Προς το περιεχόμενο

δεν ανοίγουν τα windows...


charmed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπεις με το cd των windows, αλλά την πρώτη φορά που θα σου ζητήσει για repair ΔΕ θα πατήσεις το R. Θα προχωρήσεις κανονικά, σα να κάνεις νέα εγκατάσταση. Μόλις επειλέξεις σε ποιο δίσκο θέλεις να εγκατασταθούν τα windows (αυτόν που τα έχεις ήδη εγκατεστημένα) θα σου πει ότι υπάρχει ήδη μια εγκατάσταση εκεί και θα σε ρωτήσει αν θέλεις να την επιδιορθώσεις. ΤΟΤΕ θα πατήσεις R (repair). Με τον τρόπο αυτό θα εγκατασταθούν τα windows και δε θα χάσεις ούτε ένα πρόγραμμα.

 

Πριν το κάνεις όμως αυτό, δοκίμασες να μπεις σε safe mode (κρατώντας πατημένο το F8 κατά την εκκίνηση του υπολογιστή) και να κάνεις ένα system restore? Ή να στο μενού που θα σου βγάλει το F8 να επιλέξεις "Last good known configuration"? Συνήθως τέτοια προβλήματα αν δεν είναι hardware λύνονται με αυτούς τους δύο τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε charmed εδώ και λίγες μέρες έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα-κάνω ακριβώς τις ίδιες κινήσεις και έχω πετύχει ακριβώς το ίδιο-ΤΙΠΟΤΑ....

Εκανα και fixmbr και fixboot αλλά τίποτα.Τώρα δοκιμάζω με ξαναεγκατάσταση των windows.Φοβάμαι μήπως έχει πάθει κάτι ο σκληρός.Αλλά στα καλά του καθουμένου?Μήπως είναι κανένας ιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπεις με το cd των windows, αλλά την πρώτη φορά που θα σου ζητήσει για repair ΔΕ θα πατήσεις το R. Θα προχωρήσεις κανονικά, σα να κάνεις νέα εγκατάσταση. Μόλις επειλέξεις σε ποιο δίσκο θέλεις να εγκατασταθούν τα windows (αυτόν που τα έχεις ήδη εγκατεστημένα) θα σου πει ότι υπάρχει ήδη μια εγκατάσταση εκεί και θα σε ρωτήσει αν θέλεις να την επιδιορθώσεις. ΤΟΤΕ θα πατήσεις R (repair). Με τον τρόπο αυτό θα εγκατασταθούν τα windows και δε θα χάσεις ούτε ένα πρόγραμμα.

 

Πριν το κάνεις όμως αυτό, δοκίμασες να μπεις σε safe mode (κρατώντας πατημένο το F8 κατά την εκκίνηση του υπολογιστή) και να κάνεις ένα system restore? Ή να στο μενού που θα σου βγάλει το F8 να επιλέξεις "Last good known configuration"? Συνήθως τέτοια προβλήματα αν δεν είναι hardware λύνονται με αυτούς τους δύο τρόπους.

 

Ούτε σε safe mode μπαίνει ουτε πουθενά.Εκανα εγκατάσταση πάτησα να ξαναεγκαταστήσει στο c: και μου είπε οτι πρέπει να το κάνει format για να συνεχίσει (ntfs/fat).Τι συμπέρασμα βγάζουμε με αυτό?ΦΤαίει ο σκληρός?

 

Υ.Γ. Format κύριοι-για πάσαν νόσο και πάσαν ασθένεια.Θεραπεύει τα πάντα κι εκεί ακόμα που αποτυγχάνουν οι άλλοι....:lol::lol: .Στην υγιειά μου και σε καλή μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να έχει γίνει κάτι στραβό με το δίσκο...

Αν έχεις κάνει chkdsk και δε γίνεται τίποτα πας για format. Προσπάθησε όμως με αυτό που σου πρότειναν. Ένα live cd linux μπας και σώσεις τα αρχεία που θέλεις. Προτείνω το cd του Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα να κάνω διόρθωση κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης αλλά δεν μου έβγαλε αυτήν την επιλογή. τελικά εγκατέστησα και δεύτερα windows στον υπολογιστή και μέσω των φακέλων αποθήκευσα ότι δεν ήθελα να χάσω από τα πρώτα windows. μετά πήγα να κάνω την επανεγκατάσταση των windows αλλα δεν μπορώ να τα σβήσω και τα δύο μαζί. έχω ακόμα 2 windows. ο υπολογιστής βέβαια ανοίγει κανονικά αλλά για να μην έχω προβλήματα στο μέλλον θέλω να βγάλω 1 από τα 2 windows. αυτό πως γίνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοείς ότι κατά την εκκίνηση σε ρωτάει σε ποιά από τις δύο εγκαταστάσεις θες να μπεις. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να κάνεις edit το boot.ini file των windows που βρίσκεται στο root (C:\). Υπ' όψιν ότι είναι hidden οπότε πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει την εμφάνιση κρυφών αρχείων στους φακέλους σου (Εργαλεία > Επιλογές Φακέλων > Προβολή και ενεργοποιείς την επιλογή Εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων) ΚΑΙ να απενεργοποιήσεις στο ίδιο παράθυρο το Απόκρυψη προστατευμένων αρχείων λειτουργικού συστήματος

Διπλό κλικ στο αρχείο (ανοίγει με το Σημειωματάριο) και κάτω από την επιλογή

 

[operating systems]

 

διαγράφεις την γραμμή που περιέχει αυτό που δεν θες (Αν κατά την εκκίνηση φορτώνεις με την πρώτη επιλογή τότε την κρατάς και σβήνεις τη δεύτερη, αν μπαίνεις με τη δεύτερη τότε σβήσε την πρώτη

 

Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι κάνεις υπάρχει και πιο ασφαλής τρόπος:

 

Έναρξη > Εκτέλεση... και πληκτρολόγησε msconfig

σου ανοίγει μια εφαρμογή, πήγαινε στην καρτέλα boot.ini και κάτω από την ίδια επιλογή ([operating systems]) σου δείχνει τις διαθέσιμες εγκαταστάσεις που έχεις (στην περίπτωση επανεγκατάστασης χωρίς format η παλιά διαδρομή μένει ως κατάλοιπο) και τις ελέγχεις οπότε ξέρεις μετά ποιά από τις δύο να σβήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα την διαδικασία και όλα οκ. κάτι τελευταίο, μετά την επανεγκατάσταση ότι προγράμματα είχα έχουν παραμένει στον υπολογιστή. δουλεύουν σχεδόν όλα κανονικά. λέτε να υπάρξει κανενα πρόβλημα στο μέλλον επειδή δεν είχε γίνει πλήρης επανεγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...