Προς το περιεχόμενο

Home-made ir receiver. Για να δούμε...


frenzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν πρώτα απ' όλα χρόνια πολλά σε όλους. Προσπάθησα το καλοκαίρι να φτιάξω το παρακάτω receiver αλλά δεν κατάφερα πολλά. Επειδή αναφέρθηκε σε άλλο τοπικ είπα να το βγάλω στο ινσομνια μήπως όλοι μαζί καταφέρουμε κάτι καλύτερο.

 

Το σχέδιο είναι απλό και είναι το μόνο που βρήκα το οποίο δεν χρειάζεται microcontroller γιατί μετά πρέπει να προγραμματίσεις το microcontroller και αυτά προγραμματίζονται μόνο μια φορά και γενικά δεν θα ήξερα από που να αρχίσω με κάτι τέτοιο.

 

Αυτό όμως είναι πραγματικά απλό, συνδέεται σε σειριακή (εγώ το σύνδεσα κατευθείαν πάνω στο header της μητρικής), τα υλικά κοστίζουν γύρω στα 8 ευρώ και δουλεύει (υποτίθεται) με όλα τα τηλεκοντρολ από τηλεοράσεις ή βίντεο. Το software για linux είναι το lirc και για win είναι το winlirc. To link της κατασκευής είναι εδώ

 

Αυτό είναι το σχέδιο:irschematicrz8.png

 

Τα υλικά στα γρήγορα:

-πράσινο το ir "μάτι". Λέει tsop1738 αλλά όλα τα ματάκια σε αυτή τη λίστα κάνουν.

-γαλάζιο capacitor 4.7 μικροφαραντ

-γκρι regulator 78L05

-ροζ αντίσταση 4.7ΚΩμ (νομίζω , resistance calculator εδώ

-κόκκινο δίοδος 1Ν4148

 

τα πινς τώρα:

Στο μάτι από κάτω προς τα πάνω έχουμε γη, data, τάση

Στο regulator από αριστερά προς δεξιά έξοδος,γη,είσοδος

Και στη σειριακή 1 DCD, 7 RTS, 5 Ground

 

Από αυτά το πιο δύσκολο είναι το μάτι, κοστίζει 6 ευρώ (μου τον πιάσανε νομίζω :-)) βρήκα ένα δε θυμάμαι partNo και ξήλωσα κι ένα 1730 από μια τηλεόραση που είχα (χαλασμένη έτσι; :P). Τα δοκίμασα και τα δύο χωρίς τύχη.

 

Όποιος δοκιμάσει ή ξέρει κάτι παραπάνω σε ηλεκτρονικά (το 99,9% του πληθυσμού δηλαδή) ας το μοιραστεί εδώ...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις οτι τα Led (μάτι) είναι δίοδοι έτσι έβαλες σωστά άνοδο με κάθοδο ? όταν πέρασες το λογισμικό το είδε η δεν το έβλεπε καθόλου ? τα πιν στην σειριακή είναι σωστά απο ότι βλέπω, η σειριακή είναι enable από το bios ? δεν έχω διάτρητη πλακέτα τώρα αλλιώς θα το έσιαχνα και εγώ να δω γιατί δεν σου πάει καλά

 

βγάλε όλο το κύκλωμα μια καλή φωτογραφία και από πάνω και από κάτω να το δούμε τα υλικά σου είναι καλά λειτουργούν σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις οτι τα Led (μάτι) είναι δίοδοι έτσι έβαλες σωστά άνοδο με κάθοδο ? όταν πέρασες το λογισμικό το είδε η δεν το έβλεπε καθόλου ? τα πιν στην σειριακή είναι σωστά απο ότι βλέπω, η σειριακή είναι enable από το bios ? δεν έχω διάτρητη πλακέτα τώρα αλλιώς θα το έσιαχνα και εγώ να δω γιατί δεν σου πάει καλά

 

βγάλε όλο το κύκλωμα μια καλή φωτογραφία και από πάνω και από κάτω να το δούμε τα υλικά σου είναι καλά λειτουργούν σωστά ?

 

-Άνοδο με κάθοδο στο led τι εννοείς; το data και την τάση;

 

-Το λογισμικό ίσως να το είδε αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί πέρασα driver για τη σειριακή οπότε ίσως να είδε αυτή μόνο. Μου έβγαζε serial port receiver high found (linux) ή κάτι τέτοιο. Στο software όμως που θα έπρεπε με τα κουμπιά του τηλεκοντρολ να βγάζει σκουπίδια σε κάθε πάτημα δεν έβγαζε τίποτα.(4 διαφορετικά κοντρολ στη δοκιμή)

 

- ναι ήταν enabled το τσέκαρα κι εγω 20 φορές :-)

 

-τα υλικά τα πήρα καινούργια. Μόνο to capacitor ήταν διαφορετικό (νομίζω 25άρι) αλλά ο ηλεκτρονικός που τα πήρα μου είπε πως δεν θα έχω πρόβλημα. Αυτό που δεν ξέρω είναι μήπως στην κόλληση παραζέσταινα το ματι και το έκαιγα... Δεν ξέρω κι όλας η αντοχή τους λέει στην κόλληση είναι στο 1mm από το περίβλημα εγώ το καιγα στα 10 περίπου.

 

(φωτο ακολουθεί)

irrecey4.jpg

Αυτή είναι η δεύτερη - τα έχω απλώσει στην πλακέτα ώστε να έχω χώρο για να κάνω αλλαγές αν χρειαστεί

εδώ η αντίσταση είναι συνδεδεμένη με την τάση πριν την είχα κανονικά οπως στι διάγραμμα αλλά κάπου είχα διαβάσει να το δοκιμάσω κι έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Άνοδο με κάθοδο στο led τι εννοείς; το data και την τάση;

η τάση στο λεδ το + και - να είναι σωστά πολωμένο

 

ο λογισμικό ίσως να το είδε αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί πέρασα driver για τη σειριακή οπότε ίσως να είδε αυτή μόνο. Μου έβγαζε serial port receiver high found (linux) ή κάτι τέτοιο. Στο software όμως που θα έπρεπε με τα κουμπιά του τηλεκοντρολ να βγάζει σκουπίδια σε κάθε πάτημα δεν έβγαζε τίποτα.(4 διαφορετικά κοντρολ στη δοκιμή)

 

εδώ παίζει να μην μπορεί να παίξει το κύκλωμα με όλα τα κοντρόλ βρές κάποιο που συντονίζει με διάφορες tv και κάνε τις δοκιμές

 

για τον πυκνωτή δεν έχεις πρόβλημα να είναι παραπάνω volt λιγότερα αν είναι θα είχες πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιό αλλά φοβερό project θα βρεις εδώ http://www.cesko.host.sk/index.php

 

Υπάρχει το απλό με φωρατή περιβάλλουσας για σειριακή http://www.cesko.host.sk/girderplugin.htm

 

Υπάρχει και το πιο νέο με avr σε usb

http://www.cesko.host.sk/IgorPlugUSB/IgorPlug-USB%20(AVR)_eng.htm

 

Και τα δύο δοκιμασμένα. Με εξυπηρέτησαν για πολλά χρόνια.

 

συνδέεται σε σειριακή (εγώ το σύνδεσα κατευθείαν πάνω στο header της μητρικής), τα υλικά κοστίζουν γύρω στα 8 ευρώ και δουλεύει (υποτίθεται) με όλα τα τηλεκοντρολ από τηλεοράσεις ή βίντεο.

 

Παράτα το header της mobo και συνδεσέ το σε σειριακή.

Κάθε δέκτης δουλεύει σε συγκεκριμένη περιοχή συχνοτήτων. Άρα με κάποια τηλεκοντρόλ θα σου δουλεύει τέλεια, με κάποια άλλα μέτρια, και με άλλα καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω εξετάσει την ορθότητα του σχεδίου, θα ήθελα να σημειώσω ότι οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές έχουν πολικότητα (+/-) και πρέπει να προσέξεις να βάλεις το (-) στο ποδαράκι 5 της σειριακής.

 

Επίσης το 1738 έχει βασική συχνότητα τα 38 kHz, δηλαδή και το remote control που θα του στέλνει τα infrared σήματα θα πρέπει κι αυτό να έχει βασική συχνότητα τα 38 kHz.

Αν το δικό σου έχει άλλη τότε διάλεξε άλλο 17χχ. Τα χχ δηλώνουν αυτή τη συχνότητα.

 

Τέλος θα πρέπει να εξετάσεις την τάση στο ποδαράκι 7 της σειριακής με ένα πολύμετρο έχοντας το κύκλωμά σου τοποθετημένο επάνω και το πρόγραμμα ελέγχου ενεργό (το οποίο δίνει σήμα 1 στο ποδαράκι 7). Θα πρέπει να είναι το λιγότερο 7,8 Volt για να λειτουργήσει το 7805 μαζί με την 1Ν4148.

 

Αν έχεις και πάλι πρόβλημα κάνε ξανά post να βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράτα το header της mobo και συνδεσέ το σε σειριακή.

 

Το header για τη σειριακή είναι...

 

τα links θα τα κοιτάξω ευχαριστώ:-)

 

Vatos το ένα κοντρολ ήταν universal.

 

agrb ναι αυτά είχα καταλάβει κι εγώ για τις συχνότητες. Τώρα τα 7.8 volt νομίζω δε χρειάζεται να τα μετρήσω αφού το header thw μητρικής δίνει 9 σε όλες τις σειριακές/μητρικές έτσι δεν είναι;

 

Anyway ευχαριστώ πολύ παιδιά θα δοκιμάσω πάλι με καινούργια υλικά μήπως υπήρξε καμία αστοχία και θα σας πω. Τα ματακια είναι δυσεύρετα. Έχει RadioShack στο Mall ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Τώρα τα 7.8 volt νομίζω δε χρειάζεται να τα μετρήσω αφού το header thw μητρικής δίνει 9 σε όλες τις σειριακές/μητρικές έτσι δεν είναι;

...

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος. Καλύτερα να μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι τόσο σίγουρος. Καλύτερα να μετρήσεις.

 

will do then!:-) Kαι αυτή τη φορά θα δοκιμάσω σε windows πρώτα για να είμαι τουλάχιστον σίγουρος από software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...