Προς το περιεχόμενο

Αγορα Cpu Cooler


ThrowDOWN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλικαρια μια ερωτηση

 

θελω να αντικαταστησω την default ψυκτρα που εχει ο E6600 με μια απο τις 2 παρακατω

θα πιγαινα για υδροψυξη αλλα διαθετω το πολυ 100e

οποτε ειμαι αναμεσα σε

1.Thermalright Cooler Ultra 120 Extreme

και 2. Zalman Cooler 8700 NT

 

ποια προτεινετε? στην Thermalright λεω για αυτο το 12αρακι http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=939986

 

τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
παναγίδια βόδια...

 

:devil: τί έπαθες βρε :P εγώ προσωπικά θα της έβαζα αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976899&product=1049003 :devil:

αυτά τα nanoxia τα προορίζω για το ψυγείο 4 push/pull φαίνοντε δυνατά και δεν κάνουν τραγικό θόρυβο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδες να πω και εγω κατι και να μου πειτε τι πιστευετε.

Εβαλα τη Thermalright 120 extreme στον 6000+ μου.Να πω οτι ο συγκεκριμενος cpu λειτουργουσε απο default bios ρυθμισεις απο 49-55'C (και εφτανε 68 με orthos). Με τη Thermalright και με το μικρο o/c που του εκανα (3Ghz - > 3,33Ghz @ vcore=1,3250V) η θερμοκρασια βρισκεται πλεον απο 38-43'C.

Και ρωταω λοιπον: μηπως ειναι λιγο ψηλα αυτα τα επιπεδα θερμοκρασιων για μια τοσο καλη ψυκτρα ? Και το λεω αυτο γιατι σε φιλαρακι με τον 5600+ με default ρυθμισεις και stock cooling ειδα στο bios του κατι τρελα 33-38'C.Μηπως υπαρχει καποιο θεμα υψηλων θερμοκρασιων στον 6000+ συγκεκριμενα ? To vcore μου φαινεται αρκετα χαμηλο για να οφειλεται εκει.

 

* ολες τις θερμοκρασιες τις κοιταω στο bios.μηπως παιζει κανα αξιοπιστο software για να τις κοιταω απο εκει ? Το PcProbe της Asus παντως καθως και το Everest απεχουν αρκετα απο την πραγματικοτητα (και ειδικα το Everest που μου γραφει Cpu Temp ~= 10'C!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο για το φιλαρακι που ενδιαφερεται για ψυκτρα : η Thermalright Ultra 120 extreme ειναι αρκετα μεγαλη κουμουτσα. Οι μνημες μου χωρανε στις 2 δεξιοτερες θεσεις ανετα.Στη 2η θεση η μνημη τρωει τρελο σπρωξιμο και ψιλο-στραβωμα απο την ψυκτρα.Για την 1η ουτε καν το συζηταω.

Μιλαω για τις μνημες της υπογραφης μου,για αλλες δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

λογικά θα έχεις τον 6000+ με το μεγαλύτερο TDP...άρα χειρότερη θερμική συμπεριφορά :-(

 

βάλε την Thermalright κάθετα δλδ το fan να είναι από την δεξιά πλευρά της ψύκτρας ώστε να φυσάει προς τα πίσω κατευθείαν πάνω στο fan του case που βγάζει τον αερά έξω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως στη μητρικη μου η Thermalright μπαινει μονο οριζοντια ( φαντασου πανω τροφοδοτικο,αριστερα fan exhaust, δεξια μνημες, κατω pci-e,pci θυρες ) και απ οτι εχω δει μαλλον ετσι μπαινει σε ολες τις AM2 μητρικες της Asus.

 

Επισης,ο ανεμιστηρας στην ψυκτρα θελουμε να τη φυσαει η να διωχνει το αερα ? Εγω εχω κανει το 1ο που μου ακουγεται λογικοτερο γι αυτο ρωταω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι να φυσάει την ψύκτρα το fan...απλά όταν είναι κάθετα ταιριάζει απόλυτα με το airflow του κουτιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...