Προς το περιεχόμενο

Πώς γίνεται να χρησιμοποιήσω το remote control σε ένα tv tuner;


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έχω το Asus My Cinema-P7131 Hybrid.

Μετά από πολλές προσπάθειες με προγράμματα όπως το Dscaler και το Windvr3 κατέληξα στο Power Cinema 5 (που συνόδευε την κάρτα)

 

Το πράβλημα όμως είναι οτι αν και έχω συνδέσει το καλώδιο με τις υπέρυθρες στην κάρτα το τηλεχειριστήριο δε δουλεύει...

 

Έχω ψάξει για ρυθμίσεις στα settings αλλά δε βρίσκω κάτι...

 

Με τα άλλα tv tuners πώς λειτουργούν τα remote controls;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, με το ίδιο tuner! Νομίζω ότι το προβλημα δημιουργήθηκε όταν αναβάθμησα στους πιο πρόσφατους drivers της Asus. Αλλά και με τους παλιούς drivers πάλι τα ίδια! Στην αρχή πάντως λειτουργούσε κανονικά το remote control!

Anyway, Χρησιμοποιώ και εγώ XP . Αν τελικά βρεις λύση πες μου και εμένα.:mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν πρόβλημα με τις υπέρυθρες:

1) Πρέπει να κάνετε εγκατάσταση τους drivers της κάρτας με το setup και όχι από την διαχείριση συσκευών. Αν θέλετε να βάλετε καινούριους drivers απεγκαταστείστε πρώτα τους παλιούς.

2) Το PowerDVD βάζει στo registry το "Remote Control" το οποίο είναι ίδιο με αυτό της κάρτας για το τηλεκοντρόλ και μετά από επανεκκίνηση δεν φορτώνει το αρχείο για remote. Λύνετε με επέμβαση στο registry ή θα βάλετε πρώτα το PowerDVD και μετά τους drivers.

3) Ίσως να μην πατάει καλά η άκρη του βύσματος. Βγάλτε και ξαναβάλτε το βύσμα των υπέρυθρων προσέχοντας να κουμπώσει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εγω οταν αγορασαν την asus my cinema 7131 το κοντρολ δουλευε. Μετα απο λίγο το έπιασε η αδερφη κα ιχωρις να πατησει καποιο κουμπί μονο που το έπιασε χάλασε...

Αρα το προβλημα το εχουν ολες οι κάρτες...Και πήγα να κατηγορίσω την αδερφή μου...

 

 

Στα vista μπορεί να δουλέψει?

 

(ελπιζω μονο απο τις επεμβάσεις να μη το εχω καταστρέψει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...