Προς το περιεχόμενο

Δίσκοι κοπής


M3tal_G3ar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παίδες έχω το εξής πρόβλημα,

 

έχω πάρει ένα dremel για το κόψιμο του case στο πλάϊ όμως οι δίσκοι κοπής που περιείχε το όλο σετάκι έσπαγαν για πλάκα, με την παραμικρή πίεση γινόταν το κακό και ρωτάω γνωρίζεται κάποιους συγκεκριμένους που δεν σπάνε από ότι έψαξα

οι καταλληλότεροι είναι αυτοί εδώ.

 

Αλλά και πάλι δεν γνωρίζω αν σπάνε εύκολα, για αυτό θα ήθελα από τους modder μας ή όποιον ασχολείται σχετικά με το θέμα να βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

 

 

* offtopic μόλις έγινε ένας σεισμός δεν ξέρω αν το καταλάβατε πάντως εγώ εδώ το κατάλαβα και με το παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τόσο μεγάλο κόψιμο θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις σέγα.

Και με dremel γίνεται αλλά θα φας πολλούς δίσκους. Σου σπάνε γιατί είτε δεν έχεις σταθερό χέρι, είτε η γωνία κοπής είναι μεγάλη.

 

Ας μιλήσει κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία στις dremel-ο-δουλειές :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τόσο μεγάλο κόψιμο θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις σέγα.

Και με dremel γίνεται αλλά θα φας πολλούς δίσκους. Σου σπάνε γιατί είτε δεν έχεις σταθερό χέρι, είτε η γωνία κοπής είναι μεγάλη.

 

Ας μιλήσει κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία στις dremel-ο-δουλειές :-)

 

Φίλε kx5 ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το θέμα είναι όμως πως στους συγκεκριμένους δίσκους πρέπει στην ουσία να <<γλείφω>> με το dremel την λαμαρίνα για να μην σπάσουν,

δεν μπορώ να το πιέσω ούτε στο ελάχιστο με αποτέλεσμα να γίνεται τρομακτικά χρονοβόρο...

 

Θα δοκίμαζα και με σέγα αλλά δεν έχω, και ότι λεφτά είχα τα έδωσα για το dremel άσε που και το plexi που πήρα ήταν ακριβό αλλά τουλάχιστον είναι κομένο όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μου πλαϊνό με dremel το είχα κόψει, αλλά μου πήρε αρκετή ώρα και 7 δίσκους. Επίσης είχα χρησιμοποιήσει την επέκταση-ντίζα ώστε η γωνία κλίσης του δίσκου με την μεταλλική επιφάνεια, να είναι 90 μοίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με dremel θα φας πάρα πολύ ώρα μπορείς να το κόψεις με σέγα άνετα και να σου εξίσου καλό

δες εδώ όλα τα παιδιά έχουν κάνει πολύ καλές δουλειές http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=100557

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα Dremel είναι για λεπτοδουλειές που θες ακρίβεια κτλπ και στην περίπτωση σου δεν κάνει.

Με σέγα είναι πολύ πιθανόν να το στραβώσεις το πλαϊνό του κουτιού.

Μάλλον προτίμηση κλασικά ένα δίσκο και στη συνέχεια το κατάλληλο Dremel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις απλό τετράγωνο κόψιμο, χωρίς ιδιαίτερες καμπύλες, είναι καλύτερο να δανειστείς από κανένα φίλο ένα τροχό και να αγοράσεις μόνο ένα ειδικό δίσκακι για λαμαρίνα. Είναι λεπτό με κόκκινα-μπορντό γράμματα. Έχει το καλό ότι δεν αφήνει γρέζια, οπότε δεν θα χρειαστείς λείανση και θα πάρεις λεία επιφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν στραβώνει καθόλου το κουτί με σέγα δοκιμασμένο αν έχεις καλά πριόνια με πολλά δόντια και δεν κάνεις βιαστική δουλειά σε 5 λεπτά έχεις κόψει ένα midi κουτί άψογα δες αυτό εδώ κομμένο με σέγα είναι....

hpim1834nu3.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και έτσι όπως τα λέτε σίγουρα θα ήταν καλύτερη επιλογή μια σέγα όντως τα παιδιά από ότι είδα και στο άλλο thread έχουν κάνει φοβερές δουλειές.

 

Επίσης βρήκα εξίσου καλή την πρόταση του zedone

 

Πάντως με τα συγκεκριμένα δισκάκια που έχω μέχρι να τελειώσω βλέπω να παίρνω καμιά 20αριά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frenzy πολύ καλή δουλειά από ότι καταλάβαινω το dremel είναι για πιο λεπτομερείς καταστάσεις...

 

Ενώ εγώ βασικά θέλω να κάνω ένα μέγαλο τετράγωνο για παράθυρο αλλά κάπως κυματιστό δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται..

 

Και γενικά με το dremel βλέπω να μου βγαίνει η ψυχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολυβάκι και σέγα. Έχει στο καρφούρ πάμφθηνες και θα την έχεις να κάνεις και καμιά άλλη μόντα. Απλά στις γωνίες χρησιμοποιείς το dremel για να κόψεις κανα 2 cm προς την άλλη κατεύθυνση ώστε να μπει η λάμα της σέγας. Απλά η σέγα δε στρίβει πάνω από 5-10μοίρες ανα εκατοστό (δικιά μου εκτίμηση μπορεί να πέφτω και πολύ μακριά) γι' αυτό βάζεις dremel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπαν και οι περισσότεροι η σέγα είναι το καταλληλότερο εργαλείο για το κόψιμο που θες να κάνεις. Θα χρειαστείς λάμα σιδήρου [πολλά μικρά δόντια] χαμηλή ταχύτητα και μόνο παλιδρομική κίνηση στη σέγα [πάνω κάτω].

 

Με αυτούς τους δίσκους, αν μιλάμε για γνήσιους της Dremel [κωδ. 426(Β)] δεν θα έπρεπε να σου σπάνε.

Αν σου σπάνε θες χαμηλότερες στροφές στο Dremel, σταθερότερο χέρι, ευθεία γραμμή στο κόψιμο.

 

Γρηγορότερα σε λεπτή λαμαρίνα κόβουν αυτοί [κωδ. 409] αλλά εδώ θέλει περισσότερο σταθερό χέρι, χαμηλότερες στροφές, και ευθεία στο κόψιμο σε σύγκριση με τους 426.

 

Με το διαμαντόδισκο [κωδ. 545] που αναφέρθηκε πριν κερδίζεις σε χρόνο [δεν έχεις τα βάλε-βγάλε όπως με τους δίσκους] αλλά καλύτερα εξάσκησε το χέρι σου πρώτα με τους απλούς δίσκους. Αν στραβώσεις απότομα την γωνία κοπής με διαμαντόδισκο τσακίζει, αχρηστεύεται και τον πετάς.

 

Λογικά σκεφτόμενος, αν δώσεις +20Ε για δίσκο/δίσκους κοπής πάρε μια σέγα "μίας χρήσης" από ένα Praktiker και θα κάνεις πιο εύκολα τη δουλειά σου.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...