Προς το περιεχόμενο

MacOffice είναι απαραίτητο?


katerina_hrs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετοιμάζομαι να πάρω το MacBook!

Είναι απαραίτητο να βάλω MacOffice? Για συμβατότητα με windows κλπ..?

Το MacOffice 2008 πότε έρχεται?

Δεν έχω ξανασχοληθεί με apple οπότε ξέρω μόνο τα βασικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ετοιμάζομαι να πάρω το MacBook!

Είναι απαραίτητο να βάλω MacOffice? Για συμβατότητα με windows κλπ..?

Το MacOffice 2008 πότε έρχεται?

Δεν έχω ξανασχοληθεί με apple οπότε ξέρω μόνο τα βασικά..

 

Καλώς ήρθες στο forum και καλώς να μας έρθεις στο χώρο του Macintosh. :-)

 

Αν επιθυμείς συμβατότητα με Windows σε επίπεδο αρχείων Office, υπάρχουν εναλλακτικά προγράμματα τα οποία είναι εξ'ίσου συμβατά και, μερικά από αυτά, δωρεάν.

 

Αν πάντως επιθυμείς οπωσδήποτε το Microsoft Office, η έκδοση 2008 (για Intel-based Macintosh) θα είναι διαθέσιμη στις 15 Ιανουαρίου 2008 (δηλαδή εντός ολίγων ημερών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την μεριά μου προτιμώ το iWork 08' (σου δίνει την δυνατότητα export των αρχείων σε format που αναγνωρίζει το Office) και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Απ' ότι είδα το iWork είναι στη μισή τιμή του OfficeMS. Και μάλλον τα προγράμματα που έχει είναι πολύ ανώτερα από word και power point!

 

Αλλά τι εννοείς jtheogr ότι το iWork έχει κάποια προβλήματα συμβατότητας? Γιατί εμένα ο μόνος μου φόβος στη μετάβαση σε mac είναι η συμβατότητα. Τα προγράμματα και τα διάφορα καινούρια θα τα μάθω γρήγορα.

 

Αλλά αν θα έχω πρόβλημα στο να ανοίγω αρχεία που μου στέλνουν ή αν δεν μπορούν οι άλλοι να δουν αυτά που θα στέλνω εγώ τότε έχουμε πρόβλημα.

Και δε θέλω να δώσω κι άλλα χρήματα για να βάλω προγράμματα για compatibility.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Απ' ότι είδα το iWork είναι στη μισή τιμή του OfficeMS. Και μάλλον τα προγράμματα που έχει είναι πολύ ανώτερα από word και power point!

 

Αλλά τι εννοείς jtheogr ότι το iWork έχει κάποια προβλήματα συμβατότητας? Γιατί εμένα ο μόνος μου φόβος στη μετάβαση σε mac είναι η συμβατότητα. Τα προγράμματα και τα διάφορα καινούρια θα τα μάθω γρήγορα.

 

Αλλά αν θα έχω πρόβλημα στο να ανοίγω αρχεία που μου στέλνουν ή αν δεν μπορούν οι άλλοι να δουν αυτά που θα στέλνω εγώ τότε έχουμε πρόβλημα.

Και δε θέλω να δώσω κι άλλα χρήματα για να βάλω προγράμματα για compatibility.. :/

 

Βρε doomx η κοπέλα δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με mac...να το κατεβάσει να το βάλει που?.. Και μη μου πεις "θα σουλεγα τώρα...:p"

 

Λοιπόν Κατερίνα... Καταρχάς όλα τα προγράμματα μπορείς να τα βρεις και με εναλλακτικούς τρόπους..;) Ο paredwse δεν με αφήνει να σου πω εδώ...αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνεις...

 

Επίσης άμα πάρεις το macbook τότε θα μπορείς να δοκιμάσεις το iWork με το trial που αναφέρει ο doomx και να δεις αν σε βολεύει.. Η προσωπική εμπειρία μου μου λέει ότι η συμβατότητα ειναι απόλυτα ικανονοποιητική.. Απλά μπορεί το layout να μην είναι ακριβώς το ίδιο σε word και pages format...

 

Τέλος αν δεν βιάζεσαι σε μερικούς μήνες αναμένονται καινούρια macbook. Αν ρώταγες εμένα θα σου έλεγα περίπου αρχές Απρίλη... Μπορεί νωρίτερα μπορεί αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katerina_hrs, απλα ΞΕΧΑΣΕ το M$ Orffice και βαλε το iWork.... μετα απο λιγες μερες δεν θα μπορεις ουτε να ξαναγγιξεις το Office....

 

Μπες http://www.apple.com/iwork/ και δες τα videos και τα tutorials και θα καταλαβεις τι παει να πει iWork... ετη φωτος μπροστα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Απ' ότι είδα το iWork είναι στη μισή τιμή του OfficeMS. Και μάλλον τα προγράμματα που έχει είναι πολύ ανώτερα από word και power point!

 

Αλλά τι εννοείς jtheogr ότι το iWork έχει κάποια προβλήματα συμβατότητας? Γιατί εμένα ο μόνος μου φόβος στη μετάβαση σε mac είναι η συμβατότητα. Τα προγράμματα και τα διάφορα καινούρια θα τα μάθω γρήγορα.

 

Αλλά αν θα έχω πρόβλημα στο να ανοίγω αρχεία που μου στέλνουν ή αν δεν μπορούν οι άλλοι να δουν αυτά που θα στέλνω εγώ τότε έχουμε πρόβλημα.

Και δε θέλω να δώσω κι άλλα χρήματα για να βάλω προγράμματα για compatibility.. :/

 

word δεν πολυδουλεύω αλλά λίγο που έχω δεν πάει και πολύ καλά το iwrok με το layout των σελίδων σε κάποια έγγραφα που έρχονται από word ως αναφορά το excell εκεί δεν παίζουν καλα τα pivot όπως επίσης και τα φίλτρα , για powerpoint δεν ξέρω.

 

Σου έγραψα και πρίν ότι υπάρχει το neooffice το οποίο είναι πλήρες συμβατό και δωρεάν όπως επίσης και το office 2004 ή 2008 που θα κυκλοφορήσει σήμερα επί πληρωμή αλλά με 100% συμβατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...