Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση ως 600Ε


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν είσαι σε linux μπορείς να έχεις πρόσβαση σε ntfs και fat32 διαμερίσματα (ανάγνωση + εγγραφή), όταν είσαι σε windows μπορείς να έχεις πρόσβαση σε ext3 διαμερίσματα (ανάγνωση + εγγραφή http://www.fs-driver.org/ ).

Εγώ πάντος για κάρτα γραφικών θα έπαιρνα κάποια x1950 gt ή pro, η x1950 είναι κατά πολύ καλύτερη από οποιαδήποτε 2600 ( η pro είναι υπερχρονισμένη έκδοση της gt http://www.youtube.com/watch?v=4ar71PXkq2Y&feature=related ), αφού δεν έχεις σκοπό να βάλεις vista δεν νομίζω ότι η υποστήριξη dx10.1 από την κάρτα που διάλεξες θα σου χρησιμεύσει πουθενά. Τώρα σχετικά με τα προβλήματα σε linux με τις κάρτες της ATI... πολλοί λένε και καλά πως υπάρχουν προβλήματα... αν μπορείς να διαθέσεις 15-30 λεπτά για να διαβάσεις πως να εγκαταστήσεις τους οδηγούς για την κάρτα σου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Όσον αφορά τους sata δίσκους, νομίζω πως αν κάνεις εγκατάσταση windows xp sp2 δεν θα έχεις πρόβλημα ( με το sp2 χώσαν και υποστήριξη για sata αν θυμάμαι καλά ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ για αυτο με τα filesystems, το εχω κανει εδω και καιρο στο ubuntu για να βλεπω το ntfs. Το αντιστροφο δεν θα το κανω.

Σχετικα με την καρτα γραφικων:

Η 3850 επιλεχθηκε με σκοπο να εχω κατι καλο και νεο που θα αντεξει λιγα χρονια παραπανω, επειδη δεν αναβαθμιζω και τοσο συχνα.

 

Χτες ειχα μια συζητηση για την αναβαθμηση μου με καποιον μεγαλυτερο και πιο εμπειρο απο μενα. Οι αποψεις του παρακατω...

 

1ον Τι θα το κανω εγω το P35 chipset μιας και ουτε raid με 2 σκληρους δεν εχω να κανω, ποσο μαλλον με 6 :| που υποστηριζει αυτο; Καλυτερα να παρω μια μητρικη με ενα παλιοτερο chipset.

2ον Γιατι να δωσω ~150Ε για να παρω μια ati με 256ΜΒ και μαλιστα gigabyte και να μην παρω μια απλη 8600 με 512ΜΒ και gainward γυρω στα 100Ε!!! Οσο και να εξηγησα οτι δεν κανει η μνημη την καλη καρτα αλλα οι χρονισμοι και το chipset, δεν καταφερα κατι.

3ον Γιατι να μην παρω Quad core; ~250Ε εχει ο φτηνοτερος, περιπου 2,5 φορες τα λεφτα που εχει αυτος που επελέξα. Εννοειται οτι το παραπανω επιπλεον κοστος θα καλυφθει παιρνοντας φτηνοτερη μητρικη/μνημη/καρτα γραφικων/κλπ

4ον και τελευταιο. Να παρω Seagate σκληρο. Μακρια απο WD! Του χαλασανε 2 φετος! Και μενα μου χαλασε ενας φετος αλλα τους θεωρω πολυ καλους και τους συνιστω σε αλλους. Οποιος εχει παρομοια εμπειρια ας απαντησει

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4ον) επειδή του χάλασαν αυτού 2 φέτος δεν σημαίνει κάτι σε μένα. Απο όσο με θυμάμαι WD είχα και είμαι μια χαρά, δεν έχω χαλάσει κανένα. Και οι seagate μια χαρά είναι και γενικά απο όλες τις μάρκες έχω ακούσει σε φίλους να χαλάνε. Πάρε WD χαλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φταίει οτι έχεις asus απλά έχεις καινούργια κόπια των xp , στις παλαιότερες ήθελε δισκέτα που δεν τους είχαν μέσα.

 

Ακριβώς. Δεν έχει σχέση με το αν έχεις asus ή οτιδήποτε άλλο. Έχει σχέση με το cd windows xp που κάνεις εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους και συγγνωμη για την πολυημερη αποχη.

 

Σχετικα με τις ati: Ειδα στο http://foss.ntua.gr/wiki/index.php/Ubuntu_7.10_/_Official_ATI_drivers_/_Compiz-fusion

για το πως γινεται η εγκατασταση των drivers και στο τσακ το γλιτωσα το εγκεφαλικο! Ελεος δηλαδη!

Με την nvidia απλως βρηκα τι χρειαζομαι στο Synaptic, τα εβαλα, εκανα μια επανεκκινηση και ολα μια χαρα. Αντε να χρειαστηκε πιο μετα να κανω 2-3 αλλαγες στο xorg.conf για να εχω compiz και αυτο ηταν ολο κι ολο. Εδω μιλαμε μονο compile δεν χρειαζεται να τους κανω!!

Απο την αλλη, αν δεν βαλω official drivers τι χανω;

Με τους default της nvidia (τους open-source, χωρις 3d-acceleration που ειναι) ειχα ενα τρεμοπαιγμα στην οθονη οταν εβαζα 1280*1024. Στα 1024*768 ολα καλα αλλα χαλια σε εμφανιση. Η οθονη μου ειναι μια Eizo S1701 και τωρα πλεον δουλευει στα 1280*1024 με 75Hz χωρις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε και το email απο την Gigabyte και λεει τα παρακατω:

 

Dear Dimitris,

 

Thank you for your kindly mail and supporting GIGABYTE.

About the question you mentioned in your earlier mail, if you do not use RAID feature, you do not need driver during Windows XP installation. Since GA-P35-DS3L does not provide RAID feature, you can install WIndows XP on it without any SATA driver.

 

At last, we apologize if our past service was not satisfactory. Due to the vast amounts of questions we receive daily, we understand the inconvenience of waiting for e-mail responses. Thanks again for your understanding, and please receive our sincerely apology.

 

******** Thank you for supporting GIGABYTE products ***********

 

Ωραια, τωρα πραγματικα ησυχασα για λιγο!

Γιατι μετα ειδα σε αυτο http://www.giga-byte.com/FileList/MemorySupport/motherboard_memory_ga-p35-ds3l_1.0.pdf που λεει οτι οι μνημες που επελεξα δεν υποστηριζονται απο τη μητρικη.:mad:

 

Τωρα; Λεω να την αλλαξω τη μητρικη παντως

Ειδα την abit ip35-e εδω http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=8063&catid=155 σε πολυ δελεαστικη τιμη.

Αν εχετε στο νου σας καμια αλλη asus η msi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...