Προς το περιεχόμενο

Διασκευες κι <<Αντιγραφες>>


KOSTAS@ant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή το θέμα χωράει μεγάλη συζήτηση μια απο αυτές τις μέρες μόλις βρώ χρόνο θα σου απαντήσω ...

 

Στειλε pm αν θες,γιατι και εχουμε ξεφυγει απο το αρχικο θεμα,και μπορει να μην το δω αν απαντησεις εδω μεσα,και συμφωνω πως χωραει πολυ κουβεντα το ζητημα αρα πιθανον να το παρατραβηξουμε στο τελος και να γραψουμε και πραγματα που δεν ενδιαφερουν τους αλλους χρηστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδή αναφέρθηκε και ο Σαββόπουλος, έχω την εντύπωση ότι όπου δανείζεται μουσική από άλλον το αναφέρει ρητά και κατηγορηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδή αναφέρθηκε και ο Σαββόπουλος, έχω την εντύπωση ότι όπου δανείζεται μουσική από άλλον το αναφέρει ρητά και κατηγορηματικά.

 

εγω δεν ειπα πως τον θεωρω υπερεκτιμημενο επειδη πιστευω πως αντιγραφει πραγματα,απλα δε μου αρεσει και πολυ η δουλεια του.Οσο τωρα γι'αυτο που λες:Στο δισκο που ειχε κανει με διασκευες ξενων κομματιων(πχ το Perfect Day του Lou Reed) φυσικα και τους ειχε αναφερει τους δημιουργους.Αλλα παλιοτερα-στα πρωτα του βηματα-ειχε κανει και διασκευες ξενων κομματιων χωρις να αναφερει το συνθετη.Ας πουμε στο <<Χερια Μου Αδειανα>>.Προφανως το εκανε ετσι λογω αφραγκιας,που δεν του επετρεπε να πληρωνει δικαιωματα...ΑΛΛΑ ας μην ξεχναμε και τη διαχρονικη του ταυτιση με τον Dylan,η οποια δεν αποτυπωνοταν απαραιτητα με μια ακριβη αντιγραφη τραγουδιου απ αυτον,αλλα με μια γενικη-διαχυτη ομοιοτητα στο στυλ μουσικης. Και ομοιοτητα ακομη και στην ιδεολογικη διαδρομη του Dylan,δηλ απο τα νελαιιστικα και αντιεξουσιαστικα, στα πιο νοσταλγικα και θρησκευτικα μετα,και στην παραδοση κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...