Προς το περιεχόμενο

Vista Ultimate 64Bit + 4GB Ram....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...


Christof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά σε όλους!!

 

Για άλλη μια φορά η αγαπημένη μου Microsoft με έκανε να καταλήξω πως...Linux και ξερό ψωμί....η αιτία???

 

Πρόσφατα αναβάθμισα το PC μου (P4/640 3.2MHz, 2GB Ram, OS: Vista Ultimate 64Bit) προσθέτοντας άλλα δύο επιπλέων Dimms του 1 Giga το καθένα, στο σύνολο δηλαδή έχω πλέων 4 Gb RAM.

 

Το πρόβλημα μου είναι πως αντί τα 64Bit Vista της Microsoft να "δουν" και τα 4Gb Ram "βλέπουν" μόνο τα 3.2Gb....

 

Έχω κάνει firmware update στην τελευταία έκδοση του BIOS αλλά έχω δοκιμάσει και το patch KB929777 που υπό συνθήκες λύνει το πρόβλημα....

 

Καμιά ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To BIOS μου δεν έχει τέτοιο flag...δυστηχώς. Θεωρητικά όμως το Mobo μου κάνει για 64Bit λειτουργικά με μνήμη πάνω από 4Gb, διότη η εταιρία που τα κατασκευάζει τα πλασάρει με Linux 64bit εδώ και αρκετό καιρό.

 

Μπορώ άραξε να δω αν υποστηρίζει όντως τέτοιο functionality με κάποιον άλλον τρόπο??

 

Πάντως υπάρχει ζήτημα με την υποστήριξη των vista 64bit και τα 4 Gb Ram...δείτε εδώ...

 

http://forums.microsoft.com/TechNet/ShowPost.aspx?PostID=1292561&SiteID=17

 

οι μισές σελίδες αφορούν το ζήτημα της μη εγκατάστασης των 64bit Vista σε pc με 4Gb Ram και οι άλλες μισές με το ζήτημα που έθεσα στο αρχικό post.

 

klog πως ακριβώς έκανες την εγκατάστασή σου?? Είχες από την αρχή 4Gb Ram ή έκανες πρώτα εγκατάσταση και μετά έβαλες 4gb???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η μητρική σου; Μήπως είναι παλιά; Επίσης δε μας αναφέρεις, στο post αναγνωρίζει η μητρική 4gb? (αμφιβάλλω). Αίσθηση μου είναι ότι έχει να κάνει με τη μητρική σου, διάβασε το manual να δεις μήπως λέει κάτι πάνω σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η μητρική σου; Μήπως είναι παλιά; Επίσης δε μας αναφέρεις, στο post αναγνωρίζει η μητρική 4gb? (αμφιβάλλω). Αίσθηση μου είναι ότι έχει να κάνει με τη μητρική σου, διάβασε το manual να δεις μήπως λέει κάτι πάνω σε αυτό

 

 

Motherboard Name: FUJITSU SIEMENS D2156-A1 (http://vilpublic.fujitsu-siemens.com/vil/pc/vil/datenblaetter/mainboards/ds_d2156-a1.pdf)

 

Η μητρική είναι μέρως του workstation της FUJITSU SIEMENS με τον κωδικό Celcius W340 η οποία αναγνωρίζει 4Gb όπως μπορείς να δεις στο παραπάνω Link.

 

Περισσότερα σχετικά με το hardware:

 

CPU Type Intel Pentium 4 640, 3200 MHz (16 x 200)

Motherboard Name FUJITSU SIEMENS D2156-A1

Motherboard Chipset Intel Lakeport-G i945G

System Memory 3324 MB (DDR2-533 DDR2 SDRAM)

DIMM1: Hyundai HYMP512U64P8-C4 1 GB DDR2-533 DDR2 SDRAM

DIMM2: Kingston 9905399-003.A00LF 1 GB DDR2-533 DDR2 SDRAM

DIMM3: Kingston 1 GB DDR2-533 DDR2 SDRAM

DIMM4: Kingston 9905399-003.A00LF 1 GB DDR2-533 DDR2 SDRAM

 

DMI BIOS Vendor FUJITSU SIEMENS // Phoenix Technologies Ltd.

DMI BIOS Version 5.00 R1.10.2156.A1

DMI System Manufacturer FUJITSU SIEMENS

DMI System Product CELSIUS M / W

DMI Motherboard Manufacturer FUJITSU SIEMENS

DMI Motherboard Product D2156-A1

DMI Motherboard Version S26361-D2156-A1

 

[ DIMM1: Hyundai HYMP512U64P8-C4 ]

Memory Module Properties:

Module Name Hyundai HYMP512U64P8-C4

Serial Number 00002052h (1377828864)

Manufacture Date Week 31 / 2005

Module Size 1 GB (2 ranks, 4 banks)

Module Type Unbuffered DIMM

Memory Type DDR2 SDRAM

Memory Speed DDR2-533 (266 MHz)

Module Width 64 bit

Module Voltage SSTL 1.8

Error Detection Method None

Refresh Rate Reduced (7.8 us)

Memory Timings: @ 266 MHz 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-28-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

 

[ DIMM2: Kingston 9905399-003.A00LF ]

Memory Module Properties:

Module Name Kingston 9905399-003.A00LF

Serial Number 0321901Ah (445653251)

Manufacture Date Week 33 / 2007

Module Size 1 GB (2 ranks, 4 banks)

Module Type Unbuffered DIMM

Memory Type DDR2 SDRAM

Memory Speed DDR2-533 (266 MHz)

Module Width 64 bit

Module Voltage SSTL 1.8

Error Detection Method None

Refresh Rate Reduced (7.8 us), Self-Refresh

Memory Timings: @ 266 MHz 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-28-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

 

[ DIMM3: Kingston (1 GB DDR2-533 DDR2 SDRAM) ]

Memory Module Properties:

Module Name Kingston

Serial Number B4148882h (2189956276)

Manufacture Date Week 24 / 2005

Module Size 1 GB (2 ranks, 4 banks)

Module Type Unbuffered DIMM

Memory Type DDR2 SDRAM

Memory Speed DDR2-533 (266 MHz)

Module Width 64 bit

Module Voltage SSTL 1.8

Error Detection Method None

Refresh Rate Reduced (7.8 us), Self-Refresh

Memory Timings: @ 266 MHz 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-28-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

 

[ DIMM4: Kingston 9905399-003.A00LF ]

Memory Module Properties:

Module Name Kingston 9905399-003.A00LF

Serial Number 0321941Ah (445915395)

Manufacture Date Week 33 / 2007

Module Size 1 GB (2 ranks, 4 banks)

Module Type Unbuffered DIMM

Memory Type DDR2 SDRAM

Memory Speed DDR2-533 (266 MHz)

Module Width 64 bit

Module Voltage SSTL 1.8

Error Detection Method None

Refresh Rate Reduced (7.8 us), Self-Refresh

Memory Timings: @ 266 MHz 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-28-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

 

Δυστηχώς ψάχνωντας όλο και περισσότερο βλέπω ότι μάλλον έχω πέσει σε bug το οποίο προσπαθούν να το λύσουν αν κρίνω από την προσπάθεια της MS με το patch KB929777. Σκοπός του post είναι όχι μόνο να βρω λύση αλλά και να ενημερώσω το community.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

klog πως ακριβώς έκανες την εγκατάστασή σου?? Είχες από την αρχή 4Gb Ram ή έκανες πρώτα εγκατάσταση και μετά έβαλες 4gb???

 

Μου έχουν τύχει και τα δύο.

Στην αρχή απλά συμπλήρωσα 2gb και τα διαβασε κανονικά....κατόπιν για κάποιο άσχετο λόγο αναγκάστικα να κάνω format και καθαρή εγκατάσταση και πάλι δεν έιχα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση μου ήταν αν αναγνωριζει πράγματι τα 4GB και όχι αν τα υποστηρίζει. Ο πιο απλός τρόπος είναι να το δεις από τη διαδικασία του POST. Αν για κάποιο λόγο δε μπορείς να το δεις, μπες στο BIOS και ψάξε κάτι τέτοιο:

photo0106do1.jpg

 

Αν εκεί βλέπεις 4gb τότε το πρόβλημα είναι όντως στα windows. Εξακολουθώ να υποψιάζομαι όμως ότι το μυστικό είναι στη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Το ζήτημα τελικά μετά από άπειρες αποτυχημένες δοκιμές με ότι δυνατή ρύθμιση έχει το BIOS προωθήθηκε στο support της FUJITSU SIEMENS...άντε να δούμε.

 

Πολύ φοβάμαι ότι η απάντηση τους θα είναι η γνωστή κοινότυπη...."Περιμέντε έως ότου η MS βγάλει το αντίστοιχο patch...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Κρίμα, ελπίζω να βρεθεί λύση...

 

Κατ'αρχήν φίλε, Linux και πάλι Linux, χωρίς δεύτερη κουβέντα..

 

Παρ'όλα αυτά πιστεύω πως το πρόβλημα μπορεί να δημιουργείται από δύο πράγματα:

 

1. Στα DIMM 1 & 3 έχεις δύο μνήμες που είναι ανόμοιες μεταξύ τους. Όλοι οι κατασκευαστές συνιστούν (σκιπ... :-D ) να υπάρχουν πανομοιότυπα μοντέλα σε κάθε διπλό κανάλι, οπότε μπορείς να προμηθευτείς από κάποιον γνωστό ή φίλο ένα ζευγάρι και να τις αλλάξεις έτσι ώστε να δείς αν είναι αυτό το πρόβλημα.

 

2. Μπορεί όντως να φταίει το τσιπσετ της motherboard. Υπάρχουν site που λένε ότι τα Limitations στα 64-Bit Vista εξαρτώνται και από εαν το υποστηρίζει το motherboard.

 

Η δικιά μου προτροποή είναι, μιας και αναφέρθηκες σε Linux, να βρεις ένα LIVE CD όπως για παράδειγμα το Knoppix, ή το Ubuntu (έχει 64-bit Installation CD που είναι και live cd). Καλύτερα θα σου πρότεινα το τελευταίο. Εφόσον boot-αρει, τότε μπορείς να κοιτάξεις να δεις άμα τα βλέπει και τα 4 GB της μνήμης. Εάν όχι τότε δεν φταίει το λειτουργικό.

 

Τέλος, έχε υπ' όψιν ότι διαφορετικές εκδόσεις των Vista υποστηρίζουν και διαφορετικό μέγεθος μνήμης. Πχ, τα Basic υποστηρίζουν μέχρι 4GB ενώ τα Ultimate μέχρι 128+GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Έχεις ενεργοποιήσει το memory remap feature απο το bios?? Μάλλον όχι υποθέτω...

 

αυτό φταίει...χαλαρά ούτε το bios δεν βλέπει 4gb αν δεν το έχεις enabled...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
αυτό φταίει...χαλαρά ούτε το bios δεν βλέπει 4gb αν δεν το έχεις enabled...

 

αφου δεν υπάρχει το remap se oles tis mobo, πώς φταίει αυτό?

sti gigabyte ep43 που εχω με intel core 2 duo sta 3ghz, 64-bit vista, βλέπει μόνο 3 απο τα 4 που έχω και δεν υπάαρχει η δυνατότητα ''remapping''...εκτός αυτού δεν μπορώ να ελέγξω ούτε τη ram tis vga που έχει απο μόνη της 1 gg, αλλα στο μέγιστο χρήσης φαίνεται 2,2 giga!!! κάποια λύση βρε παιδιά? ...Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οι μητρικές της Asus από ότι ξέρω το έχουν...

της Gigabyte το έχουν από default enabled...

τώρα για την περίπτωσή σου δεν γνωρίζω δυστυχώς, ψάξε στο βιβλιαράκι της μητρικής σου ίσως να λέει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...