Προς το περιεχόμενο

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΔΗΛΩΤΗ


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λιγο ανεβηκαν (αναλογως με τα Micro$$$oft Frameworks) οι πρωτες demo εκδοσεις.

Θελω να μου πειτε αν χρειαζονται περισσοτερες επιλογες.

Μονο τα radiobuttons των γλωσσων παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπεθερε :-D θελω να το τρεξεις για να δουμε αν σου βγαινουν οι επιλογες.

Ξεκιναει σωστα ή τζιφος?

Επισης θα ηθελα τις γνωμες σας για τις επιλογες.

Η Δηλωτη παιζεται με εξι φυλλα αλλα σπανιως παιζεται και με 4.

Τεσπα θελετε να ειναι κι οι δυο επιλογες μεσα (περισσοτερος κοπος) ή μονο με 6 (λιγοτερος κοπος).

Την Κολιτσινα μην ξεχασεις να ποσταρεις (εχω κι αλλο θρεντ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ τοτε. Aλλες παρατηρησεις με τα προηγουμενα που εγραψα?

Σχετικα με το αγγλικο ονομα (αποδοση μπορεις να πεις) τη βαφτισα Announcement γιατι καπως ετσι θα αντικατροπτιστει προς τους ελαχιστους ξενους που θα την κατεβαζουν η εννοια της λεξης Δηλωτη. Ετσι μου ηρθε στο μυαλο αφου οταν δηλωνεις κατι ε δεν το ανακοινωνεις και κατα καποιον τροπο "Ρε μπαρμπα εχω 9 πανω μου κολλαω το 3 με το 6 LOL)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκιναει κανονικα,τωρα σχετικα με τα φυλλα δεν μπορω να βοηθησω,δεν ξερω!

 

εμενα ο τιτλος παντως δεν μ'αρεσει,αλλα αντε να το μεταφρασεις κιολας!αλλα και το declaration δεν μου κανει κουκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα σχετικα με τα φυλλα δεν μπορω να βοηθησω,δεν ξερω!
Εννοω στην περιοχη σου ή οι αλλοι που ξερεις παιζουν Δηλωτη με 6 φυλλα ή με 4???

Γιατι κι εγω απο οτι ξερω με 6 παιζεται. Ας μιλησουν κι οι αλλοι.

 

εμενα ο τιτλος παντως δεν μ'αρεσει,αλλα αντε να το μεταφρασεις κιολας!
Αν εχεις καποιον αλλο ορο να αποδωθει η λεξη Δηλωτη ευσπροσδεκτα ανεφερε τον!

 

αλλα και το declaration δεν μου κανει κουκου...
Δεν καταλαβα τι θες/εννοεις ακριβως?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το declaration ακουγεται περισσοτερο επιστιμονικο/κοινωνικος ορος (aka δηλωση) και μονο το παιγνιο με της καρτες δεν σημαινει, ετυμολογικα-σημασιολογικα.

Στο χωριο μου το παιζουμε με 6 χαρτια.

 

..ποια δηλωτη ρε παιδια, ας παιξουμε λιγο στουκι η λιγο μπλακτζαγκ να φερνουν βολτες τα ευρω πανω στο τραπεζι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω στην περιοχη σου ή οι αλλοι που ξερεις παιζουν Δηλωτη με 6 φυλλα ή με 4???

Γιατι κι εγω απο οτι ξερω με 6 παιζεται. Ας μιλησουν κι οι αλλοι.

 

Αν εχεις καποιον αλλο ορο να αποδωθει η λεξη Δηλωτη ευσπροσδεκτα ανεφερε τον!

 

Δεν καταλαβα τι θες/εννοεις ακριβως?

 

λοιπον,επειτα απο συμβουλιο των πατρινων,σε μας εδω παιζεται με 6 φυλλα!

ναι οντως το declaration δεν ειναι ονομα για παιχνιδι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τοτε παμε σε 6 μονο φυλλα οποτε γλυτωνω κι απο προσθετο @@προγραμματισμο. Βεβαια στην περιπτωση που παιζουν 3 (σπανια περιπτωση συνηθως 2 ή 4 παιζουν) τοτε στους πρωτους 2 γυρους μοιραζονται απο 6 στον καθενα και 4 στον τελευταιο γυρο.

Καλως με τα σχολια περι declaration θα δουμε αν υπαρχουν αλλες προτασεις για να το βαφτισουμε ειδαλλως θα μεινει ως Announcement. Μπορει να ειμαι εγω ο δημιουργος αλλα νονοι θα γινουμε ολοι μας!

λοιπον,επειτα απο συμβουλιο των πατρινων
Στην Πατρα σπουδαζα καμποσα χρονια....
..ποια δηλωτη ρε παιδια, ας παιξουμε λιγο στουκι η λιγο μπλακτζαγκ να φερνουν βολτες τα ευρω πανω στο τραπεζι..
Δεν τα ξερω αυτα τα χαρτοπαιγνια ο Γερος μου με εχει πρηξει να μαθω Πρεφα αλλα δεν εχω ορεξη/χρονο.

Τελος παντων ας υλοποιηθουν τα βασικα (Φαντης σχεδον ετοιμος) και μετα Κολιτσινα/Δηλωτη και βλεπουμε.

Μη νομιζεις ομως οτι και με τη Δηλωτη δε μπορουν να σου παρουν το σωβρακο (κι ας ειναι χ**μενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μια και δεν υπηρξαν αντιδρασεις ψαχνοντας στο πρωτο κι απο τα καλυτερα λεξικα που κυκλοφορησαν (Δ. Σταυροπουλου) η λεξη declaration αντικατοπτριζει οσο γινεται περισσοτερο την εννοια της λεξης Δηλωτη.

Για τα 4 φυλλα ρωτησα κι αλλους στα καφενεια και μου ειπαν οτι με 6 παιζεται.

Το εκανα ομως ερωτηση διοτι:

 

post-34518-129062957737_thumb.jpg

 

υποστηριζει κατι τετοιο.

 

Η πρωτη beta edition ειναι γεγονος!

Βεβαια δε μπορειτε να δηλωνετε ακομη φυλλα LOL μοιαζει με ΦαντοΚολιτσινα κατα καποιον τροπο.

Ομως πεφτουν ξερες!

 

Εδω εχω αντιρρησεις και παλι:

 

post-34518-129062958344_thumb.jpg

 

Διοτι αν ας πουμε υπαρχουν κατω 3 Παππαδες (πες οτι ετυχε μετα το μοιρασμα ή εχει επιλεχθει η επιλογη μη υποχρεωτικοι) τοτε ριχνοντας τον 4 σουφρωνονται ολοι (σκουπα).

Αλλιως αν παιρνεις μονον τον εναν απο τους 3 --> @@ δεν προκειται να γινει ξερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ιδου ο κωδικας κιολας:

 

post-34518-129062958346_thumb.png

 

ΜπαρμπαΓιωργης οψιον!

 

post-34518-129062958374_thumb.png

 

Το καλοκαιρι που μας περασε (και ταλαιπωρηθηκαμε απο τις πυρκαγιες και τους ανελεητους καυσωνες) επαιζα με το μπαρμπαΓιωργη Δηλωτη σχεδον καθε μερα στο καφενειο.

Αλλα που να παρει δεν μπορουσα να τον κερδισω!

Το πολυ 1-2 φορες στις 10 παρτιδες που παιζαμε και παντα χωρις μεγαλη διαφορα!

Ο λογος ηταν διοτι ο μπαρμπαΓιωργης εκλεβε ακομη και του αγιου τα ματια!

Π.χ. κατω ηταν Ασσος και 3 καρο οποτε αν ο μπαρμπαΓιωργης ειχε 2 επανω του τα βουταγε ολα τα φυλλα με γρηγορη κινηση.

Οποτε και να του ελεγες τι πηρες σου εδειχνε "Να πηρα ασσο και 2 ριχνοντας 3" LOL...

Kαλα δε συζηταω οτι με το 10 καλο σουφρωνε 8 + Ασσο ή 7 + 4 παλι ριχνοντας το γρηγορα.

Η αμα στριμωχνοτανε σουφρωνε οποιο αλλο φυλλο και μετα εγω απορουσα πως στο διαολο αφου εχουν περασει 4 εννιαρια μου κανει ξερη με 9 τι κωλοτραπουλα λαδωμενη ειναι???

Ωσπου μια μερα εκει που μετραγαμε τα φυλλα (ενω ειχα 30 κι αυτος 22) μου λεει:

"Μετρα ποντους εγω φυλλα" κι η καταμετρηση εδειξε οτι κοπηκανε (δηλαδη 26 εκαστος).

"Ρε μπαρμπα του λεω πως κοπηκανε εγω εχω παρει μπολικα", "ε για μετρησε τα μου λεει μπορει να εκανα λαθος!!!".

Απο τοτε και μετα τον αρχισα να τον ψυλιαζομαι!!

Ωσπου μια μερα ριχνει το 10 καλο (με γρηγορη κινηση) και βουταει 9 σπαθι!

Αλλα ειχα παντοτε τα ματια μου οχι 14 αλλα 64!

"Επ του λεω ετσι παιζεις??" "οχι εχω καταρρακτη και δε βλεπω καλα" μου λεει "αστα μπαρμπα για να ερθει κανενα μ**νι και να σηκωσει το φουστανι θα το δεις κι ας καθετε 1 χιλιομετρο περα"....

Οποτε εις τιμην του μπαρμπαΓιωργη θα μπει μια επιλογη στην επομενη εκδοση οπου θα σας κλεβει ο Η/Υ οπως ο μπαρμπαΓιωργης!

Σε μηδεν επιπεδο προφανως δε θα κλεβει.

Αλλα οσο θα ανεβαζετε τη μπαρα αμφιβαλλω αν τον νικησετε!

 

ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΗΛΩΤΗ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε είμαι κι εγώ παίχτης δηλωτής αρκετά χρόνια και θεωρώ από τις νίκες μου ότι είμαι καλούτσικος, σου λέω λοιπόν ότι το παιχνίδι με 4 κάρτες πρώτη φορά το ακούω, επίσης ενίσταμαι και στο θέμα του κλεψίματος γιατί το να δυσκολεύει το level δεν σημαίνει ότι πρέπει να κερδίζουμε κλέβοντας. Άλλωστε τι παράδειγμα θα δώσουμε στα παιδιά που θα παίξουν το παιχνίδι αυτό.

Ήθελα να προσθέσω ακόμη ότι κατά την διάρκεια του παιχνιδιού αν υπάρχει π.χ μια ντάμα κάτω και εσύ έχεις 2 στα χεριά δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις την πρώτη εφόσον υπάρχει και η δεύτερη και μπορείς με την δεύτερη ντάμα να πάρεις μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρεφα ειναι απλα ο Βασιλιας ισως μονο το bridge την ξεπερναει το οποιο θελω να μαθω

 

Δηλωτη με 3 ατομα δεν εχω παιξει ποτε παντως δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρεφα ειναι απλα ο Βασιλιας
Ο Γερος μου ξερει αλλα πηγα να τον ρωτησω να μου πει τα βασικα και γιναμε οπως ο Κωνστανταρας με τους γιους του. Πρεπει να βρω αλλου πληροφοριες!

 

Δηλωτη με 3 ατομα δεν εχω παιξει ποτε παντως δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο
Βασικα δεν εχεις αδικο γιατι αφου μοιραζονται 6 φυλλα στον καθε παικτη και 4 στην τσοχα τοτε δε βγαινει.

Εκτος κι αν ο καθε παικτης παρει απο 4 αλλα καπου @@ζεται το παιχνιδι.

Γιαυτο το εκοψα αυτο το οption thanks ολους σας για τις υποδειξεις διοτι δεν εχει νοημα να φτιαξω κατι μονο για εμενα ο ποθος μου ειναι να παιζετε ολοι σας!

 

και στο θέμα του κλεψίματος γιατί το να δυσκολεύει το level δεν σημαίνει ότι πρέπει να κερδίζουμε κλέβοντας.
Χμ εδω με μπερδεψες!

Ειμαι και πολυ κουρασμενος γιατι ελιωσα τουτες τις μερες στον Η/Υ!

Αν το επιπεδο μπαρμπαΓιωργη ειναι μηδεν τοτε ο Η/Υ δεν σας κλεβει.

Αν το βαλετε στο 1 θα σας κλεβει λιγο, στο 2 ακομη περισσοτερο κι ουτω καθεξης.

Δηλαδη με αλλα λογια εσεις δεν προκειται να κλεψετε τον Η/Υ (εκτος κι αν πατε και πειραζετε το UPS.ini βαζοντας μεγαλο σκορ) ο Η/Υ θα σας κλεβει (αν το επιθυμειτε φυσικα).

Επαναλαμβανω οτι δεν ισχυει σε αυτη την πρωτη beta που εχετε ειπα στην 1.1 θα ενσωματωθει.

Την εβαλα αυτη την επιλογη LOL γιατι χθες που σκεφτομουνα το μπαρμπαΓιωργη ειχα λιωσει στο γελιο ε γιατι να μην εχει κι αρβαλα το παιχνιδι????

 

Ήθελα να προσθέσω ακόμη ότι κατά την διάρκεια του παιχνιδιού αν υπάρχει π.χ μια ντάμα κάτω και εσύ έχεις 2 στα χεριά δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις την πρώτη εφόσον υπάρχει και η δεύτερη και μπορείς με την δεύτερη ντάμα να πάρεις μια.
Γιαυτο κι εγω εβαλα την επιλογη --> Παππαδες υποχρεωτικοι στην κεντρικη φορμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...