Προς το περιεχόμενο

Διασκευες κι <<Αντιγραφες>>


KOSTAS@ant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλες φορες οταν παιζω κιθαρα,και προσπαθω να βγαλω ενα κομματι που εχω στο μυαλο μου,τελικα κατι παει στραβα και τελικα βγαζω ενα αλλο! Ετσι,συγκεντρωσα διαφορες περιπτωσεις και ειπα να τις γραψω εδω,ανοιγοντας παραλληλα μια προταση να μετατραπει το συγκεκριμενο θρεντ(η να ανοιξει καινουριο) σε υπομνημα,οπου ο καθενας θα μπαινει και θα γραφει δικες του παρομοιες παρατηρησεις.Ειδα κατι συναφες που ειχε ανοιξει παλια η Χριστινα και ειναι σχετικα ανενεργο τωρα,αλλα εκει ειναι υπο τη μορφη αποριων πιο πολυ...Επισης,κανοντας την αρχη εγω,κανω μια προταση να συγκεντρωσουμε και οσο πιο πολλες διασκευες ξενων κομματιων σε ελληνικα,γιατι πολλες φορες ακουμε ωραιες μελωδιες και απορουμε <<ποιος να το 'γραψε αυτο>>,μη γνωριζοντας πως ειναι ξενο.

 

 

Και να θυμαστε:To Lime Wire ειναι γεματο ανακριβειες!

 

 

 

ΔΙΑΣΚΕΥEΣ

 

Mην Αρχιζεις ξανα-Λεωνιδας απο Way

Νιωσε το φιλι-Ασπα Τσινα απο Τorn

Φταις-Ταμτα απο Faraway

Δες Καθαρα-Μπαμπαλη απο Face a la mer

Ολα αυτα που φοβαμαι-Πρωτοψαλτη απο Ηow you remind me

Mια φωτια στην αμμο-Ροκος απο Moonlight

Συννεφα με Παντελονια απο Ηeartbeat City

SOS:ΚΟΡΥΦΟΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΔΕΛΗΒΟΡΙΑ ΑΠΟ SLOW TRAIN TOY DYLAN!!!! Στο kithara.vu δεν το ξερουν,ας τους ενημερωσει καποιος που να ειναι μελος...Και γενικα δεν το ξερουν

Xαλια-Δεληβοριας απο Invitation to the Blues

Πριν το Τελος-Παπακωνσταντινου απο Μarzo

Tι να πω-Μαχαιριτσας απο Penso a te

Seβastian-Παπακωνσταντινου απο Ομωνυμο των Harley&Rebel

O παλιατσος κι ο Ληστης-Σαββοπουλος απο Αll Along The Watchtower του Hendrix

Χερια μου αδειανα-Σαββοπουλος απο Into my Arms

Mερα Ομορφη-Σαββοπουλος απο Perfect Day

Iερουσαλημ-Νταλαρας απο Mad About You του Sting

O πυγμαχος-Καζουλης απο Ομωνυμο του Simon

Το κοριτσι του Μαη-Ολυμπιανς απο Venus

Mου χρωστας,δε σου χρωσταω απο Aimez-vous

 

 

 

OMOIOTHTEΣ

 

Το Διχτυ(Ξαρχακος)

Το Μονοπατι(Moυζακης)

 

Στων Αγγελων τα Μπουζουκια(Νικολοπουλος)

Θα ζησω ελευθερο πουλι(Χριστακης) Ιδιο σολο σχεδον,με αλλη ταχυτητα

 

Ανεμολογιο(Μικρουτσικος)

Kuro Siwo(Mικρουτσικος)

Μπουμ(Μικρουτσικος)

 

Καταρρεω(Ασιμος)

Rock Around the Clock(Elvis) Σχεδον αντιγραφη

 

Χαρμανης κι Αφραγκος(Σιδηροπουλος)

Σαν μαγεμενο το μυαλο μου(Μπαγιαντερας)

 

Ακρογιαλιες Δειλινα(Τσιτσανης)

Ο καικσης(Αποστολος Χατζηχρηστος)

 

Tι εχει και κλαιει το παιδι(Ξαρχακος)

Το Διχτυ(Ξαρχακος) Παρομοιες πενιες στην αρχη

 

Τι να την κανεις τη ζωη(Ξαρχακος)

Δυο πορτες εχει η ζωη (Καζαντζιδης)

 

Μη μου ξαναφυγεις πια(Τσιτσανης)

Τα δαχτυλιδια(Μητσακης) Οχι ιδια ακορντα,αλλα παρομοια αλληλουχια αυτων

 

Ανεμωνα(Φοιβος για Κοκοτα)

Τι ημουνα για σενανε(Ρεμος-δεν ξερω τον δημιουργο)

 

Dust In the Wind(Kansas)

Shape of my heart(Sting) Tα 2 πρωτα ακορντα ειναι ιδια,και με το ιδιο ακριβως αρπισμα!

 

Νο one like you(Scorpions)

Hurricane(Scorpions)

 

Ηοliday(Scorpions)

Still Loving You(Scorpions)

When The Smoke Is Going Down(Scorpions)

 

Pastime Paradise(Wonder)

Gangsta Paradise(Coolio)

I know what you want(M.Carey)

 

Hung Up-Madonna

Gimme-ABBA Αντεγραψαν τη μουσικη και το εκαναν γαργαρα...

 

Mια στιγμη(Αντωνης Βαρδης)

Τrouble(Coldplay) Τρελη ομοιοτητα στην εισαγωγη!

 

Σκλαβος σου για παντα(Γερμανος)

Slave to love(Roxy)

 

Gucci(Φοιβος)

In da club(50Cent)

 

Με αγαπη απο μενανε για σενανε(Καρβελας)

Χριστουγεννα Ευτυχισμενα(Φοιβος για Βανδη)

 

Come Along Now(Βανδη)

Μamy Blue(pop tops)

 

Δεν ειν'αργα(Ροδες) <<Πηγαινω με χιλια...>>

Επικινδυνα σε Θελω(Creal) Πανομοιοτυπο σολακι καπου στην αρχη

 

Hurt-Aguilera

Ουρανία-Πρωτοψαλτη (Η εισαγωγη του πρωτου ειναι η μουσικη του δευτερου)

 

Αραγε(Αντυπας)

Ξενο Οριενταλ

 

 

 

Και για φιναλε,καποιες επισημανσεις(κλασσικες ιστορικες ανακριβειες που διαιωνιζονται... )

 

1.Το περιφημο <<Να μ'αγαπας>> ΔΕΝ ειναι του Σιδηροπουλου αλλα του Ανδρεα Θωμοπουλου

2.Το <<Αγαπη που'γινες δικοπο μαχαιρι>> ΔΕΝ ειναι του Χατζιδακη αλλα του Βασιλη Τσιτσανη!!!!

3.Η μουσικη του Pulp Fiction δεν ειναι αμερικανικη αλλα ελληνικη,καθως προερχεται απο τη Μυσιρλου του Μιχαλη Πατρινου και γραφτηκε το 1927(!)

4.Το <<Χατζηκυριακειο>> η <<Αποβραδις Ξεκινησα>> ΔΕΝ ειναι του Τσιτσανη αλλα του Μπαγιαντερα-οπως και η Ψαροπουλα,που συχνα κατονομαζεται ως <<δημοτικο>> η <<νησιωτικο>>(ανωνυμου δημιουργου).Επισης,το διαχρονικο Μινορε της Αυγης ειναι του-ασημου- ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ ΚΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΤΣΙΤΣΑΝΗ!!!! O OΠΟΙΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΜΕΘΩ("ΩΧ ΑΜΑΝ"),ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΤΣΕΡΤΟΣ!!!!

5.Το πασιγνωστο <<Μες στης πολης το χαμαμ>> ειναι του επισης <<ασημου>> Ανεστη Δελια,κι οχι ολων αυτων στους οποιους ενιοτε αποδιδεται απο ασχετους

6.Η <<παξιμαδοκλεφτρα>>,την οποια διαφοροι θεωρουν πως εχει γραψει ο Μαρκος,ειναι δημιουργημα του Στελιου Κηρομυτη,ο οποιος εχει γραψει επισης το <<Βαπορακι του Μπουρνοβα>>

 

 

Eνα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο φιλο pakoulis,για τη σημαντικη συνεισφορα του σε προσθηκες και διορθωσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα ενα καινουριο της Βανδη-ηρεμο-το οποιο εχει σχεδον ιδιο σολο καποια στιγμη με ενα παλιο των Active Member.Θα επανελθω μολις θυμηθω ποιο...Ειναι gtp παντως οι ανθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Gangsta Paradise(Coolio)

Ενα που παει καπως <<Βaby you give it to me,I give it to you,you know what i want...>> που επαιζε πολυ πριν καποια χρονια,ποτε δεν εμαθα πως λεγεται τελικα

 

 

ετσι για να θυμηθουμε.. Busta Rhymes feat. Flipmode Squad & Mariah Carey - i know what you want :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εβαλες ολοκληρη τη ζωη μου σε αλλη βαση...Τοσα χρονια κοπου και ψαξιματος τωρα δικαιωνονται!(Προφανως δε θυμομουν καλα τα λογια και γι'αυτο δε μπορουσα να το βρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OMOIOTHTEΣ

 

Καποτε θα 'ρθουν(Σιδηροπουλος)

Μη με προδωσεις(Θεοδωρακης) Ειναι αντιγραφη

 

καλά είναι πρίν κατηγορήσουμε κάποιον για αντιγραφή να ελέγχουμε αυτά που λέμε

 

ο Θεοδωράκης αρχικά έγραψε το τραγούδι "κάποτε θα'ρθουν να σου πουν" σε στιχους Λευτέρη Παπαδόπουλου - μετα απο λίγο καιρό ο Παπαδόπουλος πήρε μια συνέντευξη στα ΝΕΑ απο τον Καζαντζίδη οπου ο Στέλιος κατηγορούσε τον Μίκη για διάφορα πράγματα.

 

Τότε ο Θεοδωράκης νευρίασε και έβγαλε τους στίχους του Λευτέρη απο το τραγούδι και έβαλε κάποιους άλλου του Γιάννη του αδερφού του (Μη με προδώσεις )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλιως ο Θεοδωρακης και ο Σιδηροπουλος ειχαν μεγαλη κοντρα...

Ο Παυλος εγραψε το "Μικυ ΜΑους" για να ειρωνευτει τον Θεοδωρακη

 

Με καποιες απο τις "ομοιότητες" παντως δε συμφωνω πχ με τα 2 τραγουδια των scorpions... προφανως μοιαζουν αλλα κατι τετοιο ειναι πολυ λογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλιως ο Θεοδωρακης και ο Σιδηροπουλος ειχαν μεγαλη κοντρα...

Ο Παυλος εγραψε το "Μικυ ΜΑους" για να ειρωνευτει τον Θεοδωρακη

 

έτσι είναι .. όσα δεν φτάνει η αλεπού ;);)

 

Με καποιες απο τις "ομοιότητες" παντως δε συμφωνω πχ με τα 2 τραγουδια των scorpions... προφανως μοιαζουν αλλα κατι τετοιο ειναι πολυ λογικο

 

όπως και τα 2 του Μικρούτσικου που είπε παραπανω..έλεος ... του ίδιου δημιουργού είναι .. δεν θα μοιάζουν λίγο (άσε που τα συγκεκριμένα δεν νόμιζω οτι έχουν και καμιά ιδιαίταιρη ομοιότητα ... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις μου λετε για τους στιχους-που ομολογω δε γνωριζα την ιστορια και ειναι πολυ ενδιαφερουσα-αλλα εγω αναφερομαι στη μουσικη.Και το ξαναλεω:H μουσικη στο τραγουδι του Παυλου ειναι η ιδια με αυτη στο τραγουδι του Μικη

 

Τωρα,οσο για την αλεπου και τα κρεμασταρια,δεν το αφηνουμε καλυτερα? Καλλιτεχνικα ισως να ισχυει,αλλα ανθρωπινα...σιγουρα οχι.Αλλα κολπα ο Μικης κι αλλα κολπα ο Σιδηροπουλος

 

Επειδη εγω προσωπικα-σε πεισμα πολλων αμφισβητω ΚΑΙ καλλιτεχνικα το Θεοδωρακη,περαν του οτι ειναι καθηκι στη ζωη,απλα σας λεω πως για λογους εξοικονομησης χωρου και μονο δεν ανοιξα μεσα στο πλαισιο των <<Αντιγραφων>> κουβεντα για τα τραγουδια του Μικη.Γιατι δεν θα τελειωναμε ουτε σε 1 χρονο... Ανακυκλωνει τον εαυτο του απειρες φορες,κι απλα πιανοντας το αριστερο κλιμα της εποχης πιανει κορυφη

 

Υ.Γ Παντως για μενα δεν ειναι θεμητο ΟΥΤΕ ο ιδιος ο καλλιτεχνης να αντιγραφει τον εαυτο του.(Δεν ξερω αν θυμαστε την υποθεση Ρεππα-Παπαθανασιου που επαιρναν τα σεναρια των σιριαλ που εκαναν πριν δεκαπεντε χρονια...Ε,για μενα το ιδιο ντροπη ειναι να γινεται αυτο και στη μουσικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις μου λετε για τους στιχους-που ομολογω δε γνωριζα την ιστορια και ειναι πολυ ενδιαφερουσα-αλλα εγω αναφερομαι στη μουσικη.Και το ξαναλεω:H μουσικη στο τραγουδι του Παυλου ειναι η ιδια με αυτη στο τραγουδι του Μικη

 

Μα δεν είναι του Σιδηρόπουλου το τραγούδι! Στον δίσκο (Ασυμβίβαστος) γράφει:

 

Μουσικοί: Γιώργου Θεοδωράκη

Στίχοι: Λευτέρη Παπαδόπουλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις μου λετε για τους στιχους-που ομολογω δε γνωριζα την ιστορια και ειναι πολυ ενδιαφερουσα-αλλα εγω αναφερομαι στη μουσικη.Και το ξαναλεω:H μουσικη στο τραγουδι του Παυλου ειναι η ιδια με αυτη στο τραγουδι του Μικη

 

H μουσική ΕΙΝΑΙ του Μίκη !!! ( btw το τραγούδι βρίσκεται και στον δίσκο του 1998 του Θεοδωράκη κ του Παπαδόπουλου "Σερενάτες" με ερμηνεύτρια τη Φαραντούρη)

 

Τωρα,οσο για την αλεπου και τα κρεμασταρια,δεν το αφηνουμε καλυτερα? Καλλιτεχνικα ισως να ισχυει,αλλα ανθρωπινα...σιγουρα οχι.Αλλα κολπα ο Μικης κι αλλα κολπα ο Σιδηροπουλος

 

ώπα !! τι θα πεί πιο "άνθρωπος" δηλαδη ? και πως μετράται η "ανθρωπιά" ?? βγήκε το Ανθρωπόμετρο και δεν πήρα χαμπάρι? και ποια είναι τελος πάντων τα "κόλπα" του Παύλου που είναι καλύτερα απο αυτά του Μίκη ? Μήπως η έντονη δημόσια ζωή του Θεοδωράκη τον μειώνει σε σχέση με τον "ασυμβίβαστο" και "περιθωριακό" Σιδηρόπουλο ?

 

Επειδη εγω προσωπικα-σε πεισμα πολλων αμφισβητω ΚΑΙ καλλιτεχνικα το Θεοδωρακη

και ποιός είσαι εσύ δηλαδή που θα αμφισβητήσεις έναν ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ καταξιωμένο καλλιτέχνη ? είσαι μουσικολόγος ? αν ναι τότε θέλω τεκμηρίωση !! εκτός αν θεωρείς τεκμηρίωση το

" Ανακυκλωνει τον εαυτο του απειρες φορες,κι απλα πιανοντας το αριστερο κλιμα της εποχης πιανει κορυφη "

είτε το θέλεις είτε όχι το έργο του Θεοδωράκη με άξονα το τραγούδι αλλά και την Συμφωνική μουσική είναι διεθνώς αναγνωρισμένο από συνθέτες και μουσικολόγους . και όσο για την καραμέλα πέρι αριστεράς ακόμα δεν έχω καταλάβει πως οι πολιτικές επιλογές ενός καλλιτέχνη επηρεάζουν (αυξάνουν η μειώνουν ) την καλλιτεχνική αξία του έργου του !!

 

 

περαν του οτι ειναι καθηκι στη ζωη

ωραία .. απο λάσπη άλλο τίποτα ... απο στοιχεία και αιτιολόγηση όμως ?? Αν έχεις να τον κατηγορήσεις για κάτι να μας δώσεις συγκεκριμένα περιστατικά και συγκεκριμένα ντοκουμέντα !! με το να τον βρίζεις μόνο δεν μπορούμε να σε πάρουμε στα σοβαρά

 

 

---------------------------------------------EDIT----------------------------------------------------------

 

τώρα είδα το τελευταίο σου post .. απλά αφήνω την απάντηση μου για πληροφοριακούς λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το Μικη...

Καλλιτεχνικα δεν αμφισβητω οτι ειναι απο τους μεγαλυτερους ελληνες συνθετες αλλα αμφισβητω εντονα οτι ειναι ο πρωτος,η ακομα κι ο δευτερος.Αν θες τη γνωμη μου μετα βιας πιανει την πενταδα,μετα τον Τσιτσανη,το Χατζιδακη,το Λοιζο,το Θανο Μικρουτσικο. Και φυσικα συμφωνα με τα προσωπικα μου γουστα ειναι κι αλλοι πιο πανω αλλα ισως φανει ακραιο αυτο(πχ ο Αλκινοος Ιωαννιδης πιστευω πως μεχρι το τελος της καριερας του θα εχει αφησει σημαντικοτερο εργο απο τον Μικη και ηδη το εργο του ειναι σημαντικοτατο) Επισης,υπερτιμημενο θεωρω ΚΑΙ το Σαββοπουλο,ο οποιος εχει γραψει 10 φοβερα κομματια(πχ Ζειμπεκικο),αλλα και εκατονταδες αδιαφορα. Αντιθετα,ο ασιμος και παραμερισμενος Αγγελακας,εχει κομματια πολυ καλυτερα

 

Σαν ανθρωπος τωρα:

Ηταν στη νεολαια του Μεταξα, απο οπου και ξεκινησε τη μουσικη του πορει με πατριωτικους παιανες(αν αυτο σου λεει κατι)

Συνδεθηκε στη συνεχεια με την αριστερα,ΑΝΑΔΕΙΧΘΗΚΕ απ την αριστερα αλλα κι εφαγε ξυλο στα χρονια της Χουντας-το αναγνωριζω

Επανηλθε μετα τη χουντα με το μνημειωδες <<Καραμανλης η Τανκς>>(αν εισαι νεοδημοκρατης ισως σου αρεσει αλλα εμενα καθολου)

Ακολουθησε πορεια απολυτου κυριαρχου στα καλλιτεχνικα δρωμενα,δημιουργωντας μια ατυπη κλικα προωθησης αυτων με τα κοκκινα λαβαρα και τις κραυγες,και θαψιματος των κομματικα ουδετερων και μετριοπαθων-ως σημερα εχει καθιερωθει οτι αμα δεν τραγουδησεις και σε ενα φεστιβαλ ΚΝΕ,δυσκολα τα πραγματα..Περιττο να μιλησω για το συστημα Νταλαρας-Παπακωνσταντινου-Αλεξιου,πνευματικα παιδια οι 2 πρωτοι του Μικη και η τριτη του μακαριτη του Λοιζου-που εχουν εξουσιασει αυτο που λεμε εντεχνο εδω και 30 χρονια,σα φεουδαρχες

Συνεχιζει να κανει ενα σωρο ατυχεις δηλωσεις(που μπλεκουν αριστερες ιδεες με διαφορες πατριωτικες καραμελες και ελληνορθοδοξα μανιφεστα,βλεπε προσφατες αγαπες και γλειψιματα με Χριστοδουλο ) και τοποθετησεις σε πολιτικα ζητηματα καθ'ολη τη διαρκεια της Μεταπολιτευσης,στις οποιες κανενας δεν τολμαει να φερει αντιρρησεις

Και,αποκορυφωμα της μεγαλομανιας του:Γινεται και υπουργος ανευ χαρτοφυλακιου(!) σε μια πολυ σκοτεινη και κακη εποχη για την Ελλαδα,οπου οι πραγματικοι αριστεροι το καλυτερο που ειχαν να κανουν ηταν να σωπασουν και να απομακρυνθουν απο τη σαπιλα που επικρατουσε...

 

Αυτα ειναι μονο μερικα απο τα σημεια που μπορω να σου επισημανω ενδεικτικα.Υπαρχουν κι ααααααλλα πολλα,που εχουν να μνημονευουν οι παλιοτεροι απο τα εργα και τις ημερες του Ελληνορθοδοξου Εθνικου μας Συνθετη(συμφωνα με την κορη του <<Ο καλυτερος στον κοσμο...>>),αλλα δεν ειμαι σε θεση να τα γνωριζω ολα. Τωρα απο κει και περα ειναι και θεμα πως το βλεπει κανεις.Πχ εγω γελασα ακουγοντας την οργη του Θεοδωρακη για τα προσφατα γεγονοτα του φυλακιου του αγνωστου στρατιωτη,αλλα και βλεποντας τα καολλητηλικια του με τους παπαδες,πραγμα που με κανει να μπορω να τον χαρακτηρισω και <<καθηκι>>.Αν εσυ συμφωνεις με αυτα,εχεις καθε δικαιωμα να εχεις αλλη γνωμη.

 

Παντως,ειτε τον συμπαθεις ειτε οχι,για ενα πραγμα πρεπει να συμφωνησεις μαζι μου φιλε μου:Αμετροεπης και ιδεολογικα ασυνεπης ειναι και ηταν παντοτε ο συγκεκριμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...