Προς το περιεχόμενο

παρανομη ενεργοποιηση προεπιλογη φορεα, cosmoline!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και λιγες μερες με ρωτουσανε, καλα εχεις βαλει αποκρυψη στο τηλεφονο του σπιτιου. φυσικα δεν ειχα κανει τιποτα, αλλα δεν την ψιλιαστικα την δουλεια ο μλκς. Σημερα μου ερχετε απο τον οτε χαρτι για ειδηποιηση της ενεργοποιησησς προεπιλογης φορεα στην εταιρια cosmoline! εγω αιτηση σε αυτους δεν εχω κανει ποτε ουτε μιλησα με αυτους τηλεφωνικα. Βεβαια η γραμη ειναι στο ονωμα του πατερα μου, αλλα και αυτος μου λεει οτι δεν εχει κανει τιποτα. Ωραια λεω , ειδοποιηση ειναι θα παρω να τους τα χωσο λιγο και να το ακυροσο. Περνω cosmoline, 1to ευχαριστο, 30 λεπτα το λεπτο παρακαλω. παει κανα 2ευρο εκει δηλαδη. Βγενει μια τσαπερδωνα στο τηλεφ. λεω δεν θελω να ενεργοποιηθει η προεπιλογη και δεν εχω κανει καμια αιτηση, απαντηση - μα ηδη ειναι ενεγοποιημενη απο μεσα δεκεμβριου!!! Πως ειναι δυνατον τις λεω, επεμενε οτι εχει τα στοιχεια μου (αφμ, αριθμο ταυτοτητας και ονομα) και για να τα εχει θα ειχε μιλησει με τον πατερα μου και τις εδωσε καποιος τελος παντων το τελικο οκ. Καπου λεω καμια μαλακια εκανε ο πατερας μου. Τελος παντον ζηταο ετσι και αλλοιος διακοπη, μου λεει θα χρεωθεις δεκεμβρη - γεναρη και μετα θα κοπει.

 

Διαβαζοντας λιγο στο ιντερνετ βλεπω οτι ειναι η νεα μοδα, καπου ψαρευουν τα στοιχεια σου και ενεργοποιουν χωρις εγκριση την προεπιλογη φορεα (οχι μονο η cosmolne αλλα και αλλες εταιρες). Το θεμα ειναι τι κανω εγω τωρα? καταγγελια, μυνηση και αρνηση να πληρωσο τον λογαριασμο που θα μου στειλουν?? Πονταρουν στο οτι οι περισοτεροι η θα το αφησουν στο φλου, η δεν θα το καταλαβουν, η απλα θα κανουν μια διακοπη και θα πληρωσουν το διμηνο.

 

Τι προτεινεται για να εχω το κεφαλι μου υσηχο? ΕΠισης τι επιπτωσεις μπορει να εχω, τι χρεωσεις που να προσεξο? πχ καμια χρεωση διακοπης προεπιλογης? Εχει συμβει σε κανενα εδω μεσα??

 

 

Και για να μην ανοιγο αλλο τοπικ, αλλα και για να τα χωσο και στον οτε, γαμ0 το ξεσταβλι τους μεσα εκανα αιτηση για αναβαθμιση σε 8mb apo 2mb πριν 3 βδομαδες και ακομα τιποτα. Την μια μου λενε αργει λογω εορτων, την αλλη απο μερα σε μερα, την αλλη ειναι στο τελικο σταδιο, για να περασουμε σημερα στο κορυφαιο δεν βλεπω να εχετε κανει καμια αιτηση!!!! Αφου μωρη προχτες κοιτουσε τα στοιχεια και μου ελεγε η αιτηση ειναι στο τελικο σταδιο, τωρα χαθηκε?? Φτου και απο την αρχη λοιπον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταγγελια κατευθειαν. Δεν ξερω πως φτανουν αυτα τα στοιχεια στα χερια τους αλλα καπως πρεπει αυτη η ιστορια να σταματησει. Η θα πρεπει να υπαρχει καποια ασφαλιστικη δικλειδα για τους καταναλωτες, οπως φωτοτυπιες απορρητων εγγραφων και υπογραφη αιτουμενου. Αυτα δυσκολα τα βρισκουν..

Εγω θα το τραβαγα για το γαμωτο γιατι ειναι η μεγιστη κοροιδια.. Ασε που αφου ειχα μιλησει και ειχα σιγουρευτει οτι κανεις απο την οικογενεια μου δεν θα ειχε κανει καμια μακακια 100% οταν τους επερνα τηλεφωνο θα ακουγανε τα εξ αμαξης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα σιγουρέψου ότι δεν έχει υπογράψει κανείς από την οικογένειά σου κάποια αίτηση και μετά βουρ στις καταγγελίες όπως σου λένε τα παιδιά πιο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταχτε δεν πολυεμπιστευομαι και τους 2 γονεις μου, αλλα επιμενουν οτι δεν εδωσαν καμια συγκαταθεση σε κανενα τηλεφωνημα απο την εν λογω εταιρια. Ενταξει μεγαλοι και αφελοις ισως στο τηλεπικοινωνιακο παιχνιδι που παιζουν οι εταιριες (γι αυτο λεω οτι δεν τους πολυεμπιστευομαι) , αλλα δεν ειναι και χαζοι, ουτε θα μου πουν ψεματα. Εγω εχω ιντερνετ καμια 8-10 χρονια, οποτε ξερω τι μου γινεται, να με περνανε τηλεφωνο και να δινα το οκ αποκλειεται. Απο οτι διαβασα υπαρχουν παρομοιες περιπτωσεις ενεργοποιησης προεπιλογης χωρις αιτηση απο κανενα και μετα τσαμπουνανε τα γνωστα παραμυθια ελπιζωντας οτι δεν θα ασχοληθουν ολοι να κανουν καταγγελια. Μιλαμε για απιστευτη απατη που με εχει εξοργισει, και 5 χρονια τσαμπα 2 τερραμπαιτ ιντερνετ να μου δινανε θα ηθελα να τους κλεισω το σπιτι. Μπορειτε να διανοηθειτε οτι πηραν στα χερια τους προσωπικα στοιχεια (αφμ...κτλπ) και ανοιξανε λογαριασμο με το ετσι θελω??? ουτε στην ουγκαντα!

 

 

Στο ζουμι, σε 1τη φαση το πρωι τους ζητησα διακοπη, αλλα δεν τους τα εχωσα οπως πρεπει ουτε ειπα για καταγγελιες γιατι ακομη και εγω ψαχνομουν με το τι εγινε. Το θεμα ειναι φτανει αυτο?? και αν συνεχισουν και μου χρεωνουν υπηρεσιες, αν μου χρεωνουν παγιο ακυρωσης, παγιο ενεργοποιησης, αν μου τραβηξουν τιποτα κκαθυστερησεις? αν μου ερθει κανας λογαριασμος φουσκωμενος?

 

Πως προχοραμε σε καταγγελια, κανας νομικος εδω μεσα για συμβουλες (εχχμ paredwse hellpp). Να παρω και να τους ζητησω αποδεικτικα της συμφωνιας για την εναρξη προεπιλογης και μετα να τους κοψω τον κωλο αφου δεν θα τα εχουν? Μηπως μπλεκω σε ταλαιπωρια, θα χρειαστο δικηγορο, θα εχω εξοδα....

 

Κανεις που του ετυχε παρομοια περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καταγγελια πας σε εξοδα οποτε το απλο 8α ηταν να παρεις την τον οτε να ενεργοποιιησουν ξανα την προεπιλογη κλησεων και μετα απλα μια καταγγελια σε ινκα και εεττ που ειναι δωρεαν.απλα για το γαμοτο.β.ολοι οι isp ειχαν φαει προστιμο για τετοιες βλακειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι οι isp ειχαν φαει προστιμο για τετοιες βλακειες
Και αυτό γίνεται γιατί συνήθως το ψάρεμα πελατών γίνεται από "συνεργάτες" τους που πληρώνονται "με το κομμάτι" για τις συνδέσεις που κάνουν, και πολλές φορές παίρνουν πρωτοβουλίες για λογαριασμό των υποψήφιων πελατών τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι το 1το τηλ στην κοσμολαιν οπου τους ζητησα να διακοπει η υπηρεσια και μετα τηλ στον οτε για να τους ρωτησο αν πηραν στοιχεια απο αυτους, φυσικα μου ειπαν δεν τα δινουν και οτι δεν μπορουν να γνωρζουν που τα βρηκαν. Παντος ειπα και στον οτε να μου καταργησει την προεπιλογη φορεα, οποτε θεωρητικα το εχω ζητησει και στους δυο, αλλα θα κανω απο αλλο ενα τηλ στον καθενα να το επαληθευσο (και να τα χωσο λιγο παραπανο στην κοσμολαιν, καριολαιν)

 

κατι αλλο, ισχυει οτι αν βαζω 1777 μπροστα οι κλησεις πανε μεσω οτε οποτε ουσιαστικα παρακαμπτο την κοσμολαιν και ας μου εχουν κανει μονοι τους προεπιλογη? και στην τελικη μηπως να περνω τηλ μεσο κοσμολαιν και μετα να αρνηθω να τα πληρωσο αφου δεν θα μπορουν να αποδειξουν οτι ζητησα την υπηρεσια τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο, ισχυει οτι αν βαζω 1777 μπροστα οι κλησεις πανε μεσω οτε οποτε ουσιαστικα παρακαμπτο την κοσμολαιν και ας μου εχουν κανει μονοι τους προεπιλογη? και στην τελικη μηπως να περνω τηλ μεσο κοσμολαιν και μετα να αρνηθω να τα πληρωσο αφου δεν θα μπορουν να αποδειξουν οτι ζητησα την υπηρεσια τους?

 

Ναι, ισχύει, για το πρώτο. Όχι, να μην το κάνεις, για το δεύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι δεν μπορει να ξερουν που βρηκαν τα στοιχεια σου.β.ναι αν βαζεις το προ8εμα μπροστα συνηθως απενεργοποιειτε και παει απο οτε.8α σου λεγα να μην παιρνεις τηλ μεσα απο cosmoline γιατι δεν λεει να μπλεξεις για 40 50 ευρω εστω και αν εχεις δικιο που λες μετα να αρνηθω να τα πληρωσο αφου δεν θα μπορουν να αποδειξουν οτι ζητησα την υπηρεσια τους?

.δεν λεει να πληρωνεις δικηγορους και να τρεχεις για το τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έτυχε παρόμοια περίπτωση με την tellas.

 

Η ευκολότερη λύση είναι να ζητήσεις απλώς από τον ΟΤΕ να σου ακυρώσει την προεπιλογή φορέα. Από 'κει και ύστερα, αν έρθει λογαριασμός από την cosmoline τον αγνοείς, κι αν σε πάρουν τηλέφωνο για να σε ενημερώσουν ότι πρέπει να τον πληρώσεις (σε παίρνουν τηλέφωνο, το οποίο δε χρεώνεσαι:P) κλπ κλπ, τους ρίχνεις ένα χοντρό μπινελίκι και λες ότι αν σε ξαναενοχλήσουν θα κινηθείς νομικά.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να σε ασχοληθούν ξανά, έχουν φάει πολλά πρόστιμα με αυτές τις ιστορίες και δεν έχουν πολλές δυνατότητες να σου κάνουν οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα απο την αλλη για 20 ευρω να τρεχεις μια στο εκατομυριο δεν λεει.οποτε τα πληρωνεις αφου εστω και για λιγο χρησιμοποιιησες την υπηρεσια.απλα τα πληρωνεις σε αυτους αντι για τον οτε.απο την αλλη συμφωνω με τον φιλο παραπανω οτι αμα τους απειλησεις η και νομικα να το παρεις εσυ 8α κερδισεις αλλα αντε να τρεχεις.βεβεα αμα δεν τρεχει κανεις τοτε και αυτοι βγενουν κερδισμενοι αλλα εδω στην ελλαδα για 20 ευρω ειναι ικανοι με εξοδα και ολα αυτα ναπληρωσεισ 20000 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο οτε πλεον με ενα τηλεφωνο χωρις υπογραφες ξαναπερνει πισω την προεπιλογη.βεβεα επειδη γινεται αυτο το ιδιο κανουν και οι ετεριες.χωρις να ξερουν οι πελατες του φερνουν στο δικτυο τους η μιλανε με μαμα μπαμπα που δεν ξερουν λενε αυτοι ενα ναι τους περνουν στοιχεια και χωρις υπογραφες τσουπ στο δικτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...