Προς το περιεχόμενο

On line αγορα,απορια!


kostasgia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ειμαι καινουριος εδω και καλως σας βρηκα,ειδα στο θεμα αυτο κατι τοπικ για on line αγορες με χρεωστικες καρτες ή visa electron αλλα δεν μου ληθηκε η απορια που εχω!

Εγω πιστωτικη κανονικη δεν εχω επειδη τις ψιλοαπεχθανομαι αλλα εχω μια καρτα αναληψης στη Πειραιως την οποια την χρησιμοποιω που με πληρωνουν απο τη δουλεια,αυτη πανω εχει το σηματακι της Visa αλλα δεν λεει καπου electron,γραφει κατω απο το σημα visa shop & cash!

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης,

Θελω να κανω μια αγορα στο ιντερνετ αλλα επειδη ειναι κατι ακριβο θελω να βαλω καποιες δοσεις,μπορω να χρησιμοποιησω την καρτα αυτη και να τραβαει καθε μηνα την δοση απο εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το κατάστημα φίλος. Για παράδειγμα το eshop νομίζω κάνει δόσεις μόνο με eshop visa. Πρίν κάνεις οιτδήποτε πάρε τηλέφωνο να σου πούνε σε όποιο κατάστημα κάνεις την αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site αυτο λεει οτι κανει δοσεις με ολες τις καρτες!

Και το αλλο site που θελω να ψωνισω ειναι του Νακα,που θελω να παρω μια ψηφιακη κονσολα που την εχει προσφορα μονο για on-line!

Αυτο που θελω να διευκρινησω ειναι αν μπορω γενικα να βαλω δοσεις με αυτου του ειδους την καρτα!

Ξερει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site αυτο λεει οτι κανει δοσεις με ολες τις καρτες!

Και το αλλο site που θελω να ψωνισω ειναι του Νακα,που θελω να παρω μια ψηφιακη κονσολα που την εχει προσφορα μονο για on-line!

Αυτο που θελω να διευκρινησω ειναι αν μπορω γενικα να βαλω δοσεις με αυτου του ειδους την καρτα!

Ξερει κανεις?

Εαν η καρτα εχει το σημα της visa σημαινει οτι ειναι πιστωτικη (και παραλληλα συνδεδεμενη με τη λογαριασμο σου για να κανεις αναληψεις). To αν κανεις γενικα αγορες και πληρωνεις με εντοκες δοσεις το ποσον, εξαρταται απο το αν εχεις ενημερωσει τη τραπεζα σου, οτι το εκαστοτε χρεωστικο ποσο θελεις να εξοφλειται ολοκληρο καθε μηνα η με δοσεις. Εαν εχεις ζητησει να εξοφλειται ολοκληρο, μπορεις να ζητησεις ν αλλαξει αυτο το καθεστως και να πληρωνεις τους λογαριασμους σε δοσεις. Τωρα για τη συγκεκριμενη αγορα εαν το καταστημα προσφερει δοσεις τοτε δεν εχεις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαθέτετε πιστωτική κάρτα MasterCard, VISA, Euroline ή American Express μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε με ασφάλεια μέσα από την φόρμα παραγγελίας μας. Η διαδικασία εξόφλησης μέσω πιστωτικών καρτών καλύπτεται από τις πιο σύγχρονες προδιαγραφές ασφάλειας στον secure server του e-shop.gr με κρυπτογράφηση 128 bit - τη μέγιστη που διατίθεται σήμερα - πιστοποιημένη από την Thawte Consulting (Pty) Ltd.

Με χρήση πιστωτικής κάρτα μπορείτε να πληρώσετε σε όσες δόσεις εσείς θέλετε. Η μηνιαία επιβάρυνση είναι περίπου 0.5% που αντιστοιχεί σε ετήσιο επιτόκιο 10.8%. Για παράδειγμα για αγορές ? 1000 με 12 δόσεις θα πληρώσετε τελικά ?1060 δηλαδή 12 μήνες x 0.5% επιβάρυνση = 6% περισσότερο

 

 

 

απο την σελιδα του e-shop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O kosmasgr έχει δίκιο. Καλό είναι να επικοινωνήσεις πρώτα με το κατάστημα (συνήθως δίνουν mail ή τηλέφωνο λογιστηρίου/τμήματος πωλήσεων για αυτές ακριβώς τις δουλειές) για να δεις αν συνεργάζεται με την τράπεζά σου.

 

Το γεγονός ότι η κάρτα σου είναι visa δεν έχει καμία απολύτως σχέση, αν δεν συνεργάζεται η επιχείρηση με την Πειραιώς δε μπορείς να κάνεις αγορά σε δόσεις, ούτε έντοκα, ούτε άτοκα. Προφανώς μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αγορά, παρόλο που δε γνωρίζω αν η κάρτα σου λειτουργεί ως πιστωτική ή ως χρεωστική, αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Το επισημαίνω επειδή κάπως έτσι την πάτησα κι εγώ σε κατάστημα του e-shop. Πήγα να κάνω αγορά με δόσεις, δε δεχόταν η τράπεζά τους (το μάθαμε εκ των υστέρων, τόσο εγώ, όσο και ο υπάλληλος), και μου χρέωσαν ολόκληρο το ποσό με τη μία. Ακυρώθηκε αμέσως βέβαια η συνδιαλλαγή, αλλά το πιστωτικό μου όριο έμεινε δεσμευμένο για ένα περίπου μήνα. Τσάμπα κόπος που θα μπορούσε να αποφευχθεί με μια απλή ερώτηση:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι η κάρτα σου είναι visa δεν έχει καμία απολύτως σχέση, αν δεν συνεργάζεται η επιχείρηση με την Πειραιώς δε μπορείς να κάνεις αγορά σε δόσεις, ούτε έντοκα, ούτε άτοκα. Προφανώς μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αγορά, παρόλο που δε γνωρίζω αν η κάρτα σου λειτουργεί ως πιστωτική ή ως χρεωστική, αυτό είναι άλλο θέμα.

Εαν καποια επιχειρηση δεχεται visa δεν εχει καμια σημασια απο ποια τραπεζα εχει εκδοθει η καρτα. Η επιχειρηση οφειλει να τη δεχτει. Σιγουρα καποιες επιχειρησεις εχουν συνεργασια με καποια τραπεζα και μεσω αυτης προσφερουν δοσεις. Εαν λοιπον η επιχειρηση δε συνεργαζεται με τη Πειραιως και δε προσφερει δοσεις στους κατοχους καρτας απο τη Πειραιως τοτε ο Kostasgia μπορει ν αγορασει κανονικα και θα εξοφλει το χρεωστικο υπολοιπο της καρτας του στη Τραπεζα με εντοκες δοσεις. Πως συμπεραινεις οτι δε μπορει να κανει αγορες ουτε εντοκα? Επισης οι καρτες που εχουν το σημα visa ειναι μονο πιστωτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Επισης οι καρτες που εχουν το σημα visa ειναι μονο πιστωτικες.

 

 

Δεν είναι απόλυτο. Η Εμπορική έχει αντικαταστήσει όλες τις χρεωστικές κάρτες ανάληψης χρημάτων από λογαριασμό, με κάρτα VISA (όχι Electron Visa) και μάλιστα έχουν και chipάκι επάνω εκτός τη μαγνητική ταινία. Με τη συγκεκριμένη μπορείς να πάρεις μόνο όσα λεφτά έχεις στο λογαριασμό σου, χωρίς δυνατότητα υπερανάληψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απόλυτο. Η Εμπορική έχει αντικαταστήσει όλες τις χρεωστικές κάρτες ανάληψης χρημάτων από λογαριασμό, με κάρτα VISA (όχι Electron Visa) και μάλιστα έχουν και chipάκι επάνω εκτός τη μαγνητική ταινία. Με τη συγκεκριμένη μπορείς να πάρεις μόνο όσα λεφτά έχεις στο λογαριασμό σου, χωρίς δυνατότητα υπερανάληψης.

Δικηο εχεις. Ειχα την εντυπωση οτι η visa ειναι πιστωτικη, αλλα απ οτι ειδα υπαρχουν και αποκλειστικα χρεωστικες με τις οποιες δεν εχεις δυνατοτητα να κανεις αγορες αν δε διαθετεις χρηματα στο λογαριασμο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν καποια επιχειρηση δεχεται visa δεν εχει καμια σημασια απο ποια τραπεζα εχει εκδοθει η καρτα. Η επιχειρηση οφειλει να τη δεχτει. Σιγουρα καποιες επιχειρησεις εχουν συνεργασια με καποια τραπεζα και μεσω αυτης προσφερουν δοσεις. Εαν λοιπον η επιχειρηση δε συνεργαζεται με τη Πειραιως και δε προσφερει δοσεις στους κατοχους καρτας απο τη Πειραιως τοτε ο Kostasgia μπορει ν αγορασει κανονικα και θα εξοφλει το χρεωστικο υπολοιπο της καρτας του στη Τραπεζα με εντοκες δοσεις. Πως συμπεραινεις οτι δε μπορει να κανει αγορες ουτε εντοκα? Επισης οι καρτες που εχουν το σημα visa ειναι μονο πιστωτικες.

 

Αν διαβάσεις το πρώτο μήνυμα του kostasgia, λέει ότι η κάρτα είναι από το λογαριασμό που τον πληρώνουν απ' τη δουλειά του, και γράφει "visa shop & cash". Δεν το έχω ψάξει το συγκεκριμένο σηματάκι, αλλά είναι προφανές ότι η συγκεκριμένη κάρτα δεν είναι αμιγώς πιστωτική (αν έχει πιστωτική χρήση ολότελα).

 

Αν κάποια επιχείρηση δέχεται visa, το μόνο που μπορεί να σου εγγυηθεί, είναι η συναλλαγή αυτή καθαυτή. Από 'κει και πέρα, από τη στιγμή που ΚΑΘΕ επιχείρηση συνεργάζεται με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ τράπεζα, τόσο για να δεχτεί την όποια πιστωτική, όσο και για να προσφέρει δόσεις, δε σου εξασφαλίζει κανείς ότι αυτή η συγκεκριμένη τράπεζα θα σου επιτρέψει να αγοράσεις με δόσεις, ακόμα και έντοκα. Επειδή όπως είπα, έχει σημασία από ποια τράπεζα θα βγάλεις την πιστωτική, και κατά πόσο η τράπεζα αυτή συνεργάζεται με την τράπεζα που καλύπτει την επιχείρηση.

 

Στη δική μου περίπτωση, η κάρτα μου ήταν από citibank, το κατάστημα συνεργαζόταν με Εμπορική, η Εμπορική δε συνεργαζόταν με citi, δεν έκαναν δόσεις. Απλά:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σου εξασφαλίζει κανείς ότι αυτή η συγκεκριμένη τράπεζα θα σου επιτρέψει να αγοράσεις με δόσεις, ακόμα και έντοκα. Επειδή όπως είπα, έχει σημασία από ποια τράπεζα θα βγάλεις την πιστωτική, και κατά πόσο η τράπεζα αυτή συνεργάζεται με την τράπεζα που καλύπτει την επιχείρηση.

Στη δική μου περίπτωση, η κάρτα μου ήταν από citibank, το κατάστημα συνεργαζόταν με Εμπορική, η Εμπορική δε συνεργαζόταν με citi, δεν έκαναν δόσεις. Απλά:P

Ίσως δεν έγινα κατανοητός. Όταν βγάζεις πιστωτική κάρτα, η τράπεζα έχει την υποχρέωση να σε ρωτήσει αν θέλεις το εκάστοτε χρεωστικό υπόλοιπο της κάρτας σου, οι όποιες αγορές δλδ έχουν γίνει στο μήνα, να εξοφλείται ολόκληρο όταν σου έρχεται ο λογαριασμός, η με δόσεις, φυσικά έντοκες. Αν τους έχεις δηλώσει ότι θα εξοφλείται με δόσεις, τότε δε τίθεται κανένα θέμα στο να σου επιτρέψουν η όχι ν αγοράζεις απ οποιαδήποτε επιχείρηση δέχεται πιστωτική κάρτα, και να πληρώνεις κάθε μήνα τη δόση σου στη τραπεζα, άσχετα από ποια επιχείρηση αγόρασες, άσχετα εάν η τράπεζα που συνεργάζεται η επιχείρηση δε συνεργάζεται με τη δική σου τράπεζα κλπ. Νομίζω ότι ίσως γίνεται σύγχυση με τις δόσεις (έντοκες η άτοκες) μεσω καρτων που προσφέρουν κάποιες επιχειρήσεις και με τις δόσεις αποπληρωμής του υπολοίπου της κάρτας στη τράπεζα.Όλα αυτά βέβαια ισχύουν με τη προϋπόθεση ότι η κάρτα λειτουργεί και ως πιστωτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν έγινα κατανοητός. Όταν βγάζεις πιστωτική κάρτα, η τράπεζα έχει την υποχρέωση να σε ρωτήσει αν θέλεις το εκάστοτε χρεωστικό υπόλοιπο της κάρτας σου, οι όποιες αγορές δλδ έχουν γίνει στο μήνα, να εξοφλείται ολόκληρο όταν σου έρχεται ο λογαριασμός, η με δόσεις, φυσικά έντοκες. Αν τους έχεις δηλώσει ότι θα εξοφλείται με δόσεις, τότε δε τίθεται κανένα θέμα στο να σου επιτρέψουν η όχι ν αγοράζεις απ οποιαδήποτε επιχείρηση δέχεται πιστωτική κάρτα, και να πληρώνεις κάθε μήνα τη δόση σου στη τραπεζα, άσχετα από ποια επιχείρηση αγόρασες, άσχετα εάν η τράπεζα που συνεργάζεται η επιχείρηση δε συνεργάζεται με τη δική σου τράπεζα κλπ. Νομίζω ότι ίσως γίνεται σύγχυση με τις δόσεις (έντοκες η άτοκες) μεσω καρτων που προσφέρουν κάποιες επιχειρήσεις και με τις δόσεις αποπληρωμής του υπολοίπου της κάρτας στη τράπεζα.Όλα αυτά βέβαια ισχύουν με τη προϋπόθεση ότι η κάρτα λειτουργεί και ως πιστωτική

 

Δε γνωρίζω κατά πόσο ισχύουν τέτοιες διευκολύνσεις για συγκεκριμένο τύπο καρτών ή προγραμμάτων, πάντως η τράπεζα δεν έχει κανένα κέρδος και καμία υποχρέωση να κάνει κάτι τέτοιο. Αν είναι να πιάσουμε τους λόγους για τους οποίους είναι έτσι τα πράγματα, θα βγούμε off topic..

 

Είμαι σίγουρος ότι το θέμα των δόσεων αφορά αποκλειστικά και μόνο την τράπεζα με την οποία συνεργάζεται η εκάστοτε επιχείρηση. Το λέω και το ξαναλέω επειδή είχα φάει μια βδομάδα σε τηλεφωνήματα στην τράπεζά μου, προσπαθώντας να λύσω ένα πρόβλημα που είχε δημιουργηθεί, ακριβώς επειδή η άλλη τράπεζα δεν έκανε δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω κατά πόσο ισχύουν τέτοιες διευκολύνσεις για συγκεκριμένο τύπο καρτών ή προγραμμάτων, πάντως η τράπεζα δεν έχει κανένα κέρδος και καμία υποχρέωση να κάνει κάτι τέτοιο. Αν είναι να πιάσουμε τους λόγους για τους οποίους είναι έτσι τα πράγματα, θα βγούμε off topic..

 

Είμαι σίγουρος ότι το θέμα των δόσεων αφορά αποκλειστικά και μόνο την τράπεζα με την οποία συνεργάζεται η εκάστοτε επιχείρηση. Το λέω και το ξαναλέω επειδή είχα φάει μια βδομάδα σε τηλεφωνήματα στην τράπεζά μου, προσπαθώντας να λύσω ένα πρόβλημα που είχε δημιουργηθεί, ακριβώς επειδή η άλλη τράπεζα δεν έκανε δόσεις.

Λάθος κάνεις. Φυσικά και έχουν κέρδος όταν πληρώνεις με δόσεις διότι εισπράττουν τόκους. Και τα επιτόκια που βάζουν στις κάρτες είναι απο τα ψηλότερα στην Ευρωπη. Γιατί νομίζεις ότι μας ζαλίζουν τηλεφωνώντας μας κάθε τόσο για τη προσφορά στη τάδε κάρτα, και προς τι οι διαφημίσεις πιστωτικών καρτών στη TV ? Η κάρτα σου πιστωτική είναι ? Αν ναι, πως εξοφλείς τις αγορές σου ? Με δόσεις η εφ άπαξ κάθε μήνα? Προς ενημέρωση, αυτό το ορίζεις εσύ και όχι η τράπεζα. Τουλάχιστον έτσι λειτουργούν η ALPHA και η Πειραιώς που συνεργάζομαι εγώ. Και στις άπειρες αγορές που έχω κάνει εκ των οποίων οι περισσότερες είναι on-line από εξωτερικό, ποτέ δε μου είπαν ότι το συγκεκριμένο ποσό δε πληρώνεται με δόσεις διότι η τράπεζα που συνεργάζεται η επιχείρηση δε το επιτρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...