Προς το περιεχόμενο

HP Pavilion-WebCam Problem!!!


theoninio7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα πριν ενα μηνα τον HP PAVILION dv6000.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα υπαρχει ενα προβληματακι.Η καμερα οταν τρεχω το QuickPlay μερικες φορες παιζει αλλες οχι...Εν τω μεταξυ το μονο προγραμμα που εχω αφαιρεσει ειναι το Roxio.Μηπως φταιει αυτο???Παιδια τα φωτα σας γιατι ειναι εκνευριστικο να κανει μονο μετα απο restart και αν...Περιμενω απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω pavilion αλλά το dv6520ea κι αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

Βέβαια το πρόβλημα ειναι γενικό και δεν αφορά μονο το quickplay αλλά την προσβαση γενικα στην webcam μιας και τα windows θεωρουν οτι χρησιμοποιείται απο κάποιο πρόγραμμα (ποιό όμως;) και συνεπώς δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιείται η κάμερα απο πολλά προγράμματα ταυτόχρονα.

Είχα επικοινωνίσει με την HP τόσο με email όσο και με live chat και μου είπαν πως το πρόβλημα αυτό είναι θέμα vista.

Αμφιβάλω βέβαια... πιστεύω πως αυτό είναι θέμα λογισμικού HP.

Το ζήτημα όμως είναι πως κάθε φορά που ανοίγω το laptop και θέλω να κάνω video conference είτε στο msn, skype, yahoo θα πρέπει είτε να κάνω restart και να ξανα προσπαθήσω (που συνήθως μετα απο restart ανοίγει η καμερα) είτε να σταυρώσω τα δάχτυλα και με αρκετή τύχη να μου ανοίξει η κάμερα αμέσως.

 

Με μια αναζήτηση στο google βρήκα αρκετές "λύσεις" με driver κτλ κτλ αλλά ότι κι αν προσπάθησα δεν είχε καλό αποτέλεσμα.

Μάλιστα αναγκάστηκα να κάνω rescue στο laptop γιατι δεν μου αναγνώριζε το εσωτερικό modem (κουφό!)

 

Έστειλα email στην εταιρία κι αναφέρω το πρόβλημα με την κάμερα αλλά ένα email είναι κανενα email. Θα πρέπει να στείλουν κι άλλοι για να το λάβουν σοβαρά ως εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ έχω το HP Pavilion dv6000, μοντέλο dv6388ea.

Το έχω 8 μήνες χωρίς κάποιο πρόβλημα στη web-camera.

Δεν δοκιμάζετε μια επανεγκατάσταση των drivers της web-camera με το HP Recovery Manager?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τό ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Το laptop μου είναι ένα pavilion tx1205us (δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα, το πήρα από Detroit τον Νοέμβρη). Όταν μίλησα με HP στην αμερική μου είπανε πως γνωρίσουν το πρόβλημα και ειναι θέμα Vista. βέβαια όταν του είπα του φλώρου πώς μάλλον τα vista δεν έχουν σχέση αλλά αυτές οι κακογραμμένες εφαρμογές σας που γεμίσατε το laptop με παπαριές (χργσιμοποίησα τον όρο crapware) άρχισε να κομπιάζει...

Το πρόβλημα βέβαια δεν άλλαξε σε τίποτε μετά από 3 μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ πρόβλημα με το 6541ev. Η λύση είναι να βάλετε το driver της Acer. Ακούγεται κουφό αλλά δουλεύει τέλεια...

 

info: http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=149463

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...