Προς το περιεχόμενο

The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford


porco_rosso21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγε κανεις,το ειδε?Γουεστερν,αργοι ρυθμοι,ωραια φωτογραφια,γ@μω τις μουσικες,καλο μ ακουγεται....αρεσε πολυ σε κατι γνωστους μου,θα παω μαλλον αυριο,οποιος παντως το εχει δει,ας πει τη γνωμη του...μου εφεραν το soundtrack δωρο,λογω Nick Cave,κ ειναι εξαιρετικο,ελπιζω κ η ταινια να δικαιωσει τις προσδωκιες μου...παιζει κ ο Σαμ Ροκγουελ(ο προεδρος του γαλαξια,τι λες τωρα!!!!:-D)...πολλα γουεστερν φετος,γουσταρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκος Σπηλιάς εγγύηση. Λένε ότι ο Afleck, αδερφός του Ben είνααι πολύ καλός. Στο trailer φαινόταν λίγο καθυστερημένος που σημαίνει πως τον έπαιζε καλά τον ρόλο του. Πρέπει να αξίζει αρκετα η ταινία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον λιγα λογια για την ταινια...(την ειδα προχτες):Χωρις Brad Pitt και Casey Affleck η ταινια δεν θα ελεγε μια..δλδ ολη την ταινια την κανουν αυτοι οι 2 ηθοποιοι...και το λεω αυτο επειδη η ιστορια του Jesse James ,τουλαχιστον ετσι οπως την παρουσιαζει,δεν αξιζει για να γινει ταινια και μαλιστα τοσο μεγαλης διαρκειας.Η φωτογραφια ειναι καταπληκτικη,η σκηνοθεσια αν εξαιρεσεις τους τρομακτικα αργους ρυθμους ειναι επισης καλη αλλα τι να τα κανεις ολα αυτα αν το αισθημα που σου μενει μολις τελειωνει η ταινια ειναι η ανακουφιση και η απορια "Γιατι πραγματι γυριστηκε αυτη η ταινια..."...επαναλμβανω οτι χωρις τον Brad pit,Casey affleck η ταινια απλα θα επιανε πατο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικη ταινια. Την ειδα στο cinema και το καταευχαριστηθηκα. Φοβερη μουσικη και σκηνοθεσια, και αριστες ερμηνειες απο ολους. Σε καποια σημεια δεν καταλαβαινες αν επρεπε να γελασεις ή να κλαψεις. Ειναι πιο φουριοζα στο δευτερο μισο. Αξιζει να τη δει κανεις σινεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι μεταξυ αυτης και του I am legend,και τελευταια ακουω ολο κ πιο μετρια σχολια για το δευτερο....

 

Αλλα ρε παιδια 155 λεπτα διαρκεια?Δηλαδη +τις διαφημισεις 3 ωρες ρε γμτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γμτ, εγώ χτες έφτασα στο σινεμά και την βλέπω στο διαφημιστικό λέω ωραία εδώ είμαστε αυτό θα δούμε. Τζίφος. Μόνο 2 - 3 προβολές την είχανε (τα ster μου μέσα). Και τελικά είδα την θεοβλακεία μ τον Κέιτζ. Πιο παπαριά ταινία στην ζωή μου δεν έχω δει γαμώ τις αμερικανιές τους. Τέλος offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου άποψη είναι η εξής: καλλιτεχνικά η ταινία είναι εξαιρετική. Οι δύο πρωταγωνιστές δίνουν ρεσιτάλ, ενώ ακόμα και οι δεύτεροι ρόλοι είναι από καλοί έως πολύ καλοί. Η φωτογραφία είναι εκπληκτική, η σκηνοθεσία από τις ομορφότερες που έχω δει ενώ η μουσική ντύνει άψογα τα παραπάνω. Γενικά θα έδινα ένα 9άρι...

 

ΑΛΛΑ

 

Η διάρκεια είναι αδικαιολόγητη. Η συνολική ιστορία θα μπορούσε να χωρέσει μέσα σε 30'. Οι υπόλοιπες δύο ώρες είναι απλά επίδειξη καλλιτεχνικής ικανότητας από τους πρωταγωνιστές. Δεν έχει καμία σχεση με οποιοδήποτε γουέστερν έχετε δει. Όποιος περιμένει πολύ-μέτρια-έστω λίγη δράση(με την ευρύτερη έννοια, όχι απαραίτητα πιστολίδι και αίματα), θα απογοητευτεί οικτρά... Η ταινία δεν έχει καμία σκηνή με ρυθμό γρηγορότερο του "αργού"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια ειναι απλα τρομερη,δεν εχω λογια για να περιγραψω την φωτογραφια,την μουσικη κ την σκηνοθεσια.ο brad pitt αν κ δν ειμαι μεγαλος fan του ειναι αναπαντεχα καλος,οσο για τον Casey Affleck,δεν νομιζω πως ασκοπα χαρακτηριζεται ενας απο τους πολλα υποσχομενους ηθοποιους,παιζει απιστευτα ωραια.Η ταινια παιρνει ανετα ενα 8.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γυρισα πριν λιγο,κ εχω να πω πως η ταινια ειναι αριστουργηματικη για μενα,απιστευτη σκηνοθεσια,φωτογραφια,μουσικη κ απο ερμηνειες,ο ενας καλυτερος απο τον αλλον...ο Μπραντ Πιτ εβγαζε μια επιβλητικοτητα κ μια τραγικοτητα σαν Τζεσε,ολα τα λεφτα,ενω ο μικρο Αφλεκ,ηταν συγκλονιστικος απλα...κ φυσικα,Προεδρος του γαλαξια=Θεος...προσωπικα δε μου φανηκε αργη η ταινια,μεγαλη ισως,αλλα μου αρεσε πολυ ο ρυθμος της κ η ολη λογικη της,...οποιου του φανηκε αργη,μαλλον δεν εχει δει Ταρκοφσκι(χωρις ν τον μειωνω,ειναι μαλλον κ ο αγαπημενος μου σκηνοθετης)...κ μιας κ βγαινουν παρομοια εποχη,αν αυτο ηταν αργο,τοτε το no country for old men ηταν η πιο αργη ταινια στην ιστορια(μιας κ τα δυο γουστερν-περιπου-)....πραγματικα σε μερικες σκηνες,ηταν λες κ χαζευα γκραβουρες εποχης,απιστευτες εικονες...χωρις ν ειναι σποιλερ,η σκηνη του θανατου του Τζεημς,ολα τα λεφτα...παντως η αληθεια ειναι,οσοι περιμενουν κλασικο γουεστερν,καλοι-κακοι κτλ,πιστολιδι κ δραση,θα ξενερωσουν,καμια σχεση με αυτη τη ταινια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διάρκεια είναι αδικαιολόγητη. Η συνολική ιστορία θα μπορούσε να χωρέσει μέσα σε 30'. Οι υπόλοιπες δύο ώρες είναι απλά επίδειξη καλλιτεχνικής ικανότητας από τους πρωταγωνιστές. Δεν έχει καμία σχεση με οποιοδήποτε γουέστερν έχετε δει. Όποιος περιμένει πολύ-μέτρια-έστω λίγη δράση(με την ευρύτερη έννοια, όχι απαραίτητα πιστολίδι και αίματα), θα απογοητευτεί οικτρά... Η ταινία δεν έχει καμία σκηνή με ρυθμό γρηγορότερο του "αργού"

 

Όσο απίστευτο και αν ακούγεται, τα παραπάνω μου δημιουργούν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη ταινια(αν δε νυσταζεις βεβαια)πολυ ωραιες εικονες ,καλες ερμηνειες ειδικα ο affleck πολυ καλος(βεβαια πουστοφερνει λιγο :P)

το μονο μειον η μεγαλη διαρκεια πολυ μεγαλη αφου μες το σινεμα πιστεψα οτι θα την παιξουν ολοκληρη την ταινια χωρις διαλειμμα(δεν ειχα δει τη διαρκεια απο πριν)

και καλη μουσικη ξεχασα να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε αρκετά σημεία με όσα αναφέρθηκαν για την ταινία.Η φωτογραφία και ο χειρισμός της κάμερας θα έλεγα ότι δεν είναι απλά καλά στοιχεία στην ταινία αλλά εκπληκτικά και μάλιστα σημαντικότατα κομμάτια αυτής. Η ταινία στηριζόταν καθαρά στην ερμηνεία των ηθοποιών και στην υποβλητικότητα των όσων αισθάνονταν, πράγμα που πέτυχαν μ΄έναν υπέροχο τρόπο - γι΄αυτό εξάλλου αν και είχε αρκετά μεγάλη διάρκεια, εμένα κατάφερε να με κρατήσει - μην ξεχνάμε βέβαια και το γεγονός ότι η ιστορία που περιγράφεται είναι αληθινή.Ωστόσο, αν και κατανοώ ότι ο ρόλος του Affleck ήταν να παίξει τον άτολμο και κολλημένο στη σκιά του Pitt, από ένα σημείο κι έπειτα το παίξιμό του άρχιζε προσωπικά να με κουράζει αρκετά, καταντώντας τον στα μάτια μου τίποτε άλλο παρά μόνο ένα τραγικό κλαψιάρη και γκρινιάρη σ΄ένα απίστευτο βαθμό - κάθε φορά που άνοιγε το στόμα του να μιλήσει, νόμιζα ότι θ΄άρχιζε να κλαίει με λυγμούς.Προς το τέλος αυτό άρχιζε να μ'εκνευρίζει...Δηλώνω δε και φάν της ηθοποιίας του Pitt, που χρωμάτισε το ρόλο του όμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί έχετε να πείτε για την ταινία σε σχέση με το πρόσφατο western, 3:10 to Yuma; Είναι καλύτερη ή χειρότερη;

Μπορεί βέβαια να μου πείτε καμία σχέση η μια με την άλλη, αλλά έστω στο περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...