Προς το περιεχόμενο

XBOX 360 Falcon μητρική με Extra GPU fan (Active Cooling)


oracle22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

και βεβαια μπορεις,στο ιδιο ακριβως σημειο.η μονο διαφορα ειναι οτι στην φαλκον χτυπαει πανω στην εξτρα ψυχτρα της καρτας γραφικων,ενω στα παλιοτερα μοντελα θα χτυπαει πανω στην μητρικη,και θα απλωνετε παντου.στην ουσια την ιδια δουλεια κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Ενναλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και αυτο το adaptor-καλώδιο -> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804329 που έιναι πολυ καλή λύση (για 7 volt ρεύμα πάντα), το οποίο πρότεινε ο φίλος JUST-GAMER.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο...

Αν συνδέσουμε το Extra Fan στην original υποδοχή (που παίρνουν ρεύμα τα υπάρχοντα Fans) δε θα πέσουν οι στροφές στους original ανεμιστήρες;

Εννοώ, δε θα μοιραστούν τα 12 Volt που δίνει το 360 δια 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο...

Αν συνδέσουμε το Extra Fan στην original υποδοχή (που παίρνουν ρεύμα τα υπάρχοντα Fans) δε θα πέσουν οι στροφές στους original ανεμιστήρες;

Εννοώ, δε θα μοιραστούν τα 12 Volt που δίνει το 360 δια 2;

 

'Oχι φίλε μου, δεν θα πέσουν οι στροφές στους original, γιατί αυτό που λες έχει να κάνει σχέση με την ένταση του ρεύματος (Α) και όχι με την τάση! Όμως επειδή εκεί που συνδέονται τα original, οπως λες, η μητρική έχει fan speed control, άρα το εξτρα ανεμιστηράκι δεν θα δουλεύει full RPM (12 volt) αλλά με γύρω στα 7 volt! Όσο για τα original μην σε ανησυχεί, δεν επηρεάζονται!! ;)

 

Για καλύτερα αποτελέσματα ψύξης, της extra gpu heatsink όμως, όπως έχω προαναφέρει, συνδέστε το κόκκινο του ρεύματος στο pin του DVD-Drive!

Ετσι θα πάρετε 12 volt ρεύμα και full RPM στο ανεμιστηράκι σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Oχι φίλε μου, δεν θα πέσουν οι στροφές στους original, γιατί αυτό που λες έχει να κάνει σχέση με την ένταση του ρεύματος (Α) και όχι με την τάση! Όμως επειδή εκεί που συνδέονται τα original, οπως λες, η μητρική έχει fan speed control, άρα το εξτρα ανεμιστηράκι δεν θα δουλεύει full RPM (12 volt) αλλά με γύρω στα 7 volt! Όσο για τα original μην σε ανησυχεί, δεν επηρεάζονται!! ;)

 

Για καλύτερα αποτελέσματα ψύξης, της extra gpu heatsink όμως, όπως έχω προαναφέρει, συνδέστε το κόκκινο του ρεύματος στο pin του DVD-Drive!

Ετσι θα πάρετε 12 volt ρεύμα και full RPM στο ανεμιστηράκι σας!

 

Ευχαριστώ!

Κατατοπιστικότατος!

Επειδή έχω σκοπό να βάλω +2 fans ακόμα, το δικό σου Fan-Mod θα το βάλω με τον αντάπτορα στην υποδοχή του 360 (για να σπρώχνει τον αέρα στα στοκ Fans και μετά έξω) και το δικό μου Fan που θέλω να βάζει μέσα καθαρό αέρα θα το βάλω με το DVD-pin.

Keep-up man...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προείπα, θέλω να προσθέσω δύο Fans στο Xbox...

Έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω αυτά τα cables SHARKOON 3-PIN Y-CABLE , AKASA AK-FY320 3 PIN FEMALE TO 2X3 PIN MALE

Και να γίνει κάπως έτσι:

2003704410885706272_fs.jpg

Πώς σας φαίνεται αυτή η συνδεσμολογία που σκέφτηκα; Σωστή δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προείπα, θέλω να προσθέσω δύο Fans στο Xbox...

Έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω αυτά τα cables SHARKOON 3-PIN Y-CABLE , AKASA AK-FY320 3 PIN FEMALE TO 2X3 PIN MALE

Και να γίνει κάπως έτσι:

2003704410885706272_fs.jpg

Πώς σας φαίνεται αυτή η συνδεσμολογία που σκέφτηκα; Σωστή δεν είναι;

 

Μια χαρά! Απλά μην το παρακάνεις γιατί θα φτάσεις σε σημείο να μην σου φτάνουν τα watts του τροφοδοτικού! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λογικά θα κάνουν και ακόμα ποιο άνετα και αυτοί οι ανεμιστήρες καθότι είναι λίγο ποιο μικροί και ποιο δυνατοί απ' αυτόν που έχει βάλει ο oracle22.

 

Εκεί που κολλάω εγώ όμως είναι τι υλικό να βάλουμε στην ψήκτρα που είναι στον αέρα ώστε να μην ακουμπήσει τον πυκνωτή που είναι λίγα χιλιοστά κάτω από την πάνω δεξιά γωνία της ψήκτρας και γίνει κανένα βραχυκύκλωμα και ψαχνόμαστε από το τίποτα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα κάνουν και ακόμα ποιο άνετα και αυτοί οι ανεμιστήρες καθότι είναι λίγο ποιο μικροί και ποιο δυνατοί απ' αυτόν που έχει βάλει ο oracle22.

 

μετα ομως πηγαινε μια βολτα στην αεροπορικη βαση της ταναγρας να προμηθευτεις αεροπορικα ακουστικα για ηχομονωση στα αυτια σου,γιατι με τον απιστευτο θορυβο που κανει το συγκεκριμενο ανεμιστηρακι που ποσταρες....

 

ΥΓ.εγω εγω βαλει το ανεμιστηρακι του oracle, + το οτι εχω συνδεσει τους πισω ανεμιστηρες στην υποδοχη του DVD rom που λειτουργει στα 12v,και τα db παιζει να ξεπερνουν και αυτα ενος club :-D

αλλα εχει γινει τρομερη δουλεια στο θεμα ψυξης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αφού τα νέα 360 δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με το θέμα ψύξης όπως είχανε τα παλιά.

 

Με τι το έχεις σταθεροποίηση πάνω στην ψήκτρα και τι έβαλες ανάμεσα στον πυκνωτή και την ψήκτρα ώστε να μην γίνει τυχόν βραχυκύκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...