.fantec.de/html/en/2/artId/__2106/gid/__500905309053690/article.html )

και το εξόπλισα με έναν 500άρι δίσκο. Το συνδέω στην τηλεόρασή μου και βλέπω πως όλα βαίνουν καλώς. Υποστηρίζει τα divx και xvid φορμάτ βίντεο καθώς και υπότιτλους str, ssa, smi. Το πρόβλημα είναι πως όταν παίζει ένα αρχείο βίντεο, φορτώνει μεν τους υπότιτλους αλλά αντί για ελληνικά γράμματα εμφανίζει αλαμπουρνέζικα. Δοκίμασα και τα τρία φορμάτ των υποτίτλων αλλά τα ίδια, οι ελληνικοί χαρακτήρες γίνονται σουαχίλι.

 

Αν κάποιος ξέρει και μπορεί ... please ... Heeeeeeelp !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για να ενσωματώσω υπότιτλους στο video και να το αναπαράγω στο στο DVD Player χρησιμοποιώ το AVIAddXSubs (δεν χρειάζεται επανακωδικοποίησή)

 

http://www.calcitapp.com/AVIAddXSub.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως οι υπότιτλοι πρέπει να είναι όχι σε ANSI μορφή (που είναι το προκαθορισμένο) αλλά σε Unicode (όπως και στο izak). Οπότε αποθήκευσε το srt αρχείο με κωδικοποίηση unicode και δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει να έχει επιλογή φίλε μου

δεν ξέρω αν είναι η ίδια περίπτωση αλλά και εμένα το dvd player έπαιζε περίεργα τους υπότιτλους και είχα χαλαστεί

έκανα ένα search και βρήκα ότι τελικά κρατώντας πατημένο για λίγο το κουμπί των υπότιτλων μου έβγαλε επιλογή μεταξύ encoding και απλά επέλεξα το σωστό και τέλος, όλα καλά

οπότε κάνε ένα search στο internet - λογικά θα είναι δημοφιλές προϊόν το συγκεκριμένο που έχεις οπότε όλο και κάπου θα βρεις ανάλογη περίπτωση - μήπως σου δίνει επιλογή για encoding, που λογικά πρέπει να έχει, για ψάξτο

αλλιώς ενσωμάτωση, απλά θα σε πρήξει μέχρι να το μάθεις το θέμα αν δεν το ξέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...