Προς το περιεχόμενο

Οπλοκατοχή??


Humphrey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την άποψη μου, η κατοχή όπλων πιο πολύ δημιουργεί προβλήματα παρά λύνει.

 

Καταρχήν είναι μεγάλος κίνδυνος για τα παιδιά... δεν υπάρχει παιδί στον κόσμο που να μην θέλει να παίξει με ένα όπλο. Οσο και να του εξηγήσεις οτι είναι επικίνδυνα δεν θα μπορέσει να αντισταθεί στον πειρασμό.

 

Επίσης ποιος μας εγγυάται οτι όσοι κατέχουν όπλο είναι διανοητικά ή ψυχολογικά υγιείς?

 

Μπορεί να μας δίνουν μια αίσθηση ασφάλειας και ανωτερότητας... αλλά στην πράξη συνήθως δεν βοηθάνε. Εκτός και αν ο κάτοχος τους κοιμάται με το όπλο γεμάτο κάτω απο το μαξιλάρι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...] Πρόσφατα διάβασα την περίφημη Second Amendment του Συντάγματος των ΗΠΑ που λέει αυτo:

 

A well regulated Militia, being necessary to the security of a free State, the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed.

 

Υποθέτω ότι ανα πολιτεία ο νόμος μπορεί να αλλάζει, αλλά αναρωτιέμαι: πόσο ασφαλές και (κυρίως) λογικό είναι να έχει κάποιος ένα όπλο νόμιμα ή παράνομα?

 

Οι απόψεις σας ευπρόσδεκτες

 

Yπάρχει πολύ μεγάλη συζήτηση για την Δεύτερη Τροποποίηση του Συντάγματος των ΗΠΑ και το πώς ερμηνεύεται. Σύμφωνα με τους υπέρμαχους της οπλοκατοχής, αυτή η μικρούλα διάταξη είναι η βάση για το δικαίωμα των πολιτών να κατέχουν όπλα.

Σύμφωνα με τους πολέμιους της οπλοκατοχής, αυτή η διάταξη δεν είναι παρά η βάση για την ίδρυση της πολιτοφυλακής (National Guard) και τίποτε άλλο.

 

Το βασικό είναι ότι ο νόμος δεν αλλάζει ανά Πολιτεία: το δικαίωμα των πολιτών να κατέχουν όπλα είναι αδιαμφισβήτητο. Αυτό που αμφισβητείται είναι τι όπλα. ;)

Κατά καιρούς έχουν απαγορευτεί η διάθεση στο κοινό για διάφορους τύπους όπλων, όπως για παράδειγμα των assault sub-machine guns μετά το 1986.

 

Aν και δεν νομίζω να υπάρχει βουλευτής που να οπλοφορεί, υπάρχει ένας βάσιμος λόγος που έχουν άδειες οπλοφορίας. Έχει μία λογική. [...]

Καμία λογική, η άδεια οπλοφορίας είναι τόσο χρήσιμη για τον βουλευτή όσο και η άδεια οδήγησης είναι χρήσιμη για τα χρυσόψαρα.

Κανείς εκ των δύο δεν ξέρει να την χρησιμοποιήσει.

 

Αλλά και στην περίπτωση των ΗΠΑ δεν νομίζω πως είναι τόσο χύμα όπου ο καθένας να έχει το όπλο του νομίμως αδήλωτο. Επίσης η οπλοφορία στις ΗΠΑ δεν έχει απαραιτήτως σχέση με την οπλοκατοχή, αναλόγως την πολιτεία. Δηλαδή άλλο πράγμα να έχεις το καλάσνικοφ σπίτι σου και άλλο πράγμα να βγεις στους δρόμους με δαύτο.

Ορθότατο. Άλλο η οπλοκατοχή κι άλλο η οπλοφορία. Και η νομοθεσία στις ΗΠΑ όντως δεν είναι χύμα. Τα όπλα δηλώνονται, περνάει χρονική περίοδος (waiting period) από την αγορά μέχρι να το πάρεις στα χέρια σου και φυσικά δεν μπορεί να κυκλοφορείς στο δρόμο κραδαίνοντας το όπλο σου σαν καουμπόυ στην Άγρια Δύση.

 

Κατά την άποψη μου, η κατοχή όπλων πιο πολύ δημιουργεί προβλήματα παρά λύνει.[...]

Συμφωνώ. Και θέτω απλά προβλήματα:

Όταν πάω διακοπές, θα κουβαλάω μαζί μου το όπλο; Ή θα το αφήσω σπίτι για να μου ανοίξει κάποιος το σπίτι και να το πάρει και να τελέσει ένα έγκλημα με αυτό;

Όταν βγω έξω το βράδυ, θα το'χω μαζί μου; Πότε θα το βγάλω, όταν με βρίσει ο μπροστινός μου; Όταν με πλησιάσει κανά πρεζόνι και νιώσω απειλημένος;

Αν το βγάλω, θα πυροβολήσω;

 

Καλύτερα όχι. Είχα την ευκαιρία να πάρω νόμιμα άδεια οπλοφορίας και ευτυχώς δεν το έκανα. Γλύτωσα μπελάδες και σκοτούρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει απολυτο δικιο παιδια ο paredwse... ως νομιμος κατοχος αδειας οπλοφοριας σας το λεω απο πρωτο χερι... κατα 0,1% θα σας χρειαστει και θα σας ωφελησει και κατα 99,9% θα σας προβληματισει και θα σας αγχωσει.

Δεν αξιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία λογική, η άδεια οπλοφορίας είναι τόσο χρήσιμη για τον βουλευτή όσο και η άδεια οδήγησης είναι χρήσιμη για τα χρυσόψαρα.

Κανείς εκ των δύο δεν ξέρει να την χρησιμοποιήσει.

 

Εκτός αν είναι κανένας Καρατζαφέρης γιατί τότε η άδεια ρίψης καπνογόνου είναι απαραίτητη!

:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι ότι ο νόμος δεν αλλάζει ανά Πολιτεία: το δικαίωμα των πολιτών να κατέχουν όπλα είναι αδιαμφισβήτητο. Αυτό που αμφισβητείται είναι τι όπλα. ;)

 

ΟΚ κατανοητό, thanks. To εντυπωσιακό στην όλη ιστορία πάντως είναι ότι πάνω σε αυτό το τι πατάνε αρκετοί θεότρελοι και...τα αποτελέσματα τα βλέπεις σε αυτό το βίντεο..

 

http://www.youtube.com/watch?v=ihCormw5nSw

 

Σχόλιο κανείς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εντυπωσιακό στην όλη ιστορία πάντως είναι ότι πάνω σε αυτό το τι πατάνε αρκετοί θεότρελοι και...τα αποτελέσματα τα βλέπεις σε αυτό το βίντεο..

 

Σχόλιο κανείς???

 

Ωραίο event θα είναι τόσο διασκεδαστικό μέχρι που να σου σπάνε τα τύμπανα. Καλά τα free hugs αλλά άμα δε ρίξεις και 1-2 πιστολιές με το σταθερό 50άρι, αρχίζεις τα κουνήματα και μετά χαθήκαμε. Θέλει και λίγο νεύρο η υπόθεση αλλά καμιά φορά και η απλή βολτίτσα με τη μηχανή βοηθά το νευρικό σύστημα να ξαναβρεί τα κουράγια του. Έλα να ανεβαίνουν λίγο οι αδρεναλίνες δε μπορώ τις κλάψες βραδιάτικα. Δε ρίχνουνε σε Πακιστανούς, σε σταθερούς η κινητούς στόχους ρίχνουνε απ' όσο είδα. Πολύ πιο υγιεινό από το να σκοτώνεις πουλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας κάνει βολές στο στρατό με το G3 αλλά και με πυροβόλο 20 χιλιοστών, μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ σαν εμπειρία.

 

Aigea, σε σκοπευτικό όμιλο μπορείς να χρησιμοποιείς όπλο του ομίλου; Εννοώ είναι απαραίτητο να αγοράσεις όπλό κάποια στιγμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aigea, σε σκοπευτικό όμιλο μπορείς να χρησιμοποιείς όπλο του ομίλου;

 

Από αυτά ζούνε οι όμιλοι απ' όσο γνωρίζω. Το όπλο συνοδεύεται από σφαίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας κάνει βολές στο στρατό με το G3 αλλά και με πυροβόλο 20 χιλιοστών, μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ σαν εμπειρία.

 

20; το G3 ειναι 7.62, απο που ηρθε το 20millimetre;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα να ανεβαίνουν λίγο οι αδρεναλίνες δε μπορώ τις κλάψες βραδιάτικα. Δε ρίχνουνε σε Πακιστανούς, σε σταθερούς η κινητούς στόχους ρίχνουνε απ' όσο είδα. Πολύ πιο υγιεινό από το να σκοτώνεις πουλιά.

 

Όχι ρε, δεν κατακρίνω κανέναν, απλά προσπαθώ να σκεφτώ τί σκέφτεται ο τύπος που βάζει μυδραλιοβόλο πάνω στο τζιπ (what the heck, ελέφαντες θα κυνηγήσει....) ή αυτός που αγοράζει Μ2 ή Μ60 (αν είδα καλά) για την πλάκα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

what the heck, ελέφαντες θα κυνηγήσει....

 

 

Γιατί πρέπει να κυνηγήσει κάτι ντε και καλά;

 

 

ή αυτός που αγοράζει Μ2 ή Μ60 (αν είδα καλά) για την πλάκα του...

 

 

Σε τρομάζει η καταναλωτική του δύναμη;

 

:-D:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...