Προς το περιεχόμενο

lumix fx12,olympus mju 820 ή canon ix75


mihalisgolf13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους και καλές γιορτές. Θ α ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γιατι θέλω να αγοράσω μία από τις ανωτέρω μηχανές. Η sony w1 που είχα μου χάλασε πρόσφατα. Ήμουν πολύ ικανοποιημένος από τις φώτο που έβγαζε, αλλά είχε έρθει ηώρα της. Π εριμένω τη γνώμη σας για αυτές τις μηχανές ή για κάποια άλλη που έχετε να προτείνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος δεν σου απαντα σημαινει οτι δεν ξερει απλα τα συγκεκριμενα μοντελα. Δεν χρειαζεται να γραφεις 10 φορες το ιδιο πραγμα και να γινεσαι ειρωνικος.

Τελοσπαντων κοιτα στο dpreview.com εχει πολλα reviews και ειναι απο τα καλυτερα sites για φωτογραφια..

Κοιτα και στα avclub.gr και avsite.gr για μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη αν θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος δεν σου απαντα σημαινει οτι δεν ξερει απλα τα συγκεκριμενα μοντελα. Δεν χρειαζεται να γραφεις 10 φορες το ιδιο πραγμα και να γινεσαι ειρωνικος.

Τελοσπαντων κοιτα στο dpreview.com εχει πολλα reviews και ειναι απο τα καλυτερα sites για φωτογραφια..

Κοιτα και στα avclub.gr και avsite.gr για μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη αν θες..

Οκ.Δηλαδή να βγάλω το συμπερασμα οτι κανεις δεν εχει καποια απο αυτες τις φωτογραφικες μηχανες και δεν τις ξερει και κανεις.Σιγουρα.Δεν ειναι η προθεση μου να φανω ειρωνικος,απλως ζητησα μια γνωμη για τις μηχανες που αναφερω.Δεν πειραζει,τωρα το επιασα το νοημα.Θα ψαξω απο ριβιους και απο ξενα Φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως το ζητουμενο μου ειναι να βρω μια μηχανη γυρω στα 200ευρω και να εχει και καλο βιντεο.Στην Κανον σκεφτομαι να παω,αλλα ειναι ακριβη για αυτο θελω να ειμαι σιγουρος οτι ειναι καλη και αξιοπιστη.Επισης εχει πολυ μεγαλη οθονη,οποτε δεν ξερω πως θα τα πηγαινει η μπαταρια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κάτω απο 200 ευρώ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ την FUJI F40, η μόνη μικρή στην αγορά με αξιοπρεπή φωτογραφία σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Τις άλλες απλά ξέχνα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κάτω απο 200 ευρώ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ την FUJI F40, η μόνη μικρή στην αγορά με αξιοπρεπή φωτογραφία σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Τις άλλες απλά ξέχνα της

Την κοιταξα σε καποια σαιτ.Καλή φαινεται και σε χαμηλη τιμη.Σε ασημι μονο διατιθεται?Την ειδα σο πικςμανια και σε τιτανιο,αλλα εκανε πολυ περισσοτερα λεφτα.Παντως στη χαμηλη τιμη της,μονο κατι πανασονικ εχω βρει.οπως την εφεξ12 που αναφερω.Να προτιμησω τι φουτζι?Χρονοδιακοπτη εχει(?)και καλο βιντεο σε οχι τελειο φωτισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FujiFilm f51fd ... Δεν Παλεύται ... ¨)

Και που την βρισκουμε αυτη τη μηχανη φιλε μου?Σε οσα eshops εψαξα,μονο φ50 βρισκω,φ51 οχι.Σιγουρα φ51 εννοεις εσυ(?),αν εχεις κανα λινκ για τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FujiFilm f51fd ... Δεν Παλεύται ... ¨)
Αν παλεύεται λέει...

Δυστυχώς με αυτή τη μηχανή (μάλλον την F50 εννοείς γιατί F51 δεν υπάρχει) η Fuji γκρέμισε ότι έχτιζε τόσα χρόνια με το SuperCCD. Φαίνεται ότι το να ακολουθήσει τον χορό των megapixels ήταν πιό σημαντικό από το να διατηρήσει την παράδοση που είχε δημιουργήσει με τους μεγάλους και καθαρούς από θόρυβο αισθητήρες (μεγάλο αισθητήρα έχει και η F50, αλλά τα 12megapixels είναι πάρα πολλά ακόμα και για αυτόν).

 

+1 για την F40. Μπορεί και αυτή να μην είναι τόσο καλή όσο οι παλιότερες Fuji, αλλά σε σχέση με τον ανταγωνισμό τα καταφέρνει πολύ καλά.

Εμένα μου άρεσε το μπλε, αλλά ο Κατερέλος είχε μόνο την ασημί και δε θα έδινα 100? παραπάνω για να την πάρω από το eshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτές που έγραψες στην αρχή βγάλε έξω την Olympus. Ενώ είναι γερή κατασκευή, είναι απελπιστικά αργή και η επαφή της με τον τοίχο (που θα την πατάξεις εσύ) δεν καλύπτεται από την Εγγύηση...

Η Panasonic FX30/33 έχουν πιο ευρυγώνιο φακό (από 28mm ισοδύναμα) που πιστεύω θα φανεί χρήσιμο.

Η fuji 30/33 ήτανε οι ποιο καλές στο χαμηλό φωτισμό. Λίγο χειρότερα τα πράγματα με την f40 και στα ίδια με τον ανταγωνισμό με την f50. Αν βρείς τα προηγούμενα μοντέλα σε καλή τιμή και σε ενδιαφέρει ο χαμηλός φωτισμός αξίζουν.

 

Υπάρχει και το http://www.dpgr.gr με αρκετές τεχνικές πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι Fuji 30fd και 31FD βρίσκονται πλέον μόνο ελαφρώς μεταχειρισμένες σε τρελές τιμές (έχω δεί μέχρι και 750$).Κατόπιν αυτού η F40 είναι πολύ καλή λύση για τα λεφτά της με καλο χρώμα μεγάλη αυτονομία και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Αν (παραδόξως) :-)δεν σε ενδιαφέρουν οι συνθήκες χαμηλού φωτισμού, οι Canon γενικώς συμπεριφέρονται καλά , με ωραία κορεσμένα χρώματα και έχουν όλες σκοπευτρο εξαιρετικά χρήσιμο όταν ο ήλιος σου βγάζει τα μάτια ή η μπαταρία είναι στα τελειώματά της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ,εννοουσα την f50 . Όπως και να χει, σε σχέση με την φ31 που είμαι κάτοχος και της φ50 που την πήρε στα κοντά ένας φίλος μου ,ότι άλλο κυκλοφορεί στην αγορά και από τι έχω διαβάσει στα review στο διαδίκτυο είναι ανώτερες στην κατηγορία τους και στα λεφτά τους .

 

Πάντα γνώμη μου ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...