Προς το περιεχόμενο

Forthnet 2play με Linksys WAG354G


gvarel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το παραπάνω router LINKSYS WAG354G και έχω κανει αίτηση για 2play και με έχουν απαντήση ότι θα ενεργοποιηθή εντος των ημερών. Μου έστειλαν και ένα modem siemens. Εγώ όμως θέλω να κρατήσω το router μου γίνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ όμως θέλω να κρατήσω το router μου γίνεται ;

Οχι. πρέπει να το στείλεις στον πάροχο για ενέχυρο μπας και τους χαλάσεις το Ζήμενς

 

 

:lol: :lol:

 

σιριουσλι, αν το WAG354G ειναι για pstn, θα σου δουλεύει με το 2play, αλλα αν δεν ειναι συμβατό με adsl2+, θα έχεις μέγιστη ταχύτητα περιπου 8 mbps.

 

ενώ με το Siemens, μπορει να πιάσεις και τα... 24 Mbps ( μετά το Τζόκερ, και το ραντεβου με τη Μπελούτσι ) :X

κανα 11 - 15άρι πρέπει να πιάνεις.

αν το θελεις για το ασύρματο, νομιζω οτι μπορεις να τα συνδεσεις στη σειρά: το Ζημενς στη γραμμή, και το Linksys να μοιράζει προς τα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. πρέπει να το στείλεις στον πάροχο για ενέχυρο μπας και τους χαλάσεις το Ζήμενς

 

 

:lol: :lol:

 

σιριουσλι, αν το WAG354G ειναι για pstn, θα σου δουλεύει με το 2play, αλλα αν δεν ειναι συμβατό με adsl2+, θα έχεις μέγιστη ταχύτητα περιπου 8 mbps.

 

ενώ με το Siemens, μπορει να πιάσεις και τα... 24 Mbps ( μετά το Τζόκερ, και το ραντεβου με τη Μπελούτσι ) :X

κανα 11 - 15άρι πρέπει να πιάνεις.

αν το θελεις για το ασύρματο, νομιζω οτι μπορεις να τα συνδεσεις στη σειρά: το Ζημενς στη γραμμή, και το Linksys να μοιράζει προς τα pc.

 

μήπως μπορείς να πεις ακριβώς πως γίνεται , γιατί ενδιαφέρει και εμένα?

πρέπει να αλλάξω κάτι στο siemens (πχ. την αυτοματη IP)?

και στο wag354g πως μπορώ να το δηλώσω σαν ρούτερ?

 

οσο πιο αναλυτικά το εξηγήσεις, τοσο καλύτερα γιατί δοκίμασα μια φορά και δεν φανηκε να δουλεύει...

 

Ευχαριστώ παρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω κανενα linksys, οποτε δεν τα εχω δοκιμάσει.

δειτε τα δυο λινκς που εβαλα εδώ, πρεπει να εχει ομοιότητες

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1956102#post1956102

 

ή οπως περιγραφει ο poulinos στο επόμενο μήνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω κανενα linksys, οποτε δεν τα εχω δοκιμάσει.

δειτε τα δυο λινκς που εβαλα εδώ, πρεπει να εχει ομοιότητες

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1956102#post1956102

 

ή οπως περιγραφει ο poulinos στο επόμενο μήνυμα

 

δοκίμασα πάλι.

Δείτε τι έκανα.

έβαλα το linksys wag354g και του εδωσα ΙΡ 192.168.1.8 και έκανα disable to DHCP.

Τώρα, απο το λαπτοπ βλέπω δίκτυο το άλλο pc, και με ρύθμιση στο firewall toy pc , βλέπω και τους φακελους.

 

απο το pc δεν έχω ιντερνετ. Να προσπαθήσω να συνδεθω μέσω της 192.168.1.1 που είναι το σιεμενς ή να βάλω στις ιδιοτητες του δικτυου TCPIP την gateaway που δινει το σιεμενς? Αυτή δεν αλλάζει καθε φορά?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, αν μπορει και ο Πουλινός να απαντήσει. κάπου είχα δει ότι περιέγραφε τι ΙΡ θα βάλουμε, αλλά δεν μπορώ να το βρώ.

 

ευχαριστώ πολύ παιδιά , αλλά παιδευομαι αρκετές ώρες με αυτήν την ιστορία.

 

PS. το line attenuation αυξήθηκε κατα 0.5 που δεν είναι πολύ γενικά φαντάζομαι, αλλά εμένα πήγε από 43.5 στα 44.0, και κλειδωνω ως συνήθως στα

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 9114 Kbps 1021 Kbps

Attainable Line Rate 10728 Kbps 1222 Kbps

Noise Margin 6.1 dB 11.5 dB

Line Attenuation 44.0 dB 22.7 dB

Output Power 12.4 dBm 18.9 dBm

 

με forthnet 24/7

ψιλοχάλια ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις στο gateway το ip του siemens

 

Έβαλα το siemens μονο του στο ΗΥ και συνδεθηκα στο Ιντερνετ.

Μετα ξανασυνδέθηκα με siemens & wag354g και με τους δύο ΗΥ και πλεον έχω ιντερνετ και από τους δύο.

 

το θέμα είναι ότι η ταχύτητα έπεσε δραματικά σε σχέση με τις τελευταιες μέρες και με χθές ας πούμε. κατεβαζα κάθε αρχείο απο rapidshare με 350Κβ περίπου και τώρα με 35Κβ!!!!

 

Ξαναβγάζω λοιπών τα δυο και αφήνω μόνο το σιεμενς όπως ήταν παλιά και η ταχύτητα πάλι σέρνεται. Αρα, μπορεί να είναι της στιγμής.

Θα ξαναδώ αύριο την ταχύτητα και άμα συνεχίσει θα επικοινωνήσω με φορθνετ. εννοείται ότι θα το δοκιμάσω μόνο του.

 

άλλη ερώτηση, έχω την realtek 8029 AS PCI ETHERNET στο ΗΥ και μου δίνει ταχύτητα 10 αντι για 100 που δίνει η κάρτα του λαπτοπ. Είναι τόσο παλια η κάρτα του ΗΥ που δεν υποστηρίζει τα 100. Υπάρχει τρόπος να το ελεγξω και αν υποστηρίζει πως το αλλάζω? Έψαξα στο ιντερνετ αλλά δεν βρήκα λύση.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα πάλι.

Δείτε τι έκανα.

έβαλα το linksys wag354g και του εδωσα ΙΡ 192.168.1.8 και έκανα disable to DHCP.

Τώρα, απο το λαπτοπ βλέπω δίκτυο το άλλο pc, και με ρύθμιση στο firewall toy pc , βλέπω και τους φακελους.

 

απο το pc δεν έχω ιντερνετ. Να προσπαθήσω να συνδεθω μέσω της 192.168.1.1 που είναι το σιεμενς ή να βάλω στις ιδιοτητες του δικτυου TCPIP την gateaway που δινει το σιεμενς? Αυτή δεν αλλάζει καθε φορά?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, αν μπορει και ο Πουλινός να απαντήσει. κάπου είχα δει ότι περιέγραφε τι ΙΡ θα βάλουμε, αλλά δεν μπορώ να το βρώ.

 

ευχαριστώ πολύ παιδιά , αλλά παιδευομαι αρκετές ώρες με αυτήν την ιστορία.

 

PS. το line attenuation αυξήθηκε κατα 0.5 που δεν είναι πολύ γενικά φαντάζομαι, αλλά εμένα πήγε από 43.5 στα 44.0, και κλειδωνω ως συνήθως στα

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 9114 Kbps 1021 Kbps

Attainable Line Rate 10728 Kbps 1222 Kbps

Noise Margin 6.1 dB 11.5 dB

Line Attenuation 44.0 dB 22.7 dB

Output Power 12.4 dBm 18.9 dBm

 

με forthnet 24/7

ψιλοχάλια ε?

den einai παραξενο να αυξηθει κατα μισο οπως και σε πολλες γραμμες το margin παιζει πολυ πανω κατω.για το attenuationπου εχεις τα 10 mbit ειναι λογικα.δυστυχως δεν γινεται ολοι να εχουμε τα dslam διπλα μας.εχω δει και καποιον που ηταν 6 km και δεν μπορουσε να εχει adsl kai αλλον ενα με attenuation 62 σε dslam ote που δεν εκανε ουτε ping.κια αλλος ενας με 2play κλειδωνε στα 2 mbit γιατι το dslam ηταν σε αλλη περιοχη.

οσο για το προηγουμενο.στα pc δεν χριαζεται να βαλεις καρφωτες ip εκτος αν σκοπευυεις να κανεις port forward.οπως ειπα στο linksys 8α δωσεις ip 192.168.1.2 και 8α κλεισεις τον dhcp του και οι ip 8α ειναι στο αυτοματο.αν 8ελεις να βαλεις ip tha βαλεις σαν gateway το σιεμενσ οχι το λινκσυς.to linksys 3εχνα το οτι υπαρχει.σκεψου το σαν ena wireless switch χωρις ip.δηλαδη ειτε αυτοματα ειτε δινεις καρφωτα gateway 192.168.1.1 που ειναι το siemens.

Αν δεν κάνω λάθος κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς με κάποιο firmware upgrade να το κάνεις συμβατό με ADSL2+ το Linksys...

ναι και το version 1 να εχεις παιζει με 24 mbit.κατεβασε το τελευταιο firmware απο την λινκσυς η απο εδω που εχει καποια για το version 1

http://l1nux.h4ck3r.googlepages.com/wag354g.html

 

 

αλιως πες μου αν δεν βρεις κατι να σου στειλω εγω.το version 1 απο πισω γραφει απλα linksys wag354 ενω το version 2 γραφει και v2 στο τελος.η wan ip σου αλλαζει κα8ε φορα καi oxi το gateway.τα pc σου βλεπουν και 8α βλεπουν σαν gateway tην 192.168.1.1 .απο εκει και περα η εξωτερικη ip που βγενεις(wan ip) στο ιντερνετ και που σε βλεπει η φορτηνετ αυτη αλλαζει.πολλες φορες η εξωτερικη ip αναφερεται σαν gateway του ρουτερ σου προς το ιντερνετ και οχι τον pc και για αυτο μπερδευεται ο κοσμος.το ιδιο μπερδεμα πα8αινουν και πολυ με το port forward.τους λες να δωσουν στα8ερη ip sto pc που ειναι η εσωτερικη ip και ειναι ψευτικη και αυτοι λενε μα εχω dynamic

Έβαλα το siemens μονο του στο ΗΥ και συνδεθηκα στο Ιντερνετ.

Μετα ξανασυνδέθηκα με siemens & wag354g και με τους δύο ΗΥ και πλεον έχω ιντερνετ και από τους δύο.

 

το θέμα είναι ότι η ταχύτητα έπεσε δραματικά σε σχέση με τις τελευταιες μέρες και με χθές ας πούμε. κατεβαζα κάθε αρχείο απο rapidshare με 350Κβ περίπου και τώρα με 35Κβ!!!!

 

Ξαναβγάζω λοιπών τα δυο και αφήνω μόνο το σιεμενς όπως ήταν παλιά και η ταχύτητα πάλι σέρνεται. Αρα, μπορεί να είναι της στιγμής.

Θα ξαναδώ αύριο την ταχύτητα και άμα συνεχίσει θα επικοινωνήσω με φορθνετ. εννοείται ότι θα το δοκιμάσω μόνο του.

 

άλλη ερώτηση, έχω την realtek 8029 AS PCI ETHERNET στο ΗΥ και μου δίνει ταχύτητα 10 αντι για 100 που δίνει η κάρτα του λαπτοπ. Είναι τόσο παλια η κάρτα του ΗΥ που δεν υποστηρίζει τα 100. Υπάρχει τρόπος να το ελεγξω και αν υποστηρίζει πως το αλλάζω? Έψαξα στο ιντερνετ αλλά δεν βρήκα λύση.

 

Ευχαριστώ

 

αν πας device manager βρεις την καρτα και μπεις στα properties και πας για προχωρημενους εκειμεσα γραφει flow control.εκει 8α δεις αν γραφει 100 half duplex 100 full 10 half 10 full.επισης απο το ονομα της καρτας πολλες φορες βλεπεις αν ειναι 10 η 100.oi 1000 γραφουν gigabit πχ.

 

για να δεις ταχυτητα γραμης αφησε ενα pc πανω κατευθειαν στο siemens kai κατεβασε απο εδω

http://ati.amd.com/support/driver.html

 

λογικα 8α πρεπει να κατεβαζεις πολυ γρηγορα.στο λεω για να μην μπεις στον κοπο να παρεις thn φορτηνετ διοτι συνη8ως οσοι λενε οτι κατεβαζουν αργα η εχουν προβλημα με το pc η δεν κατεβαζουν απο καπου σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ελπιζω να μην εχεις αφησει ανοιστο κανα p2p και σου τρωει την ταχυτητα η να μην εχεις κολησει τιποτα στο pc kai να στελνει δεδομενα και για αυτο κατεβαζεις τοσο αργα.επισης εφοσον συνδεεσαι με τοsiemens στο ιντερνετ δεν υπαρχει λογος να περασεις πιο νεο firmware διοτι την κληση την κανει το siemens αν εχεις βαλει αυτο να κανει την κληση.απλα το firmwarew μπορεις να το κανεις στο λινκσυς για να διορ8ωσεις γενικως οτιδηποτε προβλημα μπορει να υπαρχει στην παλια εκδοση του firmware.πχ για τοwireless κτλ αναλογως τη διορ8ωνει το εκαστοτε firmware.αν τωρα συνδεεσαι με τοwag354 στο νετ tote καλο θα ειναι να κανεις τοfirmware update.αν και οπως βλεπω συνδεεσαι με το siemens και απλα το λινκσυς κανει το ασυρματο και 8α σου λεγα κρατατο ετσι διοτι τοsiemens ειναι πολυ πιο στα8ερο και γενικα καλυτερο ειδικα σε σενα που εχεις πολυ attenuation.akoma kai ενα τηλεφωνο μπορει να αυξησει τοattenuation η ακομα και λιγο υγρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ελπιζω να μην εχεις αφησει ανοιστο κανα p2p και σου τρωει την ταχυτητα η να μην εχεις κολησει τιποτα στο pc kai να στελνει δεδομενα και για αυτο κατεβαζεις τοσο αργα.επισης εφοσον συνδεεσαι με τοsiemens στο ιντερνετ δεν υπαρχει λογος να περασεις πιο νεο firmware διοτι την κληση την κανει το siemens αν εχεις βαλει αυτο να κανει την κληση.απλα το firmwarew μπορεις να το κανεις στο λινκσυς για να διορ8ωσεις γενικως οτιδηποτε προβλημα μπορει να υπαρχει στην παλια εκδοση του firmware.πχ για τοwireless κτλ αναλογως τη διορ8ωνει το εκαστοτε firmware.αν τωρα συνδεεσαι με τοwag354 στο νετ tote καλο θα ειναι να κανεις τοfirmware update.αν και οπως βλεπω συνδεεσαι με το siemens και απλα το λινκσυς κανει το ασυρματο και 8α σου λεγα κρατατο ετσι διοτι τοsiemens ειναι πολυ πιο στα8ερο και γενικα καλυτερο ειδικα σε σενα που εχεις πολυ attenuation.akoma kai ενα τηλεφωνο μπορει να αυξησει τοattenuation η ακομα και λιγο υγρασια.

 

καταρχάς Poulinos και Ros_original ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Εξαιρετικές και άμεσες.

 

α)Η ταχύτητα τώρα επανήλθε μετά από ένα ρεσετ στο siemens. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα τα κρατήσω και τα δύο μαζί.

β)υπάρχει πρόβλημα που έβαλα ΙΡ στο linksys την 192.168.1.8 και όχι 192.168.1.2. Νομίζω όχι έτσι? Κατα τα άλλα ήδη καταλάβα τι είχε γίνει και τα γύρισα στην αυτοματη ΙΡ και στα δύο και έτσι συνδέθηκα στο ιντερνετ

γ) βρήκα τελικα για την realtek ότι ειναι 10αρα. Τις επιλογές τις είδα στις ιδιότητες και απλά απο Ημιαμφίδρομη, την έκανα Πλήρως Αμφίδρομη. Μάλλον θα αγοράσω καμιά καινούρια.

δ)το linksys δεν γράφει τίποτα , άρα είναι v1. αλλά ποιο απο τα δύο να κατεβάσω .(έχει και ένα για older). Προτείνεις pouline, να μην κάνω τώρα την αναβάθμιση, αλλά μόνο αν θελήσω να το χρησιμοποιήσω μόνο του, αν κατάλαβα καλά?

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν υπαρχει που εβαλες αλλη ip.αμα ειναι 10 αρα παρε μια 100 διοτι χανεις τωρα ετσι.β.αν κανεις την αναβαθμιση απλα 8α την κανεις για τα υπολοιπα πραγματα που δινει το νεο firmware.

αν 8ες περνα το.an exeis pstn τοτε βαζεις .οχι το older .απο τα πανω 8α κατεβασεις αν εχεις pstn το pstn αννεχ α αλλιως το annex b αν εχεις isdn.μετα μπορεις αμα δεν 8ες το hacked να κατεβασεις απο το σιτε tis linksys αλλιως μπορω να σου ανεβασω το τελευταιο που εδινε h forthnet.τωρα αμα παιζεις μια χαρα μπορεις να μην περασεις και τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν υπαρχει που εβαλες αλλη ip.αμα ειναι 10 αρα παρε μια 100 διοτι χανεις τωρα ετσι.β.αν κανεις την αναβαθμιση απλα 8α την κανεις για τα υπολοιπα πραγματα που δινει το νεο firmware.

αν 8ες περνα το.an exeis pstn τοτε βαζεις .οχι το older .απο τα πανω 8α κατεβασεις αν εχεις pstn το pstn αννεχ α αλλιως το annex b αν εχεις isdn.μετα μπορεις αμα δεν 8ες το hacked να κατεβασεις απο το σιτε tis linksys αλλιως μπορω να σου ανεβασω το τελευταιο που εδινε h forthnet.τωρα αμα παιζεις μια χαρα μπορεις να μην περασεις και τιποτα.

 

αφου παίζουν μια χαρά, δεν πειράζω τίποτα. αννεχ α, είμαι. και κατι άλλο να ρωτήσω.

είδα σε περσινό σου ποστ αυτο:

"lathos.to wpa einai to kalitero mexri tora.to filtrarisma me mac address spaei eukola.ektos apo to wpa ama thes na baleis me me mac address nai alla kai to wep kai to mac address spane eukola.exei anixtei kai allo topic gia auto."

αλλού διαβάζω για wep οτι είναι καλύτερα.

οταν θα έχω το wireless θα το έχω (σπάνια) ανοιχτό, τι είναι τελικα προτιμότερο να κάνω. Ισχυεί το wpa?

 

για ακομη μια φορά, απλά ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους που απαντησαν στην ερώτηση μου.Απλα η δουλειά δεν μου επέτρεψε να τις δω νωρίτερα.O poulinos πρέπει να ανακηρυχθεί επίτιμος πρόεδρος αυτόυ του forum.Eγώ έκανα update το older annexa επειδή router μου είναι από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν το πήρα αρχές 2005 έκανα καλά με το older; Μετα το update ενώ έχω internet με ταχυτητα download δοκίμασα να κατεβασω από τι site amd ati radeon Και κατεβαζε με 6,88 Μb είναι καλά ; Αλλα όμως όταν βάζω 192.168.1.1 δεν μου εμφανίζει πλέον τον router. Εκανα κάτι λάθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...