Προς το περιεχόμενο

ελεγχος pc??


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα :-) ενδιαφερομαι να αγορασω μεταχειρισμενο pc :-D:mrgreen: υπαρχει καποιο προγραμμα ευχρηστο κ γρηγορο που να μπορει να μου πει αν τα pc parts ειναι σε καλη κατασταση?;)δεν θελω να πεσω θυμα εξαπατησης και επιθυμω να κανω εναν ελεγχο.:rolleyes:καμια προταση?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς είναι λίγο δύσκολο. Στον σκληρό μπορείς να δείς με κανα πρόγραμμα που δείχνει σε ποσοστό αξιοπιστία. Στα άλλα Parts δεν νομίζω.

Αν πάρεις μεταχειρισμένο πάρε απο κάποιον φίλο σου ή απο πρόσωπο που εμπιστέυεσαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω αποφασισει ακομα,μπορει να παω και για laptop.υπεθεσα οτι θα υπαρχει καποιο προγραμμα,οπως υπαρχει για τον σκληρο(αν εχει bad sectors) ή για την μνημη(δεν θυμαμαι ποιο).anyway,αν υπαρχουν προγραμματακια για τετοια δουλεια(ελεγχο ορθης λειτουργιας) θα επιθυμουσα να μου πειτε να παω ετοιμος στη μαχη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την μνημη υπαρχει το memtest

 

Παντως μην παρεις μεταχειρισμενο Laptop δεν αξιζει, γενικα μεταχειρισμενο δε λεει οταν μιλαμε για pc εκτος κι αν ειναι κατι πολυ δελεαστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάποιο πρόγραμμα μπορείς να δεις τι hardware έχει ο υπολογιστής και όχι σε τι κατάσταση είναι αυτό (με εξαίρεση τους σκληρούς δίσκους - όπως προαναφέρθηκε - για τους οποίους κάποια προγράμματα εκτιμούν την κατάστασή τους, π.χ. HDDlife Pro, και τις μνήμες που επίσης μπορείς να ελέγξεις με πρόγραμμα αν λειτουργούν σωστά, π.χ. MemTest).

Οπτικά βέβαια μπορείς να κάνεις κάποιο έλεγχο για φθορές ή κάποιο άλλο σημάδι κακομεταχείρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.memtest για ram

2.orthos για cpu

3. τρέξε ένα 3dmark για vga

4. HDDlife για σκληρούς.

4. βάλε και ένα everest για να δεις θερμοκρασίες και πληροφορίες συτήματος γενικά.

 

πάντως έχε υπ'όψη σου ότι από software υπάρχουν πολλές πιθανότητες λανθασμένης ένδειξης.

 

επίσης τα παραπάνω σε καμμία περίπτωση δεν καλύπτουν πλήρως την αξιοπιστία ενός pc.

 

ειδικά ενός laptop, όπου δεν είναι και εύκολη υπόθεση η αντικατάσταση κάποιων parts ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο βρε παιδες!παω για θερμοπυλες! ;) θα τα δοκιμασω πρωτα στο δικο μου να δω και σε τι κατασταση βρισκομαι(μαλλον ετσι θα καταλαβω και απο θεμα αξιοπιστιας) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ετρεξα το hddlife και τρομαξα με αυτο που ειδα!ο ενας μου δισκος wd120gb εχει κοκκινο σημαδι και ενω η επιδοση του ειναι εξαιρετικη στην κατασταση γραφει κινδυνος!.μεταγλωτιστε μου τα μελλουμενα σας παρακαλω,γιατι εχω σημαντικα δεδομενα και φοβαμαι μην γινει τιποτα κ τα χασω.μπορω να τον βγαλω εκτος κινδυνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυριο θα δοκιμασω τα προγραμματα στον υπολογιστη που θα παρω.εψαξα για το memtest.μπερδευτηκα λιγο..πια εκδοση να χρησιμοποιησω?ενα link παρακαλω αν γινεται

(με το θεμα που ανεφερα πιο πανω σχετικα με το hddlife μπορει να με βοηθησει καποιος?αν κανω format στον δισκο μπορω να τον αποκαταστησω?)ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...