Προς το περιεχόμενο

Θέλω να έχω wifi γίνεται?


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα isdn speedtouch router/adsl modem... γίνεται με κάποιο τρόπο χωρίς να αλλάξω modem να έχω wifi? Χρειάζομαι και ασύρματο και ενσύρματο γιατί τα pc's θέλω να συνδέονται ενσύρματα και το iphone ασύρματα αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το modem-router σου δεν υποστηρίζει wifi τότε θα χρειαστείς μια συσκευή όπως και δήποτε. Αυτή η συσκευή μπορεί να είναι είτε ένα νέο modem-router που να υποστηρίζει ασύρματη δικτύωση είτε κάποιο ασύρματο access point που θα συνδεθεί πάνω στο ήδη υπάρχον router και θα κάνει τον διαμοιρασμό ασύρματα....

Πάντως είναι μια καλή ευκαιρία να αλλάξεις και router να πάρεις ένα καλύτερο. Οι διαφορές στις τιμές wifi router-access points είναι μικρές, της τάξης των 10-20 euro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κάτι σαν το access point ευνοούσα, όχι χωρίς πρόσθετη συσκευή... Επειδή δεν με ενδιαφέρει ι απόσταση σήματος θα ψάξω να βρω το πιο φτηνό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασύρματο access point που θα συνδεθεί πάνω στο ήδη υπάρχον router και θα κάνει τον διαμοιρασμό ασύρματα.

 

Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω... Πως γίνεται τέτοιο πράγμα??? :-:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω... Πως γίνεται τέτοιο πράγμα??? :-:confused:

 

Απλώς δεν το διατύπωσε σωστά. Το access point θα συνδέεται ενσύρματα με το router.

 

Καλά, δεν είναι ανάγκη να πάρεις access point!

Μένα wi-fi usb stick των ~20e μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου!

 

Δεν κατάλαβες καθόλου το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω... Πως γίνεται τέτοιο πράγμα??? :-:confused:

 

Τo AP συνδέεται με καλώδιο ethernet σε μια ελεύθερη θύρα LAN του router και παίρνει από εκεί internet για να το διαμοιράσει.:-)

Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με....:X

 

PS

kpartsi όντως παρέλειψα να γράψω ότι θα συνδέεται με καλώδιο πάνω στο router....Υπέθεσα ότι θα το καταλάβει ο κόσμος αφού το εν λόγω speedtouch δεν έχει WiFi....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα κάνει την δουλειά του, απλά θα πρέπει να έχει και το PC ανοιχτό.

Χμμμμ, δηλαδή να εκτελεί το pc χρέη access point.Καλό!!!!Να παίρνει DSL από το router (ενσύρματα) και να την μοιράζει από το usb stick (ασύρματα)? Ομολογώ πως δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο (δεν έχει χρειαστεί ποτέ). Το έχεις κάνει και γίνεται εύκολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα κάνει την δουλειά του, απλά θα πρέπει να έχει και το PC ανοιχτό.

 

Έτσι, ναί!!!!

 

Χμμμμ, δηλαδή να εκτελεί το pc χρέη access point.Καλό!!!!Να παίρνει DSL από το router (ενσύρματα) και να την μοιράζει από το usb stick (ασύρματα)? Ομολογώ πως δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο (δεν έχει χρειαστεί ποτέ). Το έχεις κάνει και γίνεται εύκολα?

 

Βεβαίως και γίνεται αν και το usb stick έχει μικρότερη εμβέλεια σε μετάδοση από ένα κανονικό AP. Στο πρόγραμμα διαχείρισης του usb stick, σου έχει να κάνεις την επιλογή μεταξύ station και access point. Αν διαλέξεις το mode access point θα λειτουργήσει σαν κανονικό AP και φυσιολογικά δεν υπάρχει καμιά δυσκολία στον διαμοιρασμό αν εξαιρέσουμε την μικρότερη εμβέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το βασικότερο.. Υπάρχει τέτοιο φλασάκι γι' αυτή τη δουλειά;:P

Δεν είναι φλασάκι (δηλαδή μνήμη), είναι usb wlan adapter και όλα που κυκλοφορούν στο εμπόριο (τουλάχιστον αυτά καλής ποιότητας) κάνουν αυτή την δουλειά. Εγώ έχω ένα digicom (το αγόρασα από εξωτερικό) και λειτουργεί άψογα ως AP. Το ίδιο κάνει και ένας φίλος μου με ένα D-Link (δεν ξέρω μοντέλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή φάση....

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας παίδες! Καθώς δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω ποτέ usb wlan δεν γνώριζα ότι μπορεί να λειτουργήσει και σαν AP....

Άρα για την χρήση που το θέλει ο internet_gr είναι καλύτερη (πιο οικονομική) η λύση αυτή!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω... Πως γίνεται τέτοιο πράγμα??? :-:confused:

οπως ειπαν τα παιδια.με καλωδιο ethernet to router pano sto access point

Τo AP συνδέεται με καλώδιο ethernet σε μια ελεύθερη θύρα LAN του router και παίρνει από εκεί internet για να το διαμοιράσει.:-)

Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με....:X

 

PS

kpartsi όντως παρέλειψα να γράψω ότι θα συνδέεται με καλώδιο πάνω στο router....Υπέθεσα ότι θα το καταλάβει ο κόσμος αφού το εν λόγω speedtouch δεν έχει WiFi....

σωστα τα λες.

Καλά, δεν είναι ανάγκη να πάρεις access point!

Μένα wi-fi usb stick των ~20e μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου!

δεν αξιζει να κανεις ενα pc access point και να παιξει σαν ad hoc mode.8α εχεις ενα pc ανοιχτο ολη μερα για να κανει αυτο το πραγμα.και αμα χαλασει το pc το αλλο pc θα μεινει χωρις νετ.το θεωρω τσιγκουνια συν οτι 8α το καις σε ρευμα αυτο.

Μια χαρά θα κάνει την δουλειά του, απλά θα πρέπει να έχει και το PC ανοιχτό.

 

Χμμμμ, δηλαδή να εκτελεί το pc χρέη access point.Καλό!!!!Να παίρνει DSL από το router (ενσύρματα) και να την μοιράζει από το usb stick (ασύρματα)? Ομολογώ πως δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο (δεν έχει χρειαστεί ποτέ). Το έχεις κάνει και γίνεται εύκολα?

γινεται σχετικα ευκολα αλλα δεν ειναι παντα αξιοπιστο συν 8εμα εμβλελειας.οι περισοτερες καρτες παιζουν και san ad hoc mode .απο την αλλη αμα δεν εχει αdsl2+ router μπορει να παρει ενα νεο και να ειναι και ασυρματο.δεν 8α παει χαμενο.

Δεν είναι φλασάκι (δηλαδή μνήμη), είναι usb wlan adapter και όλα που κυκλοφορούν στο εμπόριο (τουλάχιστον αυτά καλής ποιότητας) κάνουν αυτή την δουλειά. Εγώ έχω ένα digicom (το αγόρασα από εξωτερικό) και λειτουργεί άψογα ως AP. Το ίδιο κάνει και ένας φίλος μου με ένα D-Link (δεν ξέρω μοντέλο).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...