Προς το περιεχόμενο

Intel ή NForce chipset σε games, επεξεργασία εικόνας, video, και ήχου;


jsmith6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να αποφασίσω τι chipset θα πάρω. Δεν με ενδιαφέρει το SLI ή το αντίστοιχο της Crossfire της ATI. Μια σημαντική λεπτομέρεια είναι να έχει παθητική ψήκτρα πάνω στο chipset επιδή το ανεμιστηράκι στο NForce4 μου είχε βγάλει το λάδι, όπως και σε πολλούς άλλους.

 

Η target τιμή είναι 100-170 ευρό για motherboard, και ίσως πάω μέχρι τα 230 αν η διαφορά στην ταχύτητα αξίζει τον κόπο. Mάλλον θα πάω για Αsus, Gigabyte ή κάποιο άλλο "γνωστό" όνομα.

 

Άκουσα πως τα NFroce είναι πιο γρήγορα σε παιχνίδια και τα Intel σε επεξεργασία εικόνας (Lightroom, Photoshop), video (Vegas), και ήχο (Audition, QBase).

 

Αν δεν έχει σχέση το αν είναι Intel ή NForce αλλά είναι θέμα συγκεκριμένων chipsets, τότε προτείνετέ μου κάποια chipsets για να βρω λίγο τον μπούσουλα :-P

 

Μάλλον για 2-πύρινο πάω, διότι δεν είμαι σίγουρος αν στα προγράμματα που χρησιμοποιώ και στο λειτουργικό που χρησιμοποιώ (WinXP, Win2003) θα κάνει διαφορά ένας 4-πύρινος... ε.. και θέλω να κόψω κάτι από την τιμή. Ο 6750 ακούγεται καλός.

 

Οπότε, ποιό, κατα την γνώμη σας είναι πιο γρήγορο σε games, επεξερχασία εικόνας, video και ήχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν αξιζει να το ψυρισεις τοσο πολυ για μια αγορα, ειδικα αν δεν ειναι και επαγγελματικο εργαλειο, εκτος κι αν μονο το κανεις για hobby ή απο περιεργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα βγάλω λευτά από αυτό που θα κάνω με το PC αλλά είναι ότι πιο κοντά στο "βγάζω λευτά". Θέλω να έχω οτι καλύτερο με το ποσό των χρημάτων που θα δόσω.

 

Και ναι, είμαι ψείρας :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Όντως η Ιντελ είναι γρηγορότερη στα video encoding και Image, αλλά είναι μικρές οι διαφορές (τουλάχιστον στα benchmarks που είδα μεταξύ 965 και 650i ultra, το καλοκαίρι που έκανα αναβάθμιση). Δηλαδή π.χ το να κερδίζεις 10 fps παραπάνω σε enconding speed, δηλαδή κάτι λεπτά λιγότερο εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Ας κάνει και 5, 10 λεπτά παραπάνω (που δεν είναι τόσο, αλλά λέμε). Τώρα απο προσωπική εμπειρία, ήμουν αρκετά χρόνια με ιντελ. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Στην πρόσφατη αναβάθμιση μου σε conroe είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο και έτσι πήγα σε nforce (συγκεκριμένα το 650i ultra) και μ'έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. :) Eπίσης τα nforce έχουν ειδική λειτουργία που αυξάνουν τις επιδόσεις στα games όταν στο σύστημα είναι εγκατεστημένη κάρτα γραφικών Nvidia (Μην φανταστεις τίποτα τρελό βέβαια) . Παρ'όλα αυτά, απο επιδόσεις είναι πάνω-κάτω τα ίδια. Και το λέω γενικότερα, (όχι μόνο για τα 965-650i). Αν πρέπει να ρίξω την ψήφο μου σε κάποιο απ'τα δυο, θα ψήφιζα nforce (καθαρά επειδή μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις). Βέβαια η τελική επιλογή είναι δική σου! :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Όντως η Ιντελ είναι γρηγορότερη στα video encoding και Image, αλλά είναι μικρές οι διαφορές (τουλάχιστον στα benchmarks που είδα μεταξύ 965 και 650i ultra, το καλοκαίρι που έκανα αναβάθμιση). Δηλαδή π.χ το να κερδίζεις 10 fps παραπάνω σε enconding speed, δηλαδή κάτι λεπτά λιγότερο εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Ας κάνει και 5, 10 λεπτά παραπάνω (που δεν είναι τόσο, αλλά λέμε). Τώρα απο προσωπική εμπειρία, ήμουν αρκετά χρόνια με ιντελ. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Στην πρόσφατη αναβάθμιση μου σε conroe είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο και έτσι πήγα σε nforce (συγκεκριμένα το 650i ultra) και μ'έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. :) Eπίσης τα nforce έχουν ειδική λειτουργία που αυξάνουν τις επιδόσεις στα games όταν στο σύστημα είναι εγκατεστημένη κάρτα γραφικών Nvidia (Μην φανταστεις τίποτα τρελό βέβαια) . Παρ'όλα αυτά, απο επιδόσεις είναι πάνω-κάτω τα ίδια. Και το λέω γενικότερα, (όχι μόνο για τα 965-650i). Αν πρέπει να ρίξω την ψήφο μου σε κάποιο απ'τα δυο, θα ψήφιζα nforce (καθαρά επειδή μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις). Βέβαια η τελική επιλογή είναι δική σου! :) ;)

 

Ενταξει αυτο το 5-10 λεπτα παραπανω ειναι απιστευτα μεγαλος χρονος και σιγουρα δεν ειναι για 10frames, εξαρταται βεβαια και το ποσο ειναι η συνολικη εργασια αλλα δε νομιζω οτι εχεις τετοιες διαφορες χρονου μονο απο το chipset της μητρικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν διαφωνώ. Εκτός απ'το chipset μεγάλο ρόλο παίζει η cpu καθώς και η ram, ένα μικρότερο ρόλο. Οκ μπορεί να μην είναι μονο 10 fps. Απλά είπα ένα νουμερο (κατα προσέγγιση απο μια εργασία encoding που έκανα χθες) ώστε να δικαιολογήσω κάπως τα 5-10 λεπτά. Απ'την άλλη, αυτά τα 10 λεπτά μπορεί όντως να είναι πολλά, αλλά προσωπικά δεν τα βρίσκω σημαντική χρονική διάρκεια για έναν κοινό χρήστη, που δεν τον ενδιαφέρει αν θα κάνει και 10 λεπτά παραπάνω. ;) Αν το δούμε το θέμα απο την πλευρά των chipsets οι διαφορές (σχεδόν σε όλα τα benchs αυτού του είδους,όπως video encoding) είναι μικρές. Απο κει και πέρα είναι θέμα του χρήστη τι θα συνδυάσει με τι ώστε να έχει τον καλύτερο λόγο απόδοσης/κόστους. Φιλικά, sdream :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νόμιζα οτι το topic έπεσε στην αφάνεια.

 

Δηλαδή π.χ το να κερδίζεις 10 fps παραπάνω σε enconding speed, δηλαδή κάτι λεπτά λιγότερο εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Ας κάνει και 5, 10 λεπτά παραπάνω (που δεν είναι τόσο, αλλά λέμε).

 

Δεν θα με πειράζε η αναμονή τοσο στην φάση του rendering (ή αντοίστιχα του export αν μιλάμε για φωτογραφίες) οσο στην φάση που ακόμα δουλεύω το video (ή την φωτογραφία). Εκεί είναι που μετράει διότι με καθηστερέι. Το rendering το αφήνω και πάω να ψήσω καφέ :-P Αλλά αμα κάνει γρήγορα rendering θα κάνει και γρήγορα επεξεργασία. Ναι, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά ταχύτητας στο chipset αυτό καθ' αυτό είναι μικρότερη από 3% Το θέμα είναι το συγκεκριμένο motherboard που θα παρεις να έχει γρήγορους sata, firewire, usb και ethernet controllers, να υποστηρίζει την ταχύτητα της μνήμης με την οποία θα συνδυαστεί και να συνεργάζεται καλά και χωρίς ασυμβατότητες με τη μνήμη και την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις εναν raptor στις 10000 στροφες και αφθονη μνημη γρηγορη φανταζομαι θα παρεις ετσι κι αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις εναν raptor στις 10000 στροφες και αφθονη μνημη γρηγορη φανταζομαι θα παρεις ετσι κι αλλιως

 

Σε αυτά τα προγράμματα που χρησημοποιώ ο επεξεργαστής "πάτωνε" αλλά δεν είχα έντονη δραστηριότητα από τον δίσκο. Είχα να κάνω με αρκετά μικρό όγκο δεδομένων (είτε μικά αρχεία στα 7-12MB, είτε fx πάνω σε video) ώστε να μην χρειάζεται να τραβάω αρχεία από τον δίσκο τόσο συχνά.

 

Κάνε μια πρόταση για την RAM. Στοχεύω στα 4GB. Τα μεγάλα CL με κάνουν λίγο αμήχανο, οι 400-άρες DDR1 έχουν CL3 και οι 800-άρες έχουν CL5. Σε μερικές δεν καταλαβαίνω όλα τα χαρακτηριστικα. Ας πάρουμε π.χ. αυτήν εδώ:

 

Geil Ram 4GB Kit DDR2 Evo One 800 5-5-5

 

Αυτές λένε οτι έχουν και ψήκτρα, για να κάνεις overclocking είναι; Αν ναι, τότε μάλλον δεν είναι η κατάληλη επιλογή για μένα, διότι overclocking δεν θα κάνω σε κανένα από τα μέρη του PC. Απ'ότι βλέπω οι μνήμες θα μου κοστίσουν πιο πολύ από την μητρική :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το θέμα μνήμη για την χρήση που το θές παίζει σημαντικό ρόλο. Θες γρήγορη και μεγάλη μνήμη. 4gb θα σε υπερκαλύψουν. Το κόστος είναι αρκετά υψηλό, αλλά τι να κάνουμε, αυτά έχει το κυνήγι καλύτερων χρόνων σε διεργασίες σαν αυτές που αναφέρεις :P. Kαι αν το πάρεις ακόμα πιο ρεαλιστικά...Ότι πληρώνεις παίρνεις. ;) Έτσι με μια μικρή έρευνα που έκανα στο νετ, βρήκα αυτή (πολύ διαστημική σαν εμφάνιση δεν νομίζεις; :P ) η οποία έχει ωραία timings. :-) Χωρίς ψύκτρα σε τέτοιο μέγεθος (4gb) και τέτοια timings, δύσκολα θα βρείς. Τώρα που το χω εύκαιρο, πάρε και ένα λινκ για τα timings. :-) Πιστεύω να είναι διαφωτιστικό. :-) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να λακυφθηκες απο το αρθρο του φιλου, εγω θα αντιπροτεινα αυτες

Αν κοιταξεις και στα ζευγαρια των 2GB βρισκεις και καλυτερες με το αναλογο τιμημα, μην παρεις ομως σιγουρα DDR3 δεν αξιζει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...