Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για wireless adsl-router


thodoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για PSTN η ISDN?

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ LINKSYS WAG200G (ANNEX B ΓΙΑ ISDN) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΤΟΥ ΟΤΕ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ADSL ΜΟΥ.

ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ROUTER ΚΑΝΕΙ TRAIN THN ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΒΕΛΤΙΣΤΟ. ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 24 ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ROUTERAKI. ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανεις τι παιζει με αυτό το router;

Έχω σύνδεση PSTN-ADSL και μέχρι στίγμής συνδέομαι με ένα USB modem (μόνο μέσα απο τα ΧΡ), το όποιο απολύτως φυσικά δε "βλέπουν" τα ubuntu. Με το παραπάνω μοντέλο θα κάνω τη δουλειά μου; :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η διαφορα γιατί έχω μπερδευτεί λίγο; :mad:

Μεταξυ ποιων σε μπερδευει η διαφορα?

Με αυτο το routeraki απο πλαισιο θα μπορεις να κανεις αυτο που θες αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστο ειναι το συγκεκριμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ ποιων σε μπερδευει η διαφορα?

Με αυτο το routeraki απο πλαισιο θα μπορεις να κανεις αυτο που θες αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστο ειναι το συγκεκριμενο.

 

Δε καταλαβαίνω ποιά είναι η διαφορά ενός modem-router απο ένα απλό router.

Δηλαδή τι παραπάνω μου προσφέρει το πρώτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω ποιά είναι η διαφορά ενός modem-router απο ένα απλό router.

Δηλαδή τι παραπάνω μου προσφέρει το πρώτο;

 

Θα στο περιγράψω απλά.

 

Με το Modem απλά μπαίνει στο internet το pc που συνδέεις προφανώς με το modem.

 

Όταν έχεις Router έχεις δυνατότητα δικτύωσης δηλ. μπορείς να βάλεις πάνω σε αυτό τόσα pcia όσα και τα ports που σου δίνει το router (min 4). Επιπλέον έχεις όπως σου είπα δίκτυο δηλαδή πέρα από το internet μπορούν τα pcia που είναι πάνω στο router να ανταλλάσουν μεταξύ τους data.

 

Συμπέρασμα επιλέγεις πάντα routeraki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο περιγράψω απλά.

 

Με το Modem απλά μπαίνει στο internet το pc που συνδέεις προφανώς με το modem.

 

Όταν έχεις Router έχεις δυνατότητα δικτύωσης δηλ. μπορείς να βάλεις πάνω σε αυτό τόσα pcia όσα και τα ports που σου δίνει το router (min 4). Επιπλέον έχεις όπως σου είπα δίκτυο δηλαδή πέρα από το internet μπορούν τα pcia που είναι πάνω στο router να ανταλλάσουν μεταξύ τους data.

 

Συμπέρασμα επιλέγεις πάντα routeraki

 

Ναι ΟΚ σωστο αυτό που λες. Δηλαδη κοιταω οποσδήποτε να πάρω μια πάρω μια συσκευή που να είναι router! Oμως το μπέρδεμα βρίσκεται αλλού... και για να σου το κάνω πιο συγκεκριμένο ποιά διαφορά έχει αυτή η κατηγορία από αυτή;

 

Δηλαδή τι παραπάνω μου προσφέρει μια συσκευή που δεν είναι απλά router αλλά είναι modem-router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με ένα σκέτο ρούτερ δεν μπορείς να παίρνεις dsl.

Για να πάρεις dsl χρειάζεσαι ένα modem.

 

Το router και το modem είναι 2 διαφορετικά πράγματα όπως καταλαβαίνεις. Απλά υπάρχουν και modem router 2 σε 1 (που είναι και τα δυο πράγματα δηλαδή μαζί). Η αλλιώς μπορείς να έχεις μια ξεχωριστή συσκευή modem και μια ξεχωριστή συσκευή router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o router απλα παιρνει Internet apo οτιδηποτε και το μοιραζει ενω το adsl router ειναι και μοντεμ το ιδιο και περα απο την κληση μοιραζει και το νετ.ενο ο router mporei να παρει ιντερνετ ειτε απο αλλο adsl router ειτε απο μισθωμενη γραμμη ειτε απο isdn ειτε οτιδιποτε.εσυ μπορεις να παρεις zyxel 660hw η να παρεις linksys wag200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...