Προς το περιεχόμενο

Τρέχω παιχνίδι-Σβήνει το laptop


kkardo91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello guyz. Έχω ένα laptop Sony Vaio με Windows Vista. Αν και δεν παίζω πολλά παιχνίδια, τελευταία προσπάθησα να βάλω 1-2 και ενώ το install έγινε κανονικά, όταν τα έτρεχα μετά απο 1-2 λεπτά το laptop έκλεινε. Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

 

PS: Sorry αν δεν έκανα post στην σωστή κατηγορία. Αν είναι μεταφέρτε το στην σωστή. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις καιρό το laptop? Κλείνει πάντα την ίδια χρονική στιγμή από την ώρα που αρχίζεις να παίζεις το παιχνίδι?

 

απ' ότι ξέρω, συνηθισμένη αιτία που σβήνουν τα φορητά, είναι η αυξημένη θερμοκρασία. π.χ. αν έχει μαζέψει σκόνη στα fans, ή αν ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία με το παιχνίδι, κλείνει από μόνο του για "Αυτοπροστασία". Φυσικά είναι χειμώνας τώρα, άρα χλωμό το βλέπω...

 

Δοκίμασε να παίξεις κάποιο άλλο παιχνίδι ψηλό σε απαιτήσεις, να δεις αν και σε εκείνο κλείνει, για να δεις αν είναι αυτό όντως, ή αν φταίει το παιχνίδι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λέει ο φίλος παραπάνω περί θερμοκρασιών και επίσης ένας άλλος λόγως θα μπορούσε να είναι το μη σταθερό oc. Για καλό και για κακό λοιπόν κάνε ένα load default settings στο bios ή ακ'ομα καλήτερα ένα clear cmos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι το παιχνίδι διότι δεν μου το έχει κάνει μόνο με ένα. Τώρα για το θέμα της θερμοκρασίας δεν νομίζω να τίθεται θέμα αφού κλείνει γρήγορα, αποκλείεται να ανεβάζει τέτοιες θερμοκρασίες που να το αναγκάζουν να κλείσει για να μην καεί.

π.χ. Σήμερα δοκίμασα να τρέξω το PES 2008 και σε λιγότερο από 1 λεπτό έκλεισε...

Το laptop το έχω κανά 6μηνο (αν θυμάμαι καλά)

 

EDIT: Θα δοκιμάσω τα default settings sto bios αλλα τι εννοείς με το "clear cmos"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επιλογη που ειναι για να κλεινει το pc μετα απο καποια θερμοκρασια που ειναι στο λογισμικο ή στο bios?

 

Στο bios

 

 

τι εννοείς με το "clear cmos"?

 

Αν'ατρεξε στο manual της μητρικής σου να δεις πως γίνεται. Αυτό γυρνάει πάντως όλες τις εργοστασιακές ρυθμήσεις στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou to pio pithano einai oi ipsiles temps toso sto cpu oso kai sth vga.dokimase na katebaseis to mobilemeter gia na mporeis na parathreis tis temps se diafora simeia tou laptop.

An einai to parapano pare fiali pepiesmenou aera kai fisa ta fanakia mipos kai katharisoun.Alla gia na mi mpaineis sto kopo tzampa bebaiwsou prwta gia tis temps.

An de bgaleis akri me to mobilemeter, dokimase me to everest pro.

To speedfan sta laptop de to poliempisteuomai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν νομίζω πως φταίνε οι θερμοκρασίες, θα τις ελέγξω. Και εγώ σκέφτηκα αυτό που λέει ο kage αλλά στο bios δεν βρήκα αυτή την ρύθμιση :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι για να σβηνει στο παιχνιδι μονο.... εχεις condlict στις addresses, ρυθμισεις BIOS (βγαλε video shadow αν εχεις, παιξε με no-execute memory protect=disable) δες και στο παιχνιδι σου να μην εχεις vertical sync enable. Γενικα προβλημα στο background caching βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...