Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα μετατροπής pdf σε doc


Arion_Mandrake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ από χθες να μεταφέρω κείμενο από ένα ελληνικό pdf στο Word και αποτυγχάνω οικτρά. Το ελληνικό κείμενο αποδίδεται σε ό,τι να'ναι κωδικοποίηση, ενώ τα κομμάτια με λατινικούς χαρακτήρες δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Έχω δοκιμάσει διάφορες εκδόσεις του Acrobat Reader Professional (ακόμα και την τελευταία), έψαξα και διάφορα free προγραμματάκια Pdf-to-text αλλά δε βγάζω άκρη. Προσπάθησα να παίξω με encodings, προσπάθησα να κάνω fix broken text από το Word κι όλα αυτά με κανένα αποτέλεσμα.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Υπάρχει λύση ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που δεν έχω υπόψιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις κωδικοποιήσεις δεν πρόκειται να βρεις άκρη. Γι' αυτό χρησιμοποίησε το ABBYY Finereader για να μετατρέψεις το pdf σε επεξεργάσιμο κείμενο με τη διαδικασία οπτικής αναγνώρισης χαρακτήρων (OCR).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ το Solid Converter PDF. Είναι πολύ καλό και σου δίνει πριν την μετατροπή να επιλέξεις πώς θες να γίνει το .doc (όπως ακριβώς το .pdf, να βάλει κάθε παράγραφο μέσα σε ξεχωριστό text box κτλ). Δεν είναι όμως shareware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

able2Doc Πολύ καλό

 

Παρουσίασε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Απλώς δεν αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Με τις κωδικοποιήσεις δεν πρόκειται να βρεις άκρη. Γι' αυτό χρησιμοποίησε το ABBYY Finereader για να μετατρέψεις το pdf σε επεξεργάσιμο κείμενο με τη διαδικασία οπτικής αναγνώρισης χαρακτήρων (OCR).

 

Εξαιρετικό πρόγραμμα. Υποστηρίζει πολλές γλώσσες και έχει φοβερό σύστημα αναγνώρισης. Ευχαριστώ:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...